Nova.rs na Sajmu: Beograđani za treću dozu najviše biraju Fajzer

Društvo 17. avg. 202114:00 > 14:30
Podeli:
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Ispred beogradskog Sajma, gde je danas počelo i primanje treće doze vakcine, nema gužve, a građani koje smo zatekli uglavnom kažu da nisu dobili poziv, nego su samoinicijativno došli da prime buster dozu.

Reporter Nova.rs nije zatekao redove ispred Sajma, gužve nema i sve ide brzo. Na punktu je po svoju treću dozu došao i lider Srpskog pokreta obnove, Vuk Drašković sa ženom Danicom, a odabrali su američku vakcinu Fajzer.

Kako nam je rečeno na vakcionalnom punktu treću dozu primilo je nekoliko desetina građana. Prema onome što je zatekla naša ekipa, po treću dozu došli su uglavnom stariji. Svima je isteklo šest meseci od revakcinacije.

U razgovoru sa njima saznali smo da su uglavnom prve dve doze primili Sinofarm, a sada se opredeljuju za Fajzer.

Na vakcionalnom punktu rekli su za naš portal da građani treba da dolaze pozvani od E-uprave, ali da su ih puštali da se vakcinišu jer nema velike gužve. Kako su nam objasnili za treću dozu mora da vam prođe najmanje 180 dana od revakcine, odnosno druge doze.

„Treba da dolaze pozvani od E-uprave, odnosno dobiju SMS. Ljudi nisu dobili dobre informacije i dolaze. Za sada ih puštamo jer nema velike gužve i onda ne vraćamo ljude“, rekla nam je sestra na punktu u Hali 11 i dodala:

„Treću dozu uglavnom primaju Fajzera, oni koji su primili Sinofarm, ali oni idu uz savet lekara i onda kada se posavetuju izaberu šta njima najviše odgovara.“

Istovremeno sa davanjem treće doze vakcine, nastavljen je i proces redovnog vakcinisanja sa prve dve doze cepiva u Hali 11. Za prve dve doze nisu bili zainteresovani samo naši sugrađani, već i ljudi iz regiona i inostranstva.

Foto: TANJUG/ RADE PRELIC

Zatekli smo nekoliko osoba koje su došle iz Bosne i Hercegovine po svoje prve doze, a bilo je i zainteresovanih i iz Norveške, ali iz sa drugih kontinenata iz Azije i Afrike.

U čekaonici je naša ekipa u tom trenutku zatekla više od 10-ak ljudi koji su čekali da prođe 15 minuta nakon vakcine, uglavnom je bilo više starijih, a mnogi su bili raspoloženi da razgovaraju.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Starija Beograđanka, Ljiljana Sinđelić,  kaže u razgovoru za naš portal da je došla po buster dozu bez prijave, jer joj je, kako navodi, prošlo šest meseci nakon revakcine, a kao prve dve doze primila je Sinofarm, međutim, odlučila je da promeni izbor. Nakon primljene treće doze nije imala nikakve nuspojave dok je čekala.

„Hteli smo da promenimo Kineza za Fajzera“, kaže nam Ljiljana Sinđelić koja je došla sa mlađom Beograđankom koja je isto primila treću dozu jer je revakcinisana nakon više od 6 meseci.

„Kod mene je sve isto, prve dve doze Sinofarm, sada sam odabrala Fajzer“, dodaje nam mlađa sugrađanka.

Ljiljana Sinđelić nam navodi da je prvo primila kinesku vakcinu jer kada su pravili izbor tada nije bilo, kako kaže, Fajzera.

„Pa smo morali da primimo  Sinofarm, bilo je daj šta daš“, objašnjava nam sagovornica.

Kaže da nije očekivala veću gužvu danas u Hali 11 i dodaje:

Vuk i Danica Drašković Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

„Koliko mogu da procenim u razgovoru sa ljudima mislim da mnogi koji su primili dve neće primiti treću dozu. Naš narod je neobavešten i ima neke svoje projekcije o vakcinama.“

Starija sugrađanka, Svetlana Matić, rekla nam je da se prijavila za buster dozu, ali da je danas došla sama jer nije mogla da čeka da je pozovu jer joj je juče isteklo šest meseci od revakcine. Ona nije promenila svoj prvobitni izbor i za treću dozu se opredelila za Sinofarm.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

„Primila sam već dve Sinofarm vakcine i sada isto, neću da menjam. Očekivala sam veću gužvu danas, iznenadila sam se da nema mnogo ljudi“, kaže nam Matić.

Nedaleko od naše sagovornice sedela je Radmila Maksimnović iz Bosne i Hercegovine koja je došla po drugu dozu Sinofarm vakcine.

„Veoma sam zadovoljna, gužve nema. Tako je dobro organizvano da sam se iznenadila. Došla sam iz Bosne ovde. Nisam očekivala da je sve tako lepo organizovano, da nema gužve i da je uredno. Nema nigde kao ovde“, kaže nam Maksimović.

Foto: TANJUG/ RADE PRELIC

„Sve je super“, nadovezuje se sugrađanka Matić iz Beograda.

Ričard iz Norveške došao je u Srbiju pre pandemije koronavirusa, on je odlučio da u našu zemlju dođe zbog žene, sa kojom je već deset godina živeo u Norveškoj. Sada čeka da primi drugu dozu Fajzera.

„Mislim da imate super sistem i da će mnogo više ljudi da ga iskoristi. Mislim da bi trebalo da ovde bude mnogo ljudi i nadam se da će se jednog dana svi vakcinisati“, priča nam Skandinavac.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Osvrnuo se i na situaciju u Norveškoj, navodeći da tamo postoji mnogo restrikcija uvedenih zbog koronavirusa, posebno kada se radi o ugostiteljskim objektima.

Navodi da je u početku u toj zemlji, kao i drugim državama, bilo problema sa vakcinacijom, kako dobiti vakcine i u dovoljnoj količini, ali da je situacija sada pod kontrolom.

„Bila je to bitka u Norveškoj koju vakcinu izabrati i kome dati prvo, odnosno kome dati prioritet za vakcinaciju na početku“, ispričao nam je Ričard.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Inače, cela procedura vakcinacije deluje mnogo brže nego ranijih meseci, nema gužvi na prijavnici, a sugražani koji primaju prve dve ili buster dozu ne čekaju u redu za kabinu. A samo zdravstveno osoblje na Sajmu je vrlo prijatno i profesionalno.

Sam punkt za vakcinaciju radi od 08.30 do 16.00 časova, s tim da je prijem građana do 15.30 sati. Građani moraju da nose zaštitne maske kada dolaze na vakcinaciju.

Inače, ukoliko na vakcinaciju dolazite automobilom, morate da papir za parking overite kod inspektora Hale kako bi vam on bio besplatan.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Bonus video – Beograđani podeljenih mišljenja o kovid propusnicama

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Komentari

Vaš komentar