Nišlije Aleksandar Zorić (23) i Miloš Krstić (23) koji se terete za učestvovanje u tuči koja je kulminirala teškim ranjavanjem Negotinca Uroša Janjića (28), negirali su danas pred Osnovnim sudom u Nišu da su desničari, te da je njihova politička orijentacija motiv obračuna koji je studenta umalo koštao života.
Prvooptuženi Nikola Radonjić (35) koji se tereti za nanošenje teških telesnih povreda Janjiću, što je Osnovno javno tužilaštvo kvalifikovalo kao zločin iz mržnje jer smatra da je izboden zbog antifašističkog natpisa na majici, danas se nije pojavio pred sudom. Njegov branilac Predrag Tomović saopštio je da Radonjić nije mogao da dođe na glavni pretres jer mu poslodavac nije odobrio odsustvo.
Zorić je ostao pri navodima datim pred Osnovnim javnim tužilaštvom da su sukob koji se dogodio 21. juna 2019. godine na keju Kola sprskih sestara, započeli Janjić i njegov prijatelj Đorđi Đeorgiev, kojem se takođe sudi za učestvovanje u tuči.
„Te noći smo se susreli sa svojicom mladića koje nismo poznavali, jedan je nosio majicu a drugi je bio u košulji. Taj sa majicom me je zakačio u prolazu, grubo mi se obratio a zatim zamahnuo da me udari pesnicom i tako je došlo do tuče. Taj u majici je ovde prisutni Đorđe Đeorgiev. Nisam video kakvu majicu ima njegov drugi momak,nisam čuo da je Miloš Krstić rekao da mu ona smeta niti da je od Uroša tražio da je skine. Nisam video da Nikola Radonjić drži nešto u ruci, niti sam znao da ima nož. Nisam pripadnik desničarskih grupa niti sam učestvovao na njihovim skupovima“, govorio je Zorić pred sudom.
Slične navode izneo je i Miloš Krstić istakavši da je bez ikakvog povoda zadobio udarac u glavu te da su se on i njegovi prijatelji samo branili od neizazvanog napada.
„Uroš je imao staklenu flašu u ruci i njome je zamahivao a Nikola je pokušavao da se odbrani nožem i vikao mu: Beži bre! Na pitanje sudije Valentine Miladinović Pešić da li je on Nikoli uputio reči: Smeta mi tvoja majca, moraš da je skineš!, odgovorio je odrečno. Takođe je istakao da nije blizak desničarskim grupama te da nikada nije posećivao njihove skupove.
Đeorgiev je izneo suprotnu verziju događaja istakavši da su on i Uroš prvi napadnuti te da je razlog za to bio natpis na Janjićevoj majci. Naglasio je da ni on ni Uroš nisu bili pijani što je bilo jedno od pitanja advokata odbrane.
„Nosili smo vinjak ali ga još nismo otvorili. Da sam bio pijan ne bih mogao da pozovem Hitnu pomoć niti da dam iskaz policiji“, kazao je Đeorgiev. On je takođe negirao pripadnost političkom pokretu, u njegovom slučaju antifašističke orijentacije. Na pitanje odbrane optuženih da li je znao šta je pisalo na Uroševoj majici, rekao je da nije ali da je imao ideju.
Suđenje će biti nastavljeno 7. septembra kada treba da budu saslušani oštećeni Uroš Janjić i jedan svedok, ali i prikazan video snimak koji bi trebalo da razjasni sporno stanje stvari.
Janjić je u ranijem delu postupka izjavio da smatra da je žrtva planiranog napada čiji je povod antifašistički natpis „Accion Antifascista“ na njegovoj majici.
– Verujem da su moji napadači pripadnici „Četničke omladine“ ili organizacije „Srpsko Sunce“ koje, kako sam čuo, deluju u Nišu – kazao je Janjić ranije pred sudom i objasnio da to smatra zbog frizura i garderobe optuženih.
Janjić se nedavno oglasio iz inostranstva i izrazio nezadovoljstvo tokom sudskog postupka te najavio da se zbog ovih događaja neće vraćati u Srbiju. Suđenja u ovom predmetu su više puta odlagana a postupak je pre Valentine Miladinović Pešić, vodilo dvoje njenih kolega.
Zločin iz mržnje predstavlja otežavajuću okolnost koja se uzima u obzir prilikom odmeravanja kazne. U naše krivično zakonodavstvo uveden je 2012. godine ali je prva presuda kojom je ovaj elemenat uzet u obzir doneta tek 2018. godine. Ovo delo postoji kada je krivično delo motivisano mržnjom zbog pripadnosti rasi, veroispovesti, nacionalne ili etničke pripadnosti, pola, seksualne orijentacije ili rodnog identiteta.
BONUS VIDEO: Dolazak Dijane Hrkalović na suđenje
Pratite nas i na društvenim mrežama: