Senad Rmović Becan, koji važi za istaknutog člana ekstremnog vehabističkog pokreta a navodno je imao veze i sa napadačem na žandarma izraelske ambasade, Milošem Žujovićem, zvanično je još u bekstvu, iako ga građani, navodno, viđaju u Novom Pazaru. Ramović je na svom Fejsbuk profilu, samo dan pre napada koji je izvršio Žujović, objavio snimak na kojem se vidi zastava islamske države, a interesantno je i da je Žujović neko vreme boravio u Ramovićevom stanu u Pazaru.
Novopazarac Senad Ramović Becan jedan je od vodećih predstavnika ekstremnog vehabizma u Srbiji, čovek koji ne krije svoje veze sa islamističkim pokretima, pre svega Islamskom državom (ISIS), a policija ga, navodno, potražuje zbog njegovih veza sa Milošem Žujovićem, teroristom koji je ubijen prilikom napada na žandarma koji je obezbeđivao izraelsku ambasadu. Napad se dogodio 29. juna, tom prilikom je Žujović, koji je prešao u islam i priklonio se njegovom najekstremnijem delu, te promenio ime iz Miloš u Salahudin, naoružan samostelom, prvo otišao do beogradske sinagoge, ali je tu odustao od napada, već su uputio ka izraelskoj ambasadi.
U žandarma Miloša Jevremovića, koji je obezbeđivao ambasadu, Žujović je ispalio strelu iz samostrela i pogodio ga u vrat, ali je žandarm uspeo da odgovori na napad i usmrti teroristu. Policija je uhapsila još jednog konvertita i pripadnika ekstremnog vehabijskog pokreta, Igora Despotovića, a policija je pretresla i stan u Novom Pazaru u kojem je jedno vreme boravio Miloš Žujović. U stanu su pronađene zastave i obeležja Islamske države, a ispostavilo se da sa stanom ima veze i Senad Ramović Becan, čovek koji je već osuđivan zbog terorizma.
Naime, Becan je uhapšen sa članovima svoje grupe 2007. godine zbog planiranja atentata na muftiju Muamera Zukorlića. Ramović je tada osuđen na 13,5 godina zatvora, a posle izdržane kazne vratio se u Novi Pazar. Još nisu jasne sve veze Ramovića sa ubijenim Žujovićem i drugim eventualnim članovima ekstremnog vehabističkog pokreta. Zanimljivo je da je Ramović, na svom fejsbuk profilu, objavio snimak sa molitve koja je održana u privatnom objektu u petak, dan uoči napada. Ekstremni vehabisti, inače, ne klanjaju u džamijama, jer su u sukobu sa Islamskom zajednicom Srbije.
Da li je u pitanju slučajnost ili ne, ali snimak se zaustavlja kadrom na beloj zastavi ISIS-a, okačenoj na zidu. Prvobitna zastava Islamske države bila je crna sa belim krugom i natpisom na arapskom jeziku, takođe belim slovima. Ipak, to je zapravo glavna, ali ne i jedina zastava ISIS-a.
Ima mnogo varijacija, pa i belih, koje su se pogotovo raširile među grupama povezanim sa Islamskog državom nakon njihovog poraza u Iraku i Siriji. Pojavile su se mnoge varijacije tog simbola, od grupe do grupe, pa se tako pojavila i posebna podgrupa ISIS-a, koja je za simbol uzela belu zastavu, nešto kao negativ originalnog barjaka.
Posle terorističkog napada i ranjavanja žandarma oglasili su se mnogi srpski zvaničnici, među kojima i predsednik Republike Aleksandar Vučić koji je naveo da su oni bili praćeni.
„Bilo je potrebno još sedam, osam dana da se prikupe dokazi i da se uhapse, a reč je o ljudima koji su ušli u ekstremističke i terorističke krugove. U svakom slučaju, mi ćemo akciju da nastavimo“, rekao je Vučić.
Ako su članovi ekstremističke ćelije praćeni, među njima i Salahudin Miloš Žujović, postavlja se pitanje kako je moguće da je kupio samostrel u radnji u Zemunu. Oružje je napadač kupio dan ranije, pa nije baš najjasnije ko ga je pratio, kako je umakao pratnji, kakvi su to dokazi sakupljani ili je Žujović, jednostavno, promakao „ispod radara“ našim službama.
Sa druge strane, potraga za Senadom Ramovićem Becanom, zvanično traje, ali je pitanje da li i njega „prate“ isto kao i Žujovića. Ministar policije Ivica Dačić otkrio je da je Ramović najpre pretio policajcima sekirom ako dođu kod njega, a onda ih nije sačekao nego je sad u bekstvu.
U javnost je puštena informacija da je Ramović pobegao na Kosovo i Metohiju, gde takođe postoje ekstremne vehabitske grupe, a i jedni i drugi su slali dobrovoljce upravo u Irak i Siriju gde su dodatno indoktrinirani. Ipak, prema nekim informacijama, Ramović nije ni napustio Novi Pazar.
„Mislim da sam ga video pre dan, dvaj. On je vrlo prepoznatljiv i teško da može da se kreće neopažen“, kaže izvor portala Nova.rs iz Novog Pazara.
Ekstremnih vehabija nema mnogo, ali su jasno prepoznatljivi, pogotovo u manjoj sredini, kao što je Novi Pazar.
Osim prepoznatljivog načina odevanja i ponašanja, policiji i Bezbednosno-informativnoj agenciji ne bi trebalo da bude teško da lociraju i privedu pripadnike ekstremističkog dela vehabitskog pokreta, tim pre što se i većina vehabija odrekla nasilja.
Ispada da je jedina institucija koja se stvarno suprotstavlja ekstremnim vehabistima zapravo Islamska zajednica Srbije, dok državni organi, iz nepoznatih razloga, okreću glavu od tog problema i minimiziraju ga, isto kao i u odnosu na druge ekstremističke grupacije poput „Levijatana“, „Narodnih patrola“ i drugih.
BONUS VIDEO: Hapšenje osumnjičenog za terorizam u Beogradu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare