Zvaničnici tvrde jedno, pojedini stručnjaci drugo. Odgovori na to da li Srbija može da odgovori na koronavirus, ima li dovoljno respiratora i lekara, izgleda, zavise od toga ko ih daje. Političari poručuju: “Spremni smo”, dok pojedni lekari tvrde da “zdravstveni sistem funkcioniše na ivici”.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da zdravstvene ustanove imaju dovoljno respiratora, ali pojedini pulmolozi, poput Dejana Žujovića iz beogradskog Zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu tvrde suprotno..
“Imamo više nego dovoljno respiratora, čak i za slučaj drastičnog rasta broja pacijenata. Stiže dodatna oprema, imamo dovoljno prostora za bolesnike i imamo obučene ljudi” rekao je Vučić
Ipak, iz Kraljeva stiže upozorenje da u slučaju pojačane epidemije, poput primera u Italiji, nećemo imati ni dovoljno lekara ni dovoljno respiratora.
“Ako bude situacija kao što je u Italiji sigurno nemamo dovoljno respiratora i dovoljno lekara da na to odgovorimo”, kaže Rade Panić anesteziolog iz kraljevačke Opšte bolnice.
On poručuje da je naš zdravstveni sistem na ivici, a problem je čak i nedostatak sredstava za dezinfekciju.
Postoji dovoljan broj respiratora za redovne uslove, ali čim se potreba pojača, nastaje problem.
“Nama su često svi respiratori zauzeti. Pritom, imamo dopis iz Kragujevca da su i njima svi respiratori zauzeti i da ne možmo njima da šaljemo pacijente, nego da ih šaljemo u Beograd, objašnjava Panić koji je i predsednik Sindikata lekara i farmaceuta.
Smatra da ništa nije preduzeto da se po Srbiji, gde će se verovatno javljati nova žarišta, oslobode kapacitete da se nabave dodatni respiratori.
“Možda ovo jeste situacija da se dodatno obrati pažnja na zdravstvo”, apeluje Panić.
On ističe i da je pitanje hoće li iskrsnuti problem nedostatka 15 posto zdravstenih radnika.
“Niko ne pominje da će se angažovati dodatnii zdravstveni radnici. Imamo ih na zavodu, pa ako ništa drugo, barem da se tim ljudima pruži šansa”, poručuje Panić.
Ukazuje i da je najvažnije raditi na tome da se predupredi veće širenje koronavirusa, jer ako dočekamo “italijanski scenario”, onda smo, smatra on, u velikom problemu.
Zabranjeno curenje informacija
O tome da situacija nije naivna svedoče i dešavanja u Vojvodini. Uprkos podsećanja od strane Poverenika za informacije od javnog značaja sa su informacije o korona virusu hitnog karaktera, Klinički centar Vojvodine u Novom Sadu danas je zabranio zaposlenima da daju bilo kakve izjave. Prema internom dopisu koji je iscureo u javnost, Upravni odbor KCV je zapretio svim zaposlenicima da će odavanje informacija biti sankcionisano “po cenu otkaza”.
Da je situacija sa medicinskim osobljem daleko lošija od onoga kako je državni zvaničnici predstavljaju, u Novom Sadu je očigledna već godinama, a tome ide u prilog i današnja odluka UO KCV da zabrani sve godišnje odmore, a da osoblje koje se nalazi već na njima od sutra ponovo povuku na posao.
U Kliničkom centru Vojvodine, u sklopu čije Infektivne klinike se leče svi pacijenti zaraženi korona virusom sa teritorije Vojvodine, prema saznanjima Nova.rs iam oko 50 respiratora.
Najveći broj ih je na Odeljenju urgentne medicine, na intezivnoj nezi i Klinici za anesteziju, a po par respiratora imaju i klinike za neurologiju i internu medicinu. Uz to, KCV poseduje i četiri pokretna respiratora, a takođe se, o potrebi kao respiratori mogu koristiti i aparati za anesteziju, kojih, kako saznajemo, ima dvadesetak.
Pored KCV, Institut za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici takođe raspolaže većim delom respiratora, ali se oni već nalaze u svakodnevnoj upotrebi zbog svakodnevnih pacijenata Instituta koji boluju od plućnih bolesti.
Problem sa kojim se medicinko osoblje KCV več susreće je nedovoljan broj zaštitnih maski. Kako saznajemo, osoblje je primorano da restriktivno upotrebljavaju maske i da ih ne menjaju često. Izvor Nova.rs je čak rekao da je maskama N95, koje su se do juče koristile na Infektivnoj klinici, rok trajanja istekao još 2011 godine!Ana Lalić
Živorad Mrkić iz Novog sindikata Kliničkog centra Srbije kaže da je za adekvatan odgovor na koronavirus potrebna i adekvatna zaštita zdravstvenih radnika.
“Važno je zaštiti zdravstveno osoblje da bi imao ko da leči ljude”, poručuje Mrkić za Nova.rs.
Prema njegovim rečima, ovih dana popravlja se situacija, pa je kada je reč o Kliničkom centru Srbije specijalna zaštitna oprema stigla na Infektivnu kliniku i pulmologiju.
Problem je, prema njegovim informacijama, zaštita lekara u primarnoj zdravstevnoj zaštiti, koji imaju hiruške maske, ali ne i ostalu propratnu opremu, poput specijalnih kapa, vizira i rukavica.
“Mnogi će pacijenti, ipak, da odu kod svog izabranog lekara, ipak da uđu u čekaonicu. Plašim se da primarna zdravstvena zaštita nije ni približno adekvatno zaštićena. Hiruška maska nije zaštita. Najgore je kada su zdraveni radnici izbačeni iz stroja“, zabrinut je Mrkić.
Primećuje i da će zbog koranavirusa osoblje morati da se “mobiliše” i da se preusmeravaju prioriteti kada je reč o raspodeli medicinskih radnika.
“Imamo kvalitetno osoblje, ali je ono preopterećeno i u redovnim ulovima, a kamoli u ovakvim situacijama”, primećuje Mrkić.
On kaže da njegov sindikat nema precizan podatak o broju respiratora u Srbiji, ali da nije pravo pitanje koliko ih je ukupno, već kiliko ih jhe slobodnih.
Srbija za sada ima dovoljno testova za koronavirus, izjavio je danas direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti u Beogradu Goran Stevanović i naveo u Srbiju redovno stižu isporuke testova iz inostranstva.
Stevanović je na pitanje novinara koliko Srbija ima testova za korona virus, rekao da se tačan broj ne može utvrditi, a da Institut „Torlak“, kao nacionalna referentna laboratorija direktno povezana sa Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO), na nedeljnom nivou dobija isporuke od 500 do 1.000 testova, u zavisnosti od toga koliko je potrošeno.
„Takođe, postoje i komercijalni testovi. Institut za javno zdravlje Vojvodine ima svoje komericijalne testove, kao i Klinički centar Srbije, ali u ovom trenutku, kada je izuzetno važno da virus bude potvrđen referentnim testom, svi se uglavnom oslanjamo na dijagnostiku Torlaka“, rekao je Stevanović novinarima posle sastanka predsednika Srbije i predsednice Vlade sa predstavnicima svih zdravstvenih i drugih institucija koje učestvuju u borbi protiv korona virusa.