Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs/Ivan Dinić/Nova/Printscreen/Tv Hram/Google maps

Teolog Vukašin Milićević docent na Pravoslavno-bogoslovskom fakultetu (PBF) Univerziteta u Beogradu u ponedeljak će, kako saznajemo, dobiti zapisnik uprave ove visokoškolske ustanove, sa odlukom i obrazloženjem o odbijanju njegovog referata na konkursu za reizbor na mesto docenta, čime i zvanično ostaje bez posla. On, međutim, nije jedini profesor koji je na ovaj način ”izmešten” sa PBF, etiketiran kao nepodoban predavač, a “progon” njegovih istomišljnika od strane crkvenih velikodostojnika predvođen, kako navode sveštenici, vladikom Irinejom Bulovićem, traje već godinama.

Naime, još u leto 2020. godine, na sednici Sinoda Srpske pravoslavne crkve (SPC), vladika Irinej Bulović zahtevao je da to crkveno telo oduzme saglasnost za rad trojici profesora na PBF. Na toj listi, kako smo tada nezvanično saznali od izvora Nova.rs iz SPC, našli su se profesori Vukašin Milićević, Rodoljub Kubat i Dragomir Sando.

Foto: Printscreen Insajder.net

“Sinod je taj koji daje saglasnost profesorima da rade na fakultetu. Bulović je želeo da kazni trojicu profesora, ali ga je u tome sprečio drugi episkop. Čitav slučaj sada ima ‘status kvo’ i ne znamo kako će se sve završiti”, ispričao je tada izvor Nova.rs upućen u događaje u Sinodu.

Progon nepodobnih

Profesori, koji su bili na udaru vladike Bulovića, bili su zatečeni “progonom”.

“Niko nas nije pozvao da razgovaramo, a to je nešto elementarno. Pitam se da li je u pitanju odmazda zbog moje izjave koju sam dao za vaš portal, a gde sam doveo u pitanje status episkopa Irineja na našem fakultetu? Možda je razlog to što smo podneli prijavu Odboru za profesionalnu etiku u kojoj smo tražili da se ispita kako je izabran Savet našeg fakulteta”, rekao je tada Kubat, profesor na PBF.

Rodoljub Kubat Foto: Marija Janković

Profesor Kubat je ranije ocenio da je njegov otkaz na PBF nezakonit i da se njime prikrivaju mnogo ozbiljniji problemi u Crkvi i na tom fakultetu. Takođe, i da nije u pitanju jedan profesor, već sistemski slučaj gde se zataškavaju svi glasovi koji ukazuju na probleme na fakultetu i Crkvi.

Podsetio je i da je on digao glas kada je 2019. počeo progon vladike Maksima Vasiljevića, koji je hteo da ispita optužbe za silovanje, koje je studentkinja iznela protiv jednog od profesora Bogoslovskog fakulteta.

Foto: Printscreen/YouTube

„Nama se spočitava da smo protiv crkve i Bogoslovskog fakulteta, to nije istina. Mi smo crkveni ljudi i posvećeni smo radu na fakultetu. Mi samo ne želimo da ćutimo. Niko nikoga nije osudio, već samo tražimo da se ispitaju navodi o silovanju i drugim problemima“, objasnio je tada Kubat.

Pročitajte još:

U oktobru 2020. Bogoslovski fakultet postavio je objavu na svom Tviter nalogu da se obaveštavaju studenti, da profesor Kubat nema pravo da drži nastavu pošto mu je Sinod SPC povukao blagoslov za podučavanje. Uprava fakulteta je svojim objavama zapretila studentima da ne dolaze na njegova predavanja.

U objavi su takođe konstatovali da je nastava koju drži Kubat „nevažeća i predstavlja vid suprotstavljanja odlukama crkvene vlasti, u koje želi da uvuče i studente“.

Pretnje i zabrane sa crkvenog vrha

Takođe, status profesora Dragomira Sanda doveden je u pitanje pre četiri godine, zbog njegovih izjava o mitropolitu Porfiriju i prodekanu PBF Vladimiru Vukašinoviću. Inače, ovaj profesor upoznao je nadležne na fakultetu sa pričama studentkinja koje su tvrdile da ih je Vukašinović silovao. Sando je zajedno sa Kubatom potpisao i tužbu protiv izbora Saveta fakulteta.

Dragomir Sando Foto: printsvreenTVHram

Podsetimo, sveštenik Sando je u izjavi za medije ranije izjavio da ga je uoči sednice veća PBF, 12. novembra 2019. godine, na kojoj je smenjen tadašnji dekan Ignatije Midić, pozvao mitropolit Porfirije i da mu je uputio pretnje ukoliko ne glasa kako mu kaže.

Sando je tada izjavio da ima i svedoke – goste na porodičnom slavlju koji su preko telefona čuli kad mu je mitropolit Porfirije saopštio da mu je “patrijarh poručio da, ukoliko sutra ne glasa za smenu dekana, glava mu je na panju”. Profesor Sando je rekao i da je isto veče o tome obavestio vladiku Ignatija, a da mu patrijarh Irinej, sa kojim se potom nekoliko puta sreo, ništa nije spominjao.

Foto:Google Maps

„Nemoguće baviti se teologijom“

Na meti poslednjeg udara uprave PBF je sveštenik Vukašin Milićević, koji se kandidovao na reizboru za docenta, ali je Veće odbilo njegov referat, iako je dobio pozitivnu ocenu Komisije i ispunio sve tražene uslove.

“Ovo sve već godinama traje. Bio sam svestan da će se ovako nešto desiti pre ili kasnije i da za mene tamo više nema mesta. Kao da su me terali da sam odustanem. Na tom fakultetu je odavno postalo nemoguće baviti se normalno teologijom. Bilo bi logično da sam išao u više zvanje, za vanrednog profesora, ali sam otišao u reizbor, opet za docenta. Uprava fakulteta je tražila da se povučem sa konkursa, međutim, prijavio sam se. Moj referat je nažalost, odbijen, čime ostajem bez posla. Zapisnik ću dobiti u ponedeljak, kad to postaje i zvanično, a onda ću podneti žalbu. Rekao sam na Veću, nakon njihove odluke, iako nisam prisustvovao raspravi, da smatram da su njihovi razlozi za odbijanje referata, zapravo, izgovori”, kaže za Nova.rs teolog Milićević.

Foto: NOVA S/Ivan Dinić

Priznaje da, nije lako ostati bez posla.

“Posebno kad nešto radite pola života, ali ovde je na delu autocenzura najgore vrste, a to ne mogu da dozvolim. Ispunjava me to što su studenti uz mene i kažu mi, da će se boriti da me zadrže. Iskustvo sa mojim studentima je jedno od najlepših koje sam imao i ocene koje sam dobijao na studentskim anketama su uvek bile najviše. Želim i dalje da se bavim naukom, to je moj životni poziv”, navodi docent Milićević.

Crkvene vlasti oterale teologa Vukašina Milićevića sa fakulteta
Foto: Privatna arhiva

Nažalost, bilo je samo pitanje trenutka kada će uprava Bogoslovskog fakulteta, stati na put slobodoumnom govoru teologa Milićevića, koji je javnosti poznat po brojnim izjavama i “nedozvoljenim” istupanjima, koja su naišla na negodovanje, osudu, pa čak i kažnjavanje od strane vrha Srpske pravoslavne crkve.

Darvin, pričešće, knjiga…

Podsetimo, nesuglasice su počele još 2017. godine kada je grupa profesora i asistenata PBF kažnjena zbog potpisivanja javnog apela povodom rasprave koju je izazvala peticija za reviziju Darvinove teorije evolucije u školama u Srbiji.

Odlukom tadašnjeg patrijarha Irineja, potpisnicima je uskraćena parohijska služba, a oduzete su im i druge funkcije u radnim telima i medijima Srpske patrijaršije. Jedan od kažnjenih potpisnika bio je i sveštenik Vukašin Milićević.

Foto: Medija centar Beograd

Patrijarh Irinej tada je zabranio profesorima i asistentima ovog fakulteta sve buduće javne istupe bez njegovog ličnog odobrenja.

Ime teologa Milićevića, pominje se, međutim, ponovo u vreme pandemije kovida-19, kada je 2020. godine govorio o temi pričešća. Tada su zvaničnici SPC kaznili Milićevića zabranom obavljanja svešteničkih dužnosti i nastupima u javnosti.

Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Među zvaničnicima je tada, kao i sada, bio vladika bački Irinej Bulović, koji se, kako se spekuliše u javnosti, već godinama obračunava sa progresivnim snagama unutar SPC, što rezultira i proterivanjem neistomišljenika sa Bogoslovskog fakulteta i iz Crkve.

Naime, eparhija bačka je još 2020. godine optužila medije i pojedince koji su kritikovali praksu da se vernici, u vreme širenja zaraze, pričešćuju iz jedne kašičice, za medijsku harangu organizovanu protiv vladike bačkog Irineja.

Posle niza “zabranjenih” istupa, sveštenik Milićević je ponovo skrenuo pažnju na svoje stavove, kada je početkom ove godine objavio roman prvenac „Vaskrsenje“, u kojem se bavi uticajem politike, dela crkve i organizovanog kriminala na život građana, što je takođe uzburkalo crkvene duhove.

***

BONUS VIDEO: Patrijarh i rodna ravnopravnost: Šta crkva ne razume u novom zakonu Srbije?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare