Pančevka J.M. (32), koja je uhapšena zbog sumnje da je svoju ćerku staru tri godine mesecima zlostavljala, tukla i maltretirala na razne načine, saslušana je danas u Osnovnom javnom tužilaštvu u Pančevu, gde se branila ćutanjem. Nju je krišom snimio suprug kako maltretira dete, a iako je ceo slučaj uznemirio javnost, postoji mogućnost da bude oslobođena za krivično delo koje je počinila.
J. M. se na teret stavlja da je „u vremenskom periodu od decembra meseca 2022. godine do 21. marta ove godine u porodičnom stanu u Pančevu vršila nasilje nad maloletnom ćerkom, tako što je istu vređala, nazivala je pogrdnim imenima, vezivala joj ruke u hranilici za decu i izbacivala je na terasu.
Njoj je određeno policijsko zadržavanje od 48 časova, a danas je saslušana pred nadležnim tužilaštvom, gde se branila ćutanjem.
Ceo slučaj je izbio u javnost kada je suprug uhapšene J.M. koji je i otac devojčice, posumnjao da njegova supruga maltretira i zlostavlja devojčicu. On je obezbedio i dokaze, tako što je sakrio kameru u kuću i snimio postupke J.M. prema njihovom detetu.
Ipak, iako postoje snimci koji, navodno, pokazuju maltretiranje devojčice, pitanje je da li samo na osnovu njih J. M. može uopšte biti optužena, a kamoli osuđena, jer su snimci, po svemu sudeći, pribavljeni nezakonito.
Postoji krivično delo neovlašćeno snimanje, ali i neovlašćeno fotografisanje i pitanje je da li će sud uzeti u obzir snimke sa kamere koju je tajno postavio suprug uhapšene.
Sličan slučaj dogodio se 2020. godine, kada je srpska javnost bila šokirana snimkom iz Centra za zaštitu dece, odojčadi i omladine u Zvečanskoj ulici na kome se videla negovateljica koja je grubo postupala s detetom N. M. i bacila ga u krevetac, dok je u drugoj ruci držala mobilni.
Ovo maltretiranje deteta od strane negovatljice Đurđije Alempijević, koja je trebalo da brine i stara se o bespomoćnim mališanima, snimila je žena koja je došla u posetu svom detetu i podelila je taj snimak na društvenim mrežama.
Ceo slučaj je dospeo pred sud i Đurđina Alempijević je optužena, ali, posle prvog šoka, usledilo je pravno „otrežnjenje“. Snimak, koji je trebalo da bude ključni dokaz u suđenju, izuzet je iz dokaza jer je bio nezakonit. Naime, u toj ustanovi je bilo zabranjeno snimanje bez dozvole, koju majka koja je bila u poseti, a koja je imala najboju nameru prilikom snimanja surove negovateljice, nije ni tražila niti dobila.
Đurđina je ipak osuđena, a ostala je i bez posla. Dobila je uslovnu kaznu i zabranu obavljanja delatnosti, ali ne zbog deteta koje je bacilo u krevetac, što se videlo na snimku, već zbog toga što je lupila šamar drugom detetu, što su videli svedoci.
Na kraju je prijava podneta i protiv žene koja je imala najbolju nameru, a koja je postavila mobilni telefon koji je snimio surovoo postupanje negovateljice prema deci, jer je snimanjem bez dozovle u toj ustanovi „narušila bezbednost i privatnost dece i njihovih roditelja“.
Propisi nalažu da gde god ima kamera bude istaknut natpis da je „objekat pod video nadzorom“, upravo da ne bi došlo do spora oko zakonitosti snimaka.
Mišljenja stručnjaka su različita, ali uglavnom je stav da ukoliko je nešto snimano telefonom ili kamerom „iz ruke“, onda se to računa kao svedočenje osobe koja je događaj snimila. Ipak, ukoliko je kamera unapred postavljena i pri tome sakrivena, taj dokaz ne može biti validan.
BONUS VIDEO: Požar u Pančevu