Foto: TANJUG/ DIMITRIJE NIKOLIC

Pred Višim sudom u Nišu danas od 8.30 časova nastavlja se suđenje Nemanji Stamenkoviću (19) iz Beograda koji je optužen da je 4. januara ove godine vozeći "audi" izazvao tešku saobraćajnu nesreću na Bulevaru Medijana u Nišu u kojoj su poginuli Andrej Prenkljušaj (12) i Dejan Ilić (48) iz Niša.

Prethodno ročište koje je bilo zakazano 28. aprila pred Osnovnim sudom u Nišu bilo je odloženo jer su u naredna tri dana bili zakazani pregledi okrivljenog kako bi se obavilo komisijsko veštačenje koje je naložio sud na okolnosti njegovog psihičkog stanja, zrelosti i neuroloških poremećaja na koje se žalio u momentu nesreće. Na današnjem ročištu iće prezentovan nalaz komisije veštaka.

Nemanja Stamenković se tereti da se u momentu udesa kretao brzinom od najmanje 131 kilometar na čas što je više nego duplo od ograničenja brzine koja važi na toj deonici. Prema navodima optužnog predloga on se sumnjiči da je vozilom upravljao na način koji predstavlja nasilničku vožnju te da nije postupio u skladu sa saobraćajnim znakom kojim je propisano da se na toj deonici Bulevara Medijana zabranjeno kretanje brzinom većom od 60 kilometara na čas. „Audi“ kojim je upravljao Stameković kretao iz pravca Bulevara Cara Konstantina ka kružnom toku na Bulevaru Medijana, kada je izgubio kontrolu i vozilom prešao najpre na travnatu površinu a potom i na trotoar kojim su išli pešaci. U momentu nesreće sa Stamenkovićem su se u kolima nalazile i dve maloletne osobe, na suvozačevom i zadnjem sedištu vozila.

Prema navodima optužnice, Andrej je zadobio teške povrede glave, višestruke prelome kostiju i teške povrede unutrašnjih organa od kojih je preminuo na licu mesta. Ilić je zadobio rascep grudnog dela aorte i obimne grudnih i trbušnih organa usled kojih je preminuo sat vremena kasnije u Kliničkom centru u Nišu.

Stamenković je u odbrani naveo da je prilikom preticanja nepoznato vozilo krenulo u njegovu stranu pa je zato skrenuo sa puta kako bi izbegao udes.

„Učinilo mi se da se to vozilo trgnulo ka meni, u levu stranu, kao da će da me udari. Uplašio sam se, stisnuo sam volan sa obe ruke i spustio glavu. Moguće da sam u tom trenutku dao gas kako bih izbegao saobraćajnu nesreću, ali to ne mogu da sigurnošću da potvrdim. Nakon toga osetio sam trnjenje u vratu i mišićima tela i počeo sam da gubim orijentaciju u prostoru. Zatim sam osetio kao neki šum u uhui predmeti su počeli da mi beže pred očima. Sledeće čega se sećam je da sam izašao iz vozila jer mi je bio potreban vazduh da bih se povratio – ispričao je ranije Stamenković pred sudom. Na poslednjem ročištu, uprkos protivljenju tužilaštva i zastupnika oštećenih Osnovni sud u Nišu doneo je naredbu da se izvrši komisijsko veštačenje Stamenkovića na okolnosti njegovog psihičkog stanja, zrelosti i neuroloških poremećaja na koje se žalio u momentu nesreće.

Advokat Bratislav Stojanović koji zastupa Andrejevu majku Aleksandru Kostadinović zatražio je novo saobraćajno veštačenje koje bi bilo povereno departmanu za saobraćaj Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, budući da veštak Dejan Bogićević, kako je obrazložio sudu, nije uradio kompjutersku animaciju saobraćajne nezgode kojom se može utvrditi da se „audi“ kretao brzinom od 152 kilometra na čas. Prema Stojanovićevim rečima postojećim veštačenjem utvrđeno je da se „audi“ kretao brzinom od „najmanje 131 kilometar na čas“, ali ne i kolika je bila tačna ili maksimalna brzina u momentu nesreće. Ukoliko se utvrdi da se u momentu nesreće kretao većom brzinom mogla bi biti promenjena i kvalifikacija krivičnog dela što bi značilo da se okrivljenom može izreći kazna i do 12 godina zatvora, dok je po sadašnjoj kvalifikaciji maksimalna sankcija osam godina zatvora.

Porodice nastradalih traže izmenu zakona

Porodice nastradalih organizovale su 28.aprila protestni skup u parku preko puta Palate pravde u Nišu kako bi inicirali izmene Krivičnog zakonika i strože kažnjavanje bahatih vozača i nasilničke vožnje u situacijama gde se takva vožnja završava smrtnim ishodom. Oni su istakli da se nesreće ponavljaju jer su zakonom predviđene preblage kazne koje mogu ići do osam, odnosno do maksimalno 12 godina zatvora, uprkos najtežim posledicama.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar