Grupa regionalnih i međunarodnih novinarskih udruženja upozorila je danas na "nezabeležen nivo" pretnji i nasilja kojima su, kako se navodi, izloženi novinari u Novom Sadu i pozvala vlasti Srbije da sprovedu istragu o tim napadima i obezbede da odgovorni budu krivično gonjeni.
U saopštenju su naveli da se za 10 dana sedam novinara u Novom Sadu suočilo s pretnjama i napadima, počev od novinara radija 021, Tanjuga i televizije Kurir koji su verbalno napadnuti 8. marta tokom izveštavanja sa protesta podrške majci kojoj je novosadski Centar za socijalni rad privremeno oduzeo troje dece dok su zbog izveštavanja s istog skupa „brojne onlajn uvrede i pretnje fizičkim nasiljem“ upućene dopisnici televizije N1 Kseniji Pavkov.
„Iste nedelje, još dvoje novinara i lidera Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine (NDNV), Ana Lalić Hegediš i Dinko Gruhonjić, dobili su hiljade onlajn pretnji smrću upućenih putem društvenih mreža i putem mejla.
Ana Lalić Hegediš bila je meta pretnji smrću, uključujući i neke uvrede seksualne prirode, kao i organizacija NDNV koji vodi, zbog komentara o nacionalizmu na festivalu ‘Rebedu’ u Dubrovniku gde je pozvana da učestvuje kao panelistkinja“, piše u saopštenju.
Dodaje se da je od 14. marta, kada je objavljena video montaža sa isečcima njegovog govora na istom festivalu prošle godine, profesor novinarstva na Novosadskom univerzitetu i programski direktor NDNV Dinko Gruhonjić „meta javne kampanje linča, uključujući pretnje fizičkim nasiljem“.
„Montaža je izmanipulisana kako bi se stekao utisak da Dinko izražava zadovoljstvo što se druži sa ustaškim zločincem Dinkom Šakićem. NDNV je ove pretnje prijavio tužilaštvu za visokotehnološki kriminal i za neke od njih dao podatke o počiniocima koji su se potpisali svojim imenima“, stoji u saopštenju novinarskih udruženja.
Protiv Lalić Hegediš i Gruhonjića je podneta i krivična prijava zbog navodnog izazivanja rasne, verske i nacionalne mržnje i netrpeljivosti a po rečima programskog direktora NDNV, postoje ozbiljne indicije da je osoba koja je podnela tužbu „povezana sa članovima vladajuće Srpske napredne stranke“.
„Pridružujemo se Safe Journalists mreži u pozivu zvaničnicima da se uzdrže od napada na medije u Srbiji. Njihova neprijateljska retorika legitimiše i normalizuje verbalno i fizičko nasilje nad novinarima i medijskim radnicima. Pozivamo vlasti da garantuju bezbedno okruženje za novinare, omoguće im da rade bez straha za svoje živote, i da stave tačku na neprihvatljivu kulturu nekažnjivosti sistematskim istraživanjem napada i pritužbi“, navela su udruženja.
Saopštenje su potpisali Evropska federacija novinara (EFJ), Međunarodna federacija novinara (IFJ), Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF), OBC Transeuropa (OBCT), Međunarodni institut za štampu (IPI), Free Press Unlimited (FPU) i regionalna mreža Safe Journalisti (Bezbedni novinari) koju čine Nezavisno udruženja novinara Srbije (NUNS), Sindikat medija Crne Gore, Udruženje BH novinari, Udruženje novinara Makedonije, Hrvatsko novinarsko društvo i Udruženje novinara Kosova.
BONUS VIDEO: Vuk Cvijić: Hronologija nepravde traje već dugo u Srbiji