Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Ustavni sud Srbije posle četiri godine odlučio je da, bez rasprave, odbaci žalbu lekara i uzbunjivača, bivšeg direktora Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Beogradu Borka Josifovskog i da mu time uskrati zaštitu od odmazde, koju trpi već skoro dve decenije jer je ukazao da pojedini lekari Hitne pomoći pacijente na samrti nisu reanimirali i da su adrese umirujućih pacijenata prodavali privatnim pogrebnim preduzećima, objavio je portal Pištaljka.

Pošto je obelodanio nedozvoljene radnje lekara, uzbunjivač Borko Josifovski, doktor medicinskih nauka i stručnjak za urgentnu medicinu, kako podseća ovaj portal, ekspresno je smenjen sa mesta direktora beogradske Hitne pomoći. Dve godine kasnije je i otpušten. Zbog šikaniranja i pretnji, bio je prinuđen i da napusti zemlju u jednom periodu. Posle uzbunjivanja, doktor Josifovski nikada više nije dobio posao u državnim zdravstvenim ustanovama.

Borko Josifovski Foto:N1

Zastrašujuća otkrića doktora Josifovskog, koja su čitavu deceniju kasnije potvrđena istraživanjem novinarsko-advokatskog tima Pištaljke, koja je jedina do kraja istražila ovaj slučaj, što je kasnije potvrdio i Viši sud u Beogradu kada je presudio u korist dr Josifovskog, nikada nisu detaljno ispitali ni Ministarstvo zdravlja, ali ni tužilaštvo, policija i Agencija za sprečavanje korupcije. Zbog ove odmazde, Josifovski je tužio pet državnih organa.

Presudu Višeg suda u Beogradu, kojom se potvrđuje da su državne istitucije vršile odmazdu prema uzbunjivaču doktoru Josifovskom, preinačio je Apelacioni sud u Beogradu. Ovaj sud je smatrao da, iako je postojala odmazda prema uzbunjivaču, u trenutku donošenja presude nije bilo moguće ukinuti odluke o otkazu koji je dr Josifovski dobio i time ispraviti učinjenu nepravdu, mada otkaz nije bio jedina a sigurno ne ni najgora posledica odmazde koju su državne institucije sprovele nad ovim uzbunjivačem, i uprkos činjenici da tužbom nije ni traženo njegovo vraćanje na posao jer je u međuvremenu on otišao u penziju. Ovu odluku apelacije potvrdio je i Vrhovni sud, posle čega je advokatski tim Pištaljke u ime doktora Josifovskog podneo žalbu Ustavnom sudu Srbije.

Apelacioni sud je u odluci o preinačenju presude naveo da tužbom nisu bile navedene pojedinačne radnje tuženih organa kojima je doktoru Josifovskom nateta šteta i da zakon ne može da se primenjuje retroaktivno. Vrhovni sud je ovu odluku potvrdio bez odlučivanja o navodima koje je advokatski tim Pištaljke naveo u zahtevu za reviziju presude.

Posle četiri godine, odlukom Malog veća Ustavnog suda koje su činili predsedavajuća sudija Gordana Ajnšpiler Popović i sudije Vesna Ilić Prelić i Vladan Petrov, suđenje po tužbi Borka Josifovskog u Srbiji je okončano u korist države. Zahtev uzbunjivača za pravdom Ustavni sud je odbacio „kao očigledno neosnovan”, kako se hladnokrvno navodi u rešenju.

Svoju odluku sudije Ustavnog suda su obrazložile time da uzbunjivač, po Zakonu o zaštiti uzbunjivača, ima pravo da tuži samo neposrednog poslodavca i da ignorisanje uzbunjivačkih prijava i nepostupanje po njima ne predstavlja štetnu radnju.

Zbog ovakve odluke troje sudija Ustavnog suda, uzbunjivač je prinuđen da pravdu potraži pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare