Najnoviji snimak na kom se vidi na koji način policija postupa prema Aleksandru Jovanoviću, golmanu Fudbalskog kluba Partizan, kada je pokušao da uđe na rukomentu utakmicu na Banjici, baca novo svetlo na istragu tog incidenta ali i dovodi u pitanje istinitost saopštenja Ministarstva unutršanjih poslova, koje je obnarodovalo da prema Jovanoviću nije upotrebila silu. Ovakvo saopštenje MUP je samo jedno u nizu kojim su u proteklom periodu na neki način obmanuli javnost.
Hronološki gledano poslednji slučaj jeste incident u čijem središtu se našao golman Partizana Aleksandar Jovanović. Sve se odigralo na ulazu u zgradu Sportskog centra „Voždovac“ na Banjici, kada je Jovanović kao gost Rukometnog kluba Partizan, došao da pruži podršku u revanšu četvrtfinala Evrokupa protiv grčkog AEK-a. Jovanović je zaustavljen na ulazu u zgradu, a na snimcima koje su zabeležili pristuni, vidi se kako nepoznata žena više puta pokušava da nešto kaže policajcima koji je ne slušaju. Oni za to vreme razgovaraju sa Jovanovićem, a u jednom trenutku Partizanov golman završava na zemlji.
Ministarstvo unutrašnjih poslova se odmah oglasilo saopštenjem u kom je tvrdilo da prema Jovanoviću nisu ponašali neprofesionalno.
„Navijači su negodovali i gurali redare, a među njima se izdvojio Jovanović koji je insistirao da uđe i, s obzirom da redari nisu mogli da ga zaustave, pripadnici
Policijske brigade preduzeli su mere iz svoje nadležnosti i tom prilikom pokušali da zaustave ulazak Jovanovića pri čemu je došlo do Jovanovićevog pada na pod. Policijski službenici PJP Policijske brigade prema Aleksandru Jovanoviću nisu upotrebljavali sredstva prinude, niti su se prema istom ponašali neprofesionalno“, naveli su u zvaničnom saopštenju.
Međutim, na snimku koji ovaj incident pokazuje iz drugog ugla, iako se na njemu ne može čuti šta policajci i Jovanović razgovaraju, vidi se kako jedan od policajaca hvata Jovanovića i baca ga na pod, kada zajedno sa njim i pada.
Jovanović je u policiji podneo prijavu zbog ovog događaja, Rukomenti klub Partizan mu se izvinio zbog neprijatnosti, a FK Partizan izrazio zabrinutost rekavši da su s nevericom posmatrali snimke koji pokazuju nepotrebnu eskalaciju u policijskom postupanju, koja ih je sve uznemirila. Međutim, ono što u ovom slučaju dodatno uznemiruje jeste činjenica da ovo nije prvi put da policija na ovaj način interpretira događaje.
Identičan je slučaj bio kada je na protestu održanom ispred zgrade Radio-televizije Srbije jedan od policajaca u civilu zadobio povredu glave. Tada je povređen policajac Lazar Baćić, a saopštenja MUP tih dana bila su prilično neuobičajena.
„Prilikom dolaska na zadatak ulaska u zgradu RTS, kako bi stala unutar zgrade, Žandarmerija je ometana i napadnuta, i tom prilikom je jedan pripadnik Žandarmerije povređen i prevezen na Urgentni centar zbog povrede oka“, saopštio je najpre MUP, a zatim se oglasio još jednim saopštenjem:
„Žandarmeriji je preprečen prolazak, gurana je, gađana različitim predmetima i udarani njeni pripadnici. Tužilaštvu će biti dostavljeni svi službeni snimci i snimci sa društvenih mreža, kao i izjava povređenog žandarma, koji je policiji izjavio da je udaren bokserom, kao i drugih žandarma koji su bili napadnuti i koji su kao i povređeni žandarm primili više udaraca na različitim mestima prilikom ulaska u zgradu RTS-a“, naveli su i dodali da je „apsolutna je laž i manipulacija“ da je Žandarmerija nekoga napala, ona je napadnuta bez ikakvog povoda i njeni pripadnici su primili više udaraca.
Krunu na ceo događaj stavili su predsednik Republike Aleksandar Vučić i ministar policije Ivica Dačić prilikom obilaska Baćevića u bolnici. Dok je predsednik tvrdio da su ga napali „boljševički plenumaši“ i fotografisao se sa povređenim Baćićem, Dačić je tvrdio da nikakvih intervencija nema i da su „oni“ napali Žandarmeriju.
U to vreme su se društvenim mrežama već uveliko širili snimci na kojima se jasno vidi da je jedan od policajaca u uniformi za razbijanje demonstracija, dok se kretao u koloni sa kolegama, udario Baćića koji je od siline udarca završio na zemlji. Takođe postoji snimak na kom se vidi kako mu jedna od studentiknja nudi pomoć i poziva građane i kolege da mu pomognu. Tačnu na ceo slučaj stavio je upravo Baćić i to u telefonskom razgovoru sa kolegom koji je objavio Radar, a u kom se čuje da potvrđuje da su ga udarile kolege.
Da situacija uopšte nije onakva kakvom su pokušali da je predstave od prvog dana, potkrepljuje i to što je policija, za događaj koji se dogodio 11. marta, više od 20 dana nije dostavilo Višem javnom tužilaštvu u Beogradu izveštaj o tome šta se dogodilo njihovom kolegi.
Ipak, situacija sa evenutalnom upotrebom zvučnog topa ili nekog drugog soničnog oružja na mirne građane koji su se okupili 15. marta u Beogradu, čini se da je jedna od onih koja će ostati upisana u istoriji. Nakon što se kobne večeri dogodilo nešto što niko, pa ni Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu koje je otvorilo predmet, građanima do danas nije objasnio, a mnogi su tvrdili da su se našli na udaru nekakvog zvučnog i vazdušnog talasa, usled čega su zadobili povrede, usledio je niz neobičnih obraćanja javnosti, kroz saopštenja MUP ali i direktnih izjava ministra Dačića.
Tako smo najpre, 17. marta popodne, od Dačića mogli čuti da MUP ne poseduje ni ne poseduje ni „Vortex Ring Gun“, ni „Vortex Cannon“ (kako tvrde nevladina organizacija CRTA i „Earshot“), kao ni LRAD – 1000Xi američke proizvodnje Dženesis, niti slično oružje ruske proizvodnje firme „Ruselectronics“. Potom je narednog dana 18. marta na TV Prva Dačić izjavio da policija nema zvučni top, a da što se tiče zvuka, imaju samo uređaje za jače saopštavanje upozorenja. Podvukao je da ništa od toga tog dana nije korišćeno.
Istog dana, samo u popodnevnim časovima, Dačić je na sednici skupštinskog odbora za bezbednost rekao da MUP ima zvučni top američke firme Dženesis LRAD 100X, rekavši da je nabavljeno za glasovnu poruku, a ne za zvučne talase.
Suočen sa fotografijama usnimljenim pored Skupštine na dan protesta, na kom se nesumnjivo vidi nekakav uređaj koji do sada nismo imali prilike da vidimo na javnim skupovima, Dačić je priznao da je ovaj uređaj bio na ulicama.
„Vozilo koje je snimljeno je vozilo Žandarmerije, bilo je sa strane Narodne skupštine, bilo je od 9 ujutro, do 20:45 i nije se pomeralo, niti je taj uređaj negde išao, niti je puštan taj snimak, osim u pripremama, vežbama, onom što je važno za funkcionisanje tih jedinica“, rekao je Dačić.
Usledila je prezentacija ovog uređaja na ulici, na koju su pozvani samo odabrani novinari, na kojoj smo mogli čuti prilično neusaglašene izjave.
Da je poverenje građana u policiju odavno poljuljano, dokaz je i slučaj Dalibora Dragijevića, brata Dejana Dragijevića osumnjičenog da za nestanak i ubistvo Danke Ilić (2). Dalibora je policija privela u danima kada se aktivno tragalo za devojčicinim telom, smatrajući da ima informaciju o tome šta se sa detetom dogodilo. Nije dočekao jutro u policijskoj stanici, a sutradan je samo saopšteno da mu je pozlilo i da je uprkos borbi lekara, preminuo.
Od prvog dana se sumnjalo da je Dalibor Dragijević moguća žrtva torture u policijskoj stanici, a sve sumnje je otklonio obdukcioni izveštaj koji je objavio Radar, da je Dragijevićeva smrt nastupila kao posledica teških batina koje je dobio. Taj premet je i danas otvoren, navodno i Sektor unutrašnje kontrole vodi istragu, ali očigledno nedovoljno kvalitetnu jer do danas ne znamo kako je moguće da je čovek ubijen u policijskoj stanici, a da za to niko nije odgovarao.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare