Slučaj ubistva radnice i studentkinje Kristine Kaplanović (20), koja je maja 2017. ubijena tokom pljačke NIS pumpe u Velikom Mokrom Lugu, od samog početka izaziva puno kontroverzi u javnosti. Za stravičan zločin sudi se Milošu Srebriću zvanom Flekica, a punih osam godina od ubistva i dalje nema presude, ali i odgovora na mnoga pitanja.
Pomenuti slučaj od samog početka se nalazio u fokusu javnosti i prate ga brojne misterije. Mlada Kristina u Beograd je došla u potrazi za boljim životom, a zaposlila se da radi na pumpi kako bi pomogla porodici oko svog školovanja.
Tog kobnog 25. maja 2017. godine, prema navodima optužnice, Miloš Srebrić je upao na pumpu u Velikom Mokrom Lugu u nameri da je opljačka. On je od radnika pumpe, među kojima je bila i Kristina, zatražio pazar iz kase u kojoj je bilo 10.000 dinara.
U komešanju sa radnicima napadač je zapucao i smrtno ranio Kristinu. Kaplanovićeva je preminula u bolnici nakon nekoliko dana borbe.
Istraga na samom početku nije dala puno rezultata, te je i kompanija NIS, čija je pumpa, nudila basnoslovnu cifru za informacije o napadaču. Ipak, godinu i po dana kasnije uhapšen je Srebrić. Suđenje je ubrzo počelo, mada su tokom postupka otvorila brojna pitanja koja i dan danas nemaju odgovore.
Tako su snimci sa nadzornih kamera sa pumpe falični i nedostaju ključni trenuci kada se zločin dogodio. Ipak, kada je reč o snimcima, jedno pitanje i dalje muči javnost.
Naime, na pojedinim snimcima pojavljuje se i misteriozna muška osoba, za koju je Srebrić tokom suđenja tvrdio da nije on. Interesantno je da je pomenuti muškarac na pumpi bio svega 23 sekunde nakon Kristininog ubistva.
Kako su mediji pisali ranije, na snimku sa kamere broj 7 vidi se kako pomenuta osoba dolazi „folksvagenom“ na pumpu u 22 sata 36 minuta i 5 sekundi. Zatim izlazi iz vozila, gleda ka pumpi, polazi ka njoj, međutim, naprasno se vraća, uzima telefon i telefonira konstatno kretajući se ka i od pumpe, i oko kola.
Nepoznati muškarac je čak i nakon dolaska policije razgovorao sa policajcima, ali njegovog iskaza nema u spisima predmeta.
Na to je ukazala Srebrićeva odbrana.
„To je lice koje se pojavilo 23 sekunde na mestu događaja pošto se on odigrao. Njega nema među svedocima, i nema njegovog iskaza nigde“, tvrdio je tokom suđenja Jugoslav Tintor, advokat Srebrić.
Podsetimo, prvom prvostepenom presudom Miloš Srebrić je bio osuđen na kaznu zatvora od 30 godina, ali je Apelacioni sud u Beogradu ukinuo tu presudu i naložio Višem sudu u Beogradu da ponovi suđenje.
Istom odlukom Apelacioni sud je potvrdio deo prvostepene presude kojom je Stefan Rokvić, pastorak pevačice Dijane Didi Janković i sin biznismena Danijela Rokvića, osuđen na kaznu kućnog zatvora od godinu dana uz elektronski nadzor zbog izvršenja krivičnog dela neprijavljivanje krivičnog dela i učinioca.
Rokvić je uhapšen nekoliko godina od zločina, najpre se teretio za pomoganje, a optužen je za neprijavljenje krivičnog dela. Javnost do njegovog hapšenja nije ni znala da se dovodio u vezu sa zločinom.
Inače, u obrazloženju odluke kojom je usvojena žalba Srebrićevog branioca, Apelacioni sud navodi da je bitno utvrditi kako je Srebrić bio obučen te večeri radi provere odbrane okrivljenog, kao i iskaza oštećenog D. S., koji je tom prilikom ranjen, a na kojim dokazima je u najvećem delu zasnovana prvostepena presuda.
Takođe, drugostepeni sud je ocenio da je nepotpuno utvrđeno kako je oštećeni D. S. zadobio povrede, kao i video snimci koje nisu veštačili veštaci odgovarajuće struke, kako bi se svaka sumnja u pogledu takvih činjenica bila otklonjena.
Apelacioni sud je u obrazloženju naveo da je neophodna i rekonstrukcija događaja, odnosno da se stvore uslovi kao u vreme izvršenja ovog krivičnog dela, da bi se na nesumnjiv način utvrdile pozicije svih lica koja su bila prisutna kritičnom prilikom.
VIDEO: Hapšenje zbog pranja novca
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare