Da je Mario Spasić, iz režimskog GONGO udruženja "Transparentnost" iz Trstenika, posebno osetljiv na pomen Ambasade SAD u Beogradu, ne potvrđuje samo slučaj tužiteljki Jasmine Paunović i Bojane Savović, protiv kojih je podneo prijavu zbog sastanka sa ambasadorom, već i detalji iz njegove impozantne biografije. Za razliku od tužiteljki koje je ambasador lično pozvao na sastanak i to mesec dana nakon što nijedna institucija republike Srbije to nije učinila, Spasić je, u vreme kad je bio srednjoškolac, sam dozivao u pomoć istu tu ambasadu, da ga spasi od zle profesorke matematike, koja mu je - zaključila jedinicu.
Detalje ove tople ljudske priče, kojoj bi i sam Branko Radičević rado pozajmio naslov svoje pesme „Tuga i opomena“, objavio je nedeljnik „Vreme“ u julu 2003. Iz kolektivnog zaborava izvukao ga je portal Istinomer šesnaest godina kasnije, a na čijim je stranicama i dalje dostupna izvorna verzija iz „Vremena“, koju prenosimo u celosti:
SPASIĆ ŠTRAJKOM GLAĐU PROTIV JEDINICA IZ MATEMATIKE
10.07.2003.
„Predstavnici Saveza otpora Rasinskog okruga iz Trstenika su na konferenciji za novinare održanoj 5. jula sa ogorčenjem ispričali šta se dogodilo njihovim članovima Mariju i Mariji Spasić, učenicima Tehničke škole u Trsteniku. Kako brat i sestra Spasić tvrde, profesorka matematike im je, pod pritiskom ljudi koje nisu imenovali, zaključila negativne ocene samo zato što su članovi požarevačkog Otpora. Da bi ispravili ovu nepravdu, 1. jula su otpočeli štrajk glađu. Iako imaju zaključene jedinice sa prvog polugođa i po četiri jedinice i dve dvojke u drugoj rubrici, Mario i Marija Spasić ostali su nepokolebljivi u nameri, pa su o svom slučaju obavestili potpredsednika Vlade Srbije Žarka Koraća, ministra prosvete i sporta Gašu Kneževića, ambasadore SAD, Velike Britanije i Nemačke u Beogradu, beogradski Centar za ljudska prava, kancelariju Saveta Evrope u Beogradu, kancelariju OEBS-a i Fond za humanitarno pravo, od kojih očekuju pomoć. S obzirom da, kako kažu za „Vreme“, tokom cele godine imaju probleme sa pojedinim profesorima, odlučili su da ih okončaju, pa makar i na ovakav način. Do sada se odazvao samo Fond za humanitarno pravo koji je poslao svoje advokate da istraže slučaj. Ovaj nezapamćeni slučaj borbe za „đačku pravdu“ neodoljivo podseća na „mnogo buke ni oko čega“. Vreme popravnih ispita se bliži, pa ukoliko se očekivana pomoć ne ukaže, učenicima ne preostaje ništa drugo do da sednu i zagreju stolice“.
Zub vremena je očigledno ostavio podjednake tragove, kako na nekadašnjem „otporašu“, koji je postao zaštitnik radikalske politike, tako i na trsteničkoj školi, u kojoj danas, umesto nedovoljnih đaka, „u lajvu“, padaju profesori zbog izmicanja stolice.
Podsetimo, Mario Spasić je funkcioner Udruženja „Savet za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije Transparentnost“ iz Trstenika, koji je, kako je preneo Istinomer, u izveštajima Građanskih inicijativa, označeno kao GONGO udruženje.
Ovaj engleski akronim, kako piše Istinomer, označava nevladine organizacije (NVO) koje su pod kontrolom države, a što je pojava sve prisutnija u Srbiji. Uloga ovih organizacija je da stvore iluziju javne debate između javnog i civilnog sektora, kao i iluziju slaganja civilnog sektora sa javnim, uz preuzimanje zadataka za koje javni sektor, institucije države, nisu pogodni, pojašnjava Istinomer.
Zbog toga je, od Maria Spasića, više puta javno morala da se ogradi organizacija sličnog imena „Transparentnost Srbija“, a koja je u Srbiji prisutna već dve decenije i to kao deo međunarodne mreže.
Spasić je u javnosti često prisutan u režimskim medijima kao sagovornik i analitičar opšte prakse, sa primarnim zaduženjem branioca i advokata vladajućeg režima. Upravo na tim GONGO trasama, ukrstio mu se put i sa beogradskim višim tužiocem Nenadom Stefanovićem, koji je istovremeno i predsednik istovetnog Udruženja sudija i tužilaca.
Spasić je jedan od najodanijih branilaca Nenada Stefanovića, posebno od trenutka kada se našao u fokusu javnosti zbog smene i progona svojih zamenica iz VJT koje su radile na slučaju zloupotreba u EPS i koje su mu jasno poručile da neće raditi ništa mimo zakona i po njegovim usmenim nalozima.
Tako je pre nekoliko dana, ovaj bivši „Otporaš“ podneo prijavu Državnom veću tužilaca protiv tužiteljki Savović i Paunović koje su se odazvale pozivu za sastanak sa američkima ambasadorom Kristoferom Hilom. Spasić u prijavi traži od DVT da ispita razloge ovog susreta, ne bi li uticao na utisak koji su pobunjene tužiteljke ostavile u javnosti.
Bonus video: Slučaj tužiteljki mesec dana kasnije
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare