Srpski državljanin Marko Ninić uhapšen je u Kejptaunu nakon što je kod njega pronađen kokain vredan 12,6 miliona evra, a proteklih godina mnogi srpski begunci pronašli su utočište u Južnoj Africi. Definitivno najpoznatiji begunac koji je godinama unazad u Kejptaunu jeste Dobrosav Gavrić, koji je u Srbiji osuđen za ubistvo Željka Ražnatovića Arkana, a koji je često ispunjavao stupca crne hronike.
Srbin Marko Ninić uhapšen je u nedavnoj akciji policije sa još jednim muškarcem, a njima su lisice na ruci stavljene nakon dojave da se u luci u Stilbaiju odvijaju sumnjive aktivnosti.
Kako je izjavio portparol tamošnje policije, osumnjičeni su u prvom trenutku uspeli da pobegnu svojim vozilom, ali im je policija brzo ušla u trag i oni su uhapšeni u lokalnom ugostiteljskom objektu.
Na njihovo vozilo „micubiši pajero“ bila je pričvršćena igračka, gumena patka, u kojoj je policija pronašla 14 džakova u kojima je bilo ukupno 400 „cigli“ kokaina, čija je vrednost procenjena na 252 miliona južnoaričkih randa ili više od 12,5 miliiona evra.
Inače, za Ninića mediji navode da se i ranije dovodio u vezu sa švercom droge, ali i drugim krivičnim delima. Međutim, ove informacije nisu zvanično potvrđene.
Proteklih godina veliki broj odbeglih Srba utočište je pronašao upravo u Kejptaunu. Najpoznatije ime definitivno je Dobrosav Gavrić, a reč je o osuđenom za ubistvo Željka Ražnatovića Arkana na 35 godina zatvora. Gavrić je u Južnu Afriku je pobegao pre nego što je otišao na izdržavanje kazne.
Da se Gavrić nalazi u Kejptaunu saznalo se 2011. godine kada je nasred ulice ubijen Siril Bika, lokalni kriminalac i „kralj noćnih klubova“. Za volanom automobila u kom je ubijen sedeo je upravo Gavrić, pošto je radio kao obezbeđenje i vozač Bike, ali i važio za osobu od poverenja ovog kriminalca.
Kako je naš portal ranije pisao, južnoafrički „Sandej Tajms“ objavio je i kako je Gavrić, koristeći lažni identitet, sa pasošem BiH ušao u Ekvador 2006. godine. Odatle je ušao u Južnoafričku Republiku preko turističke vize, pa je njegova supruga dobila poslovnu vizu i otvorili su restoran u Johanesburgu. Iste godine je pokrenuo firmu za uvoz i izvoz.
Tokom godina, Gavrić je razvio dobre veze u Južnoj Africi. Inače, Gavrić već godinama vodi pravnu bitku da ne bude izručen Srbiji, zbog čega je čak u Južnoj africi tražio i politički azil, tvrdeći da je osuđen u politički motivisan procesu.
Podsetimo, Željko Ražnatović ubijen je 15. januara 2000. godine, nešto posle 17 sati, u beogradskom hotelu „Interkontinental“, dok je bio u društvu bivših radnika Saveznog SUP pukovnika Dragana Garića i majora Milenka Mandića, pripadnika Srpske dobrovoljačke garde (SDG).
VIDEO: Akcija MUP – zaplena marihuane