Foto: Instagram/miresijan, Privatna arhiva, Privatna arhiva, Facebook/Bosko Buha

Da "iver ne pada daleko od klade" potvrđuju i krivična dela koja stoje u dosijeima velikog broja sinova poznatih beogradskih kriminalaca, koji su svojevremeno vladali srpskim i beogradskim podzemljem. Jedan u nizu je definitivno i Boško Buha (28), naslednik prvog svedoka saradnika u postupcima protiv “zemunskog klana” Ljubiše Buhe Čumeta, koji je juče sklopio sporazum sa Trećim osnovnim tužilaštvom zbog nanošenja teških telesnih povreda Aleksandru S. sredinom februara ove godine.

Mlađi Buha je zbog ovog dela osuđen na 10 meseci kućnog zatvora i samo je pitanje dana kada će ovaj sporazum o priznanju krivice biti potvrđen od strane Trećeg osnovnog suda u Beogradu.

Ipak, ovo nije prvi put da se se Buha nađe u žiži javnosti i to ne zbog toga što je Čumetov sin, već zbog svog, po svemu sudeći, problematičnog ponašanja.

Boško Buha, sin Ljubiše Buhe Čumeta Foto: Facebook

Tako je za Čumetovim naslednikom prošle godine bila raspisana poternica zbog incidenta u centru Beograda. Naime, mlađi Buha je tada svojim vozilom zakačio vozilo policajca S. Š, koji je bio van dužnosti. Ubrzo je između njih dvojice izbila žustra rasprava, da bi se Buha odvezao sa lica mesta, a potom i vratio sa blindiranim automobilom i „kalašnjikovim“ pretio policijcu. Mlađi Buha je nakon incidenta pobegao sa lica mesta, a za njim je neko vreme bila raspisana poternica, ali je ubrzo, iz nepoznatih razloga, povučena.

Reklo bi se da je mlađi Buha samo nastavio očevim stopama, koji iza sebe ima podužu kriminalnu prošlost. Čume je juna 2019. izašao sa višegodišnje robije, nakon što je odslužio kaznu za nekoliko krivičnih dela, među kojima su prikrivanja, ugrožavanja sigurnosti pripadnika obezbeđenja njegove supruge – Milana Ljubenovića, kao i za sprečavanje i ometanje dokazivanja svojoj bivšoj supruzi Ivani Buhi, ali i pretnje tužiocu Borisu Pavloviću.

Šijani: Hapšenja zbog tuča

Ništa manje za Čumetovim sinom, ne zaostaju ni ostali naslednici poznatih Surčinaca. Sinovi Zorana Šijana, nekadašnjeg kik-boksera i prvog čoveka „surčinskog klana“, koji je tokom 90-tih slovio za najbolje organizovanu kriminalnu grupu u Srbiji, takođe su se više puta zaticali sa „druge strane zakona“.

Foto: Instagram/miresijan/ Mirko Šijan

Šijani, Mirko (28) i Vukašin (21) su nekoliko puta dospevali u žižu javnosti zbog svog problematičnog ponašanja. Mirko je hapšen zbog tuče ispred jednog kafića na Kopaoniku, ali i zbog kokaina 2016. godine. Sem toga, poznat je i po bahatoj vožnji, ali i izazivanju udesa.

Foto: Privatna arhiva/ Vukašin Šijan

Za razliku od njega, za Vukašina je prvi put šira javnost čula juna prošle godine, kada je uhapšen sa dvojicom mladića zbog sumnje da je učestvovao u pucnjavi na Novom Beogradu, u kojoj je ranjen Stefan R. (30). Najpre je izbila svađa oko reda za šiš ćevap, koja je ubrzo prerasla u tuču, pa i pucnjavu.

Sin Staklenog krio tri leša u jami kuće

Ljubomir Jovanović, poznatiji pod nadimkom Stakleni, policijskim organima dobro je poznat odavno. Stakleni je bio hapšen zbog preprodaje ukradenih vozila, nedozvoljenog posedovanja oružja, pokušaja ubistva telohranitelja Vojislava Šešelja, a dovođen je u vezu i sa „surčinskim klanom“.

Foto: Privatna arhiva/ Dragoslav Jovanović

Za njegovo ime ponovo se čulo juna 2019. kada je njegov mlađi sin Dragoslav Jovanović (25) na Novom Beogradu ranio suprugu, a potom izvršio samoubistvo. Samo nekoliko dana nakon ovog zločina, policija je u u jami na placu Jovanovićeve porodične kuće pronašla tela tri osobe, za koje se sumnja da ih je Dragoslav ubio, a potom zakapao.

Incidenti nisu zaobišli ni Staklenovog drugog sina. Tako su Jovanović i njegov sin Gvozden privedeni 2016. ispred beogradske Palate pravde nakon što je policija kod njih pronašla pištolj i značku Žandarmerije.

Naslednik Kristijana Golubovića razbio nos mladiću

Incidenti nisu preskočili ni sina Kristijana Golubovića, jednog od retkih preživelih aktera filma „Vidimo se u čitulji“, koji bi ovih dana trebalo da se nađe na slobodi, nakon što je odslužio višegodišnju zatvorsku kaznu na koju je pravosnažno osuđen zbog preprodaju narkotika.

Foto: Vesna Lalić/ Kristijan Golubović

Golubovićev sin Lazar Đukić (26) priveden je sredinom juna prošle godine zbog sumnja da je u parku na Topličinom vencu u Beogradu pretukao Uroša P. (35). Kristijanov naslednik je u policiji negirao da je napao mladića i tom prilikom mu razbio nos.

Šljukin sin – Od Olimpijade do zatvora

Andrija Šljukić (25), sin vođe „zvezdarskog klana“ Sredoja Šljukića Šljuke koji je ubijen 2002., uhapšen je aprila prošle godine zbog sumnje da je sa Nikolom Draškovićem (31) provalio u kuću žene (79) u Kaluđerici i mučio nju i njenu ćerku. Osumnjičeni su im tom prilikom oteli nešto više od 30.000 dinara.

Inače, mlađi Šljukić iza sebe ima zavidnu spotsku karijeru, osvajao je brojne medalje i kao jedan od naših najtalentovanijih veslača učestvovao na Olimpijskim igrama u Riju. Ipak, nije poznato zašto se odlučio da krene stranputicom.

Kriminolog: Reč o odsustvu vaspitanja

Kriminolog Dušan Davidović u razgovoru za portal Nova.rs ističe da je ovaj problem vrlo čest u našem društvu i da se radi o odsustvu vrednosnog sistema kod te dece.

„Ovde je ključna stvar socijalizacija i odgoj. Reč je o primarnoj socijalizaciji ove dece, koja se vrši u okviru porodice, odnosno učenje deteta o modelima ponašanja i pružanje informacija o spoljašnjem svetu u smislu toga šta je dobro, a šta ne. Za druge strane, vaspitanje je nametanje detetu onoga šta sme da radi, a šta ne sme, jer je loše i neispravno. Očigledno je ovde to izostalo“, kaže Davidović za naš portal.

Dušan Davidović direktor Centra za prevenciju kriminaliteta foto screenshot N1

On dodaje da su roditelji najveći prenosnici vrednosnih normi, a ukoliko one izostanu, deca biraju ono što im je najbliže.

„U ovom slučaju bi to bila priča o ocu kriminalcu, kojem se očigledno divi. Kod nas je problem što su ti ljudi predstavljeni kao da je to nešto interesantno, a ne nešto što ne valja“, dodaje Davidović.

Deca visokih funkcionera ne zaostaju

Prema rečima kriminologa Dušana Davidovića, ništa manje ne zaostaju ni deca visokih funkcionera.

„Tu je veliki problem što se deca vaspitavaju tako da misle da mogu sve, jer njihovi mama i tata mogu sve. Pa unazad imamo primere dece političara, policijskih generala i šefova, kao i ostalih funkcionera koji krše zakon, a zaštićeni su kao beli medvedi“, ističe Davidović.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram