Nakon što su juče roditelji počeli da dobijaju poruke iz vrtića - da se izjasne, da li im je vrtić apsolutno nužan jer nemaju kome da ostave dete na čuvanje - Nova.rs saznaje da su samo državni vrtići slali te poruke, ne i privatni, a i da vaspitači u državnim ne znaju ništa osim toga što je od njih zahtevano da proslede.
Vaspitačice iz jednog državnog vrtića za Nova.rs kažu da one nemaju nikave kontkretne informacije o tome kada bi i na koji način trebalo da budu otvoreni vrtići. Po nihovim rečina, poruke koje su slale deci nisu same sastavljale, već su samo dobile zahtev za ih proslede.
Sa druge strane, od privatnih vrtića nije traženo da šalju poruke roditeljima.
„Privatni vrtići su spremni za rad u smislu mera dezinfekcije, ali još uvek ne znamo kakvi će zahtevi biti pred nama kada je reč o broju dece i socijalne distance među njima, a tu problemi mogu da budu prvenstveno psihološke prirode“, kaže za Nova.rs predsednica Udruženja privatnih vrića Beograd Dušanka Tasić.
Ona kaže da im nije traženo da šalju bilo kakve poruke roditeljima.
„Mi smo poslali zvanični dopis sekretarijatu da nam pošalje šta se i kako planira. Zvanično obaveštenje nismo još dobili, ali očekujemo u toku današnjeg i sutrašnjeg dana”, kaže predsednica uduruženja, koje u svom članstvu ima oko 100 privatnih vrtića.
Na pitanje, ako bi dobili obaveštenje da deca ubrzo trebaju da ponovo krenu u vrtiće, da li su privatni vrtići za to spremni, odgovara da mere dezinfekcije nisu problem, ali bi problemi mogli da nastanu ukoliko se zahtevaju stroge mere socijalne distance.
Po njenim rečima, vrtići dezinfekciju vrše nevezano od instrukcija, jer se to od njih zahteva po Zakonu o zaštiti stanovištva od zaraznih bolesti, bez obzira na preporuke.
„Mora da se opere sve, da se dezinfikuje, da se prilagodi rad sa što manje igračaka, koje će svakodnevno bar jedanput da se dezinfikuju u toku rada i obavezno posle rada“, objšnjava Tasić koja je i sama vlasnica jednog vrtića već pune tri decenije.
Po njenim rečima, sve ono što vrtići trenutno sprovode, odnosi se na „obične epidemije“, a koliko se ovaj slučaj razlikuje još uvek je nepoznato.
„Što se tiče pretpostavki za rad, u koje spada dezinfekcija, to je sve urađeno. Uradiće se još jednom sigurno pre otvaranja vrtića“, kaže Tasić.
Po njenom rečima, prednost privatnih vrtića je u tome što imaju male grupe dece, a sada sigurno neće ni svi doći. Ali bi, kako kaže, najveći problem mogao da bude zahtev za socijlanom distancom.
„Ne sme se zaboraviti psihološki pristup deci, uticaj na decu i uopšte komunikacija između vaspitača i deteta“, kaže ona i objašnjava:
„Deca su došla da se igraju u vrtiću, i sad kako ih distancirati? Ako stavite barijeru vi ste ih stavili u karantin i stavili ste ih bukvalno kao u zatvor, u kavez, pored njega kavez drugi, pored njega treći. Stvarno zvuči strašno.“
„Ali hajde da čujemo šta kaže struka, kako oni to zamišljaju, to je najvažnije“, zaključuje Tasić.