Oglas

Eurojust, Eurdžast profimedia-0754824933.jpg
Foto: Kenzo TRIBOUILLARD / AFP / Profimedia

Portparolka Evrodžasta: Na Srbiji je da odluči o tužiocu za vezu sa ovom kancelarijom

autor:
19. mar. 2026. 09:31

Prema Sporazumu o saradnji između Evrodžasta i Srbije (2019), međutim, isključivo je na srpskim vlastima da odluče o raspoređivanju tužioca za vezu, rekla je za Danas Jakobien Breukink, portparolka Evrodžasta, reagujući na to što je zatvorena srpska kancelarija za vezu sa Evrodžastom u Hagu.

Oglas

"Iako je pozicija tužioca za vezu upražnjena, Evrodžast je posvećen osiguravanju da će se nacionalne istrage nastaviti putem različitih alata i platformi za pravosudnu saradnju koje Evrodžast ima, uključujući i našu mrežu kontaktnih tačaka. Evrodžast upravlja mrežom kontaktnih tačaka u preko 80 zemalja, uključujući i Srbiju, putem kojih se mogu koordinisati pravni zahtevi", navodi Breukink, piše Danas.

Ona dodaje da pošto kriminalci deluju na globalnom nivou u profesionalnim, multinacionalnim strukturama, “ne možemo očekivati da se tužioci sami bore protiv kriminala”.

"Međunarodna pravosudna saradnja je ključna za osiguravanje da se borimo protiv ozbiljnog organizovanog kriminala. Evrodžast je posvećen stvaranju okruženja u kojem je pravosudna saradnja unutar i van EU efikasna i delotvorna. Postoji nekoliko načina na koje Evrodžast omogućava saradnju van EU, uključujući i stacioniranje tužilaca za vezu u našim prostorijama u Hagu. Tužioci za vezu rade zajedno sa svojim kolegama iz EU pod istim krovom i imaju pristup svim operativnim objektima i alatima Evrodžasta, osiguravajući da njihovi organi mogu očekivati istu podršku svojoj prekograničnoj istrazi kao i njihove kolege iz EU", napominje Breukink.

Prema njenim rečima, Evrodžast čvrsto veruje da je tužilac za vezu raspoređen u Evrodžast “najefikasniji način pravosudne saradnje”.

Visoki savet tužilaštva nije produžio mandat javnoj tužiteljki Gordani Janićijević i ona je posle šest godina napustila Hag, a srpska kancelarija Evrodžasta zatvorena, čime je prekinuta saradnja sa ovim najvišim pravosudnim telom Evropske unije u borbi protiv organizovanog kriminala. U radu je ostalo više od 200 predmeta, devet sa „visokim metama“ i četiri po zahtevu EU.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare