Foto:TANJUG/ JADRANKA ILIC

Ministarka zdravlja dr Danica Grujičić je na pitanje gledalaca tokom gostovanja u emisiji "Jutro na "Blic", da li će doći do nekih promena u zdravstvu u manjim gradovima i opštinama, iznela je predlog da bi i veća plata mogla da bude dobra motivacija, a zatim se nadovezala i na nepopularne platne razrede.

„Platni razredi možda nisu loši, ali znate kako, platni razredi plaćaju obrazovanje. Ne plaćaju rad koji ste uradili. Mi moramo malo kopirati privatnike. Vi dobijete standardnu platu, ali! Da vidimo šta ste uradili za taj mesec?! Vidi, uradili ste dve operacije za ceo mesec. A recimo, normalno je 20. Niste zaradili, dobićete desetinu plate. To je nepopularno, ja znam!“,  kaže ministarka Grujičić na Blic TV.

A zatim se ispravila i predložila koje bi se sve norme gledale:

„Dobro, ne, možda 10% plate, ali taj mesec niste zaradili, znači 30% manja plata! Koliki ste broj pregleda uradili mesečno? Koliki ste broj pregleda uradili u toku jednog dana? Koliko ste opštinskih lista završili? Koliko ste pacijenata pregledali? Koliko ste intervencija imali?“, navodi ministarka zdravlja Danica Grujičić.

Ona se osvrnula i na primarnu zdravstvenu zaštitu, ističući da na njenoj organizaciji posebno treba raditi. Istakla je i da se nada da će Zakon o zabrani pušenja u zatvorenom stupiti na snagu sledeće godine.

Besplatni pregledi kože na Adi Ciganliji Foto:TANJUG/ TARA RADOVANOVIĆ

Organizacija zdravstva ista još od 1945. godine

Ministarka zdravlja dr Danica Grujičić gostujući u „Jutro na Blic“ istakla je da je u našem zdravstvenom sistemu najveća mana nedostatak dobre organizacije, koja se nije menjala od kada je postavljena još 1945. godine, posle Drugog svetskog rata.

Ministarka je istakla i da je tokom dvehiljaditih godina napravljena velika greška kada je ukinuta stomatologija, a sada pokušava da se ispravi ova nepravda.

Ministarka zdravlja dr Danica Grujičić istakla je i da se njeno ministarstvo u ovom mandatu najviše bavilo organizacijom zdravstva.

„Promenjeni su neki pravilnici, pre svega pravilnik o dostupnosti svih lekova, svim pacijentima. Na primer, jedan lek, za koji je potvrđeno da deluje kod nekog pacijenta, ali koji nije registrovan za tu bolest, nije mogao da se prepiše, jer nije zakonski bio registrovan za tu bolest, pa je pacijent morao da ide kod privatnika“, kaže ministarka Grujičić i dodaje:

„Druga stvar je potpuna zaštita podataka. Svaki građanin Srbije imaće svoj zdravstveni broj. Ide se i na te genetske baze podataka. Ime i prezime pacijenta će znati samo njegov izabrani lekar, i konkretno lekar koji ga leči u nekoj sekundarnoj ili tercijalnoj zdravstvenoj ustanovi, i bukvalno niko više“, istakla je ona.

PROČITAJTE JOŠ:

Ministarka je istakla i da se ide na formiranje genetske baze podataka. U okviru toga biće i pravilnik sa 11 stavki koji će tačno regulisati ko, kada i pod kojim uslovima ima pravo da dođe do podataka.

Ispravljena nepravda prema veteranima

Ministarka Grujičić istakla je i da je ispravljena velika nepravda prema veteranima.

Foto: Privatna arhiva

Od 01. decembra veterani će, pomoću boračke knjižice, biti zdravstveno pokriveni, kao i njihove porodice.

Bolovanje do 30 dana kod lekara opšte prakse

Ona je tokom gostovanja govorila i o dužini bolovanja.

Iako je prvobitna zamisao bila da lekar opšte prakse može da prepiše bolovanje samo 15 dana, to je promenjeno u 30 dana, istakla je ministarka zdravlja, dr Danica Grujičić.

Liste čekanja

Na ortopediji su revidirane liste čekanja, 30 odsto pacijenata je skinuto sa nje, ističe ministarka Grujičić.

„Ortopedija na VMA je potpuno ukinula liste čekanja. Trideset odsto je odmah skinuto. Bilo je i onih koji se uopšte nisu javili kada su ljude sa spiska zvali. Znači, ili je pogrešna adresa, ili se ne javljaju na telefon i tako dalje. Postoje i druge vrste lečenja, ne mora odmah operacija. Postoje banje, postoje fizikalne terapije, postoje reumatološke terapije, postoje različite vrste lekova“, kaže ministarka Grujičić.

Stacionarne i pokretne ambulante

Zdravstvena pokrivenost u unutrašnjosti sprovodiće se preko stacionarnih i pokretnih ambulanti.

„Znači, tamo gde imate naselje od po 5.000 do 7.000 ljudi ili bar toliko gravitira ka jednom centralnom selu ili naselju tu ćemo praviti stacionarne ambulante gde će biti lekar pre i popodne i gde će biti stomatolog“, kaže ministarka Grujičić.

Čekaonica Foto:Nova.rs

Sa druge strane, tamo gde nema dovoljno stanovnika da bi postojale stacionarne ambulante, treba uvesti pokretne, koje će biti opremljene svom neophodnom opremom.

„Jedna pokretna ambulanta podrazumeva mesto gde ćete pregledati pacijenta, podrazumeva da imate rendgen, koji sada nosite u koferu, podrazumeva da imate ultrazvuk i da znate da ga gledate, podrazumeva da imate malu laboratoriju. Danas iz kapi krvi možete 20 analiza da uradite“, kaže ministarka Grujičić.

Velika lista čekanja za transplatacije

Lista čekanja za transplatacije organa i dalje velika. Saglasnost porodice će i dalje biće neophodna kada je u pitanju doniranje organa, ali je, zbog velike liste čekanja, neophodno porodicama objasniti da će njihovi preminuli nastaviti da žive kroz drugog, ukoliko doniraju organe, kaže ministarka Grujičić.

„Ideja je da se formira ozbiljna grupa, koja će imati određene ingerencije i koju će ministar slušati od A do Š. Sledi nam veliki rad sa Hitnom pomoći! Oni prvi dolaze kad nastupi smrt. Svakog pacijenta treba reanimirati, ali nije poznato kako će se reanimacija završiti. Neko se oporavi, ali na primer, ako vratite srčanu radnju, a pacijent pokazuje znake moždane smrti, onda on može biti donor“, kaže ministarka Grujičić i dodaje da će i dalje biti neophodna saglasnost porodice.

BONUS VIDEO: Bolovanje ide na skener: Ministarka Grujičić, najavila je još jedan drastičan reformski rez

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare