Tri meseca posle eksplozija, izbijanja požara na regionalnoj „sanitarnoj“ deponiji Duboko u Užicu i njenog tronedeljnog gašenja, nastavljeni su radovi na prepakivanju otpada i njegovog prekrivanja zemljom. Užičane brine najava će deponija već u četvrtak nastaviti sa radom i to sve po starom, načinom koji je Užice doveo do ekološke katastrofe. O svemu će se odlučiti na sastanku Koordinacionog tela na kome će učestvovati svih devet lokalnih samouprava, osnivača Deponije. Grupa građana „Da Nedišemo Duboko“ je još 1.jula predala 3.000 potpisa sa zahtevom za zatvaranje deponije, pokretanje krivične odgovornosti i inicijativom za referendum. Do danas, niko iz lokalne vlasti im se nije obratio a kamoli primio na razgovor. Od svojih zahteva ne odustaju pa će, ukoliko deponija nastavi rad po starom, to sprečiti svojim telima.
Tromesečna pauza u radu deponije „Duboko“, na koju je umesto iz devet lokalnih samouprava otpad deponovan samo iz Užica, u sredu će se doneti odluka da li će tako i ostati ili će se nestaviti po starom. Direktor deponije „Duboko“ Momir Milovanović kaže da su stečeni uslovi ali da dozvolu treba da dobiju od rukovodstva grada ili nadležnog Ministarsto. Pitanje Nove.rs je, kako je moguće da se izda dozvola za rad koja je istekla pre dve godine i na osnovu čega smatraju da su sada stečeni uslovi za njeno izdavanje?
„Mi sada to tražimo, videćemo ko će dati dozvolu, Grad Užice ili Ministarstvo, u sredu ćemo znati. Što se tiče dozvole za transport, sve smo pripremili. Ministarstvo saobraćaja će izdati licencu našem radniku koji je položio da bi dobio dozvolu za transport pa ćemo i to imati legalno. Imali smo dozvolu koja je istekla, ali više ne možemo da imamo sopstveni prevoz bez licence. Morala je da se urade i procene kamiona, sudski izvršitelji koji se bave saobraćajem treba to da procene. Od suda i policije imamo potvrde da se protiv vozača ne vode neki krivični postupci jer u tom slučaju ne mogu da dobiju dozvolu da voze. Sve smo to prikupili i čekamo od ministarstva licencu“, kaže za Nova.rs direktor deponije.
Imali vozači licencu ili ne, bili krivično gonjeni ili ne, sigurno nisu izazvali eksplozije i požar na deponiji, gde pre svega nije bilo odgovornog upravljanja otpadom. Sve što smo čuli Milovanovića, navelo nas je da pitamo direktora da li se poštovao zakon prilikom njegovog reizbora, imajući u vidu da je u tom trenutku već bio osuđen za mobing nad zaposlenim?
„Ja pričam o vozačima, a za direktora je važno da ispuni uslove konkursa. Ja sam ispunjavao te uslove“, kratko je odgovorio Milovanović.
Još smo ga pitali i da li imaju u vidu da veći deo građana Užica nije saglasna da „Duboko“ i dalje bude regionalna deponija i da, osim za Užice, neće dozvoliti deponovanje smeća iz drugih lokalnih samouprava?
„To je njihovo pravo, ja ne mogu da ih sprečim u tome i odlučim da li će da blokiraju ili ne, svako svoj posao radi, mi ono za šta smo registrovani, a oni ono što misle da treba da rade“, jasan je Milovanović.
Grupa građana „Da ne dišemo Duboko“ ne odustaje od svojih zahteva i odluke da kamionima iz drugih gradova i opština neće dozvoliti dovoz smeća u Užice, odnosno na deponiju „Duboko“. Spremni su da to spreče i svojim telima.
„Naš stav nije promenjen, a to je da ukoliko grad Čačak i ostalih sedam opština krenu sa deponovanjem smeća u trenutnoj situaciji u kakvoj se nalazi deponija, mi ćemo pozvati građane na dvadesetčetvoročasovnu blokadu deponije“, poručuju iz Organizacionog odbora „Da Nedišemo Duboko“.
Ova grupa građana je na dan konstitutivne sednice Skupštine grada Užica, 1. jula, predala potpise 3.000 građana koji, pored ostalog, traže i raspisivanje referenduma u Užicu, kako bi Užičani odlučili da li žele da u njihovom gradu bude regionalna deponija ili ne, o sanitarnoj nema ni govora jer dosadašnje iskustvo ne daje šansu za to.
„Naši zahtevi su bili, na prvom mestu, zatvaranje deponije, zatim smo tražili krivičnu odgovornost za one koji su to stanje prouzrokovali i tražili smo referendum. Na lokalnoj vlasti je bilo da to uvaže ili ne. Nisu uvažili, ne samo nas iz udruženja, već tih 3.000 Užičana koji su potpisani. Do današnjeg dana nam se niko nije obratio, ni usmeno ni pismeno, niko nas nije pozvao ni na kakve razgovore, što su 1.jula javno, pred medijima obećali“, dodaju iz ove grupe građana.
Sasvim je jasno da u sredu, kada se bude odlučivalo o daljoj sudbini deponije, stav građana neće biti tema. Kako se desilo da niko iz lokalne vlasti nije reagovao na obraćanje 3.000 Užičana, pokušali smo da saznamo od gradonačelnice i predsednika Skupštine grada, koji su tog 1.jula obećali da će ih pozvati na razgovor. Iz kabineta gradonačelnice nismo dobili obećani odgovor do zaključenja teksta, ali jesmo asistenciju da to pitanje treba postaviti posle sastanka osnivača zakazanog za sredu. Kako se desilo da tri hiljade građana inicira referendum a da se predsednik Skupštine grada na to ogluši, pokušali smo saznamo upravo od njega. Branislav Mitrović nije odgovarao na pozive ali ni poruku koja je sadržala pitanje.
Pored sastanka koji je od velike važnosti za dalji život Užičana za sredu je najavljen i protest protiv Rio Tinta. Stanovnici ovog grada, možda više od ostalih u Zlatiborskom okrugu, imaju razloga da brane zemlju, vodu i vazduh na šta se kidiše i iznutra i iz vani.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare