Tridesetosmogodišnjeg Šveđanina srpskog porekla Vanju Mijića, o čijem izručenju Apelacioni sud odlučuje u utorak, švedsko tužilaštvo sumnjiči da je vođa jednog od 25 ogranaka jedne od najvećih kriminalnih grupa u Evropi, Foxtrot - švedskih lisica. Švedska tužiteljka kaže da proces izručenja u Srbiji "ukazuje na to da on podmićuje ili preti određenim važnim osobama" kako bi se što više odugovlačilo.
Šveđanin srpskog porekla Vanja Mijić (37) posle godinu dana provedenih u ćeliji krenuo je ka slobodi, piše BIRN.
Tog 18. oktobra 2024., Viši sud u Beogradu ukinuo mu je ekstradicioni pritvor, koji i može da traje najviše jednu godinu.
Uručeno mu je rešenje da se radnim danima, svako jutro, javlja u policijsku stanicu i zabranjeno da napušta srpsku prestonicu sve dok se protiv njega vodi ekstradicioni postupak na zahtev Kraljevine Švedske koja ga potražuje zbog sumnje da je jedan od vođa najopasnije bande na tlu Skandinavije – Foxtrot.
„Predmet (protiv Mijića) u Švedskoj je temeljan i čvrst i imam sve da ga procesuiram,“ izričita je Johana Kolga, švedska tužiteljka koja čeka izručenje Mijića, u razgovoru za BIRN.
Tužiteljka Kolga dodaje: „Ovaj slučaj je veoma važan za Švedsku, jer je V.M. ključna figura u organizovanom kriminalu i ima značajnu ulogu u hijerarhiji bandi u Švedskoj“.
Istog tog 18. oktobra, kad je poznatom beguncu Mijiću, za kojim je tragao i Interpol, sloboda bila na dohvat ruke, uručeno mu je i rešenje Kancelarije za azil. Na ulicu nije ni zakoračio, odmah je prevezen u Prihvatilište za tražioce azila u Padinskoj Skeli.
Pošto se nije žalio na odluku kojom mu je zahtev za azilom u Srbiji pravosnažno odbijen – sada se, u okviru istog kompleksa, nalazi u Prihvatilištu za strance, kao „bezbednosni rizik”.
Osim ekstradicionog postupka koji je protiv Mijića pokrenula Švedska, drugi postupak, o azilu, Mijić je pokrenuo nekoliko meseci ranije sa svojim advokatima.
Zabranjeno mu je da napušta kompleks u Padinskoj Skeli, nadzor mu je pojačan, a desetak policajaca ga čuva kao bezbednosno rizičnu osobu. Ima pravo na šetnju, sat dnevno, u ograđenom dvorišu.
Pred Apelacionim sudom će se u utorak, 29. oktobra, ponovo odlučivati o njegovom izručenju.
Švedsko tužilaštvo veruje da je Milić vođa jednog od 25 ogranaka bande Foxtrot i da koristi svoju moć i u Srbiji, da opstruiše proces ekstradicije.
Ovo je jedna od najnasilnijih švedskih bandi, koja regrutuje i decu ubice, zastrašuje celu Skandinaviju i pola Evrope. Osim evropske policije, njima se od skoro bavi i izraelska obaveštajna služba Mosad koji ih, kao i švedska tajna služba, označava kao produženu ruku Irana.
Vođom se smatra jedan od najtraženijih begunaca sa Interpolovih poternica – Rava Madžid, irački Kurd koji ima švedsko državljanstvo, poznat pod nadimkom „kurdska lisica“.
Mijić je u Beograd došao 2022. godine, gde je godinu dana kasnije osnovao i agenciju za konsultantske usluge Mercury, piše BIRN. Samo tri nedelje pošto je otpočeo biznis, 18. oktobra 2023. Interpol na zahtev Švedske za Vanjom Mijićem raspisuje poternicu. Označen je kao osoba visokog prioriteta.
Dan kasnije na Mijića su krenuli srpski policajci, tužioci za organizovani kriminal i FAST tim (Fugitive Active Search Team, jedinica policije za potragu za beguncima) u organizaciji Evrodžasta. Kada su „Lisici“ stavljene lisice, vest je odjeknula širom regiona i Evrope.
Evrodžast i švedsko tužilaštvo tvrde da je Mijić nastavio da se bavi kriminalnim poslovima iz Beograda.
„V.M. kontroliše veliki deo tržišta droge u Švedskoj iz inostranstva. On krijumčari narkotike i oružje u Švedsku preko drugih i kontroliše distributere koji posluju u Švedskoj. Nekoliko osoba koje V.M. kontroliše osuđeno je za te zločine i trenutno služe zatvorske kazne“, odgovara tužiteljka Kolga na molbu BIRN-a da opiše kako je Mijić rukovodio kriminalnim operacijama iz Srbije.
Mijić je u Švedskoj već bio osuđen zbog organizovanog kriminala i tamo služio zatvorsku kaznu. Njegova ideja je, prema pisanju BIRN-a, bila je da u Srbiji potraži spas od obračuna bandi u okrugu Stokholma, a da istovremeno nastavi da neopaženo i iz daljine kontroliše i rukovodi „ogromnim količinama droge i oružja“, po navodima Evrodžasta.
Viši sud u Beogradu dva puta je donosio rešenja navodeći da su ispunjeni svi uslovi da bude izručen Švedskoj. Prvo rešenje je Apelacioni sud, po žalbi advokata, ukinuo u aprilu, navodeći da nije dostavljeno dovoljno dokaza da je Mijić počinio krivična dela. Sada će Apelacija, po žalbi advokata, opet odlučivati o drugom rešenju da bude izručen – u utorak, 29. oktobra.
„Ovo su nove informacije za mene. Niko mi nije tražio dodatne informacije, niti me je obavestio da je Apelacioni sud poništio odluku o izručenju u aprilu. Da sam znala, mogla sam da pošaljem više informacija Srbiji“, kaže tužiteljka Kolga.
Za švedsku tužiteljku Johanu Kolgu „proces u Srbiji ukazuje na to da on podmićuje ili preti određenim važnim osobama kako se ne bi pojavile na zakazanim ročištima“.
Ipak, advokat Mijića za BIRN kaže da švedsko tužilaštvo nema nikakve dokaze protiv njegovog klijenta, već samo pretpostavke i da je upravo zato i Apelacija prvi put oborila prvostepenu odluku Višeg suda da on bude izručen.
Mijić je u međuvremenu podneo i zahtev za azil, koji je odbijen zato što je okarakterisan kao bezbednosno opasna osoba.
Ceo tekst o ovoj temi pročitajte na sajtu BIRN-a.
BONUS VIDEO: Hapšenje posle pucnjave na Bežanijskoj Kosi u Beogradu