U poslednja 24 časa u Srbiji je od koronavirusa preminulo još šest osoba, a još 196 je zaraženo. Na respiratorima se trenutno nalazi 65 osoba, dok je 1.379 osoba izlečeno od kovida-19, a hospitalizovano je 2.375. Ukupno, do danas je u Srbiji preminulo 185 osoba, a 9.205 je zaraženo.
Dr Predrag Kon je rekao da u ustanovama socijalne zaštite zaraženo 563 korisnika i 113 zaposlenih, dok je izlečenih 119 korisnika i 67 zaposlenih.
Dr Srđa Janković je rekao da je najvažnija poruka – bez okupljanja. „Ublažili smo mere i to ne mora da nas košta uopšte, ako shvatimo da je i dalje na snazi zabrana kontakta. Ako bude okupljanja ugrozićemo sve što je do sada postignuto“, rekao je Janković.
Janković je rekao da broj zaraženih jeste veći od broja otkrivenih, ali da se ne može tvrditi da je veći deo populacije prokužen.
Dr Kon je rekao da danas imamo samo 3,3 odsto pozitivnih u odnosu na broj testiranih, što znači da virus nije toliko u cirkulaciji, što je dobro.
„U maju će biti orijentaciona studija na 7.000 porodica i biće velika studija, na oko 70.000 testiranih, koja će se raditi preko leta. Tada ćemo zaista znati kakvo nam je stanje imuniteta i prokuženost populacije“, rekao je Kon.
On je rekao da su stariji od 65 godina fokus interesovanja i da treba što više da se relaksiraju i da se što više kreću.
„Broj umrlih jeste zabrinjavajući, ali je posledica nečega što se dešavalo pre tri nedelje. To je još uvek povezano sa ulaskom u gerontološki centar, mada je danas u njemu bio jedan preminuli“, dodao je Kon.
„Mera vanrednog stanja mene kao epidemiologa ne brine, jer je vezana samo za policijski čas. Vanredne mere i dalje mogu ostati, jer je proglašena epidemija“, rekao je Kon.
Sva pažnja će biti usmerena ka najstarijima, rekao je Kon i dodao da ne veruje da će ikad više ovakve mere da se vrate. „Ali, mi nećemo odjavljivati epidemiju dok bude na snazi pandemija.“
Nije nemoguće da negde bude manja koncentracija, tamo gde uđe virus i zarazi ljude. Svi bi trebalo da koriste mere koje smo propisali, pa je sve manje moguće da dođe do ekscesne situacije, rekao je Kon.
„Pratićemo šta se dešava u vrtićima koji postaju aktuelni, to su kolektivi gde se to može očekivati, zaposleni su već uveliko informisani i pripremaju se, deca se šalju na pregled. Dete sa respiratornim tegobama ne sme da bude u vrtiću, a 30-50 odsto roditelja se izjasnilo da moraju da ostavljaju decu u vrtić“, zaključio je Kon.
***
Predsednik Vučić je rekao da su do sada u Gerontološkom centru Niš preminule 43 osobe.
Takođe, rekao je da će današnji rezultati testiranja biti „najbolji do sada, oko tri odsto“, kao i da se stanje u svim gradovima popravlja.
Na snazi je zabrana kretanja koja je počela juče u 18 sati i trajaće do subote ujutro u pet časova.
Tokom vikenda biće na snazi zabrana kretanja koja je do sada važila za radne dane – od ujutro u pet do uveče u 18 časova.
Građani stariji od 65 godina mogu danas da izađu u šetnju dva puta u trajanju od po sat vremena, u bilo koje doba dana, najviše šest stotina metara od mesta stanovanja.
Tokom vikenda, najstariji sugrađani mogu izaći u šetnju jednom na sat vremena, u periodu zabrane kretanja od 18 časova do 5 časova ujutru.
Pijace i prodavnice ne rade danas, ali rade za vikend.
I dalje je na snazi zabrana okupljanja više od dvoje ljudi na otvorenom prostoru i ova mera će biti strogo kontrolisana, saopštila je juče Vlada Srbije.
Sve informacije o koronavirusu pratite uživo u našem blogu.
Pratite nas i na društvenim mrežama: