U Srbiji se godišnje prouzvede 900.000 tona otpada od hrane, a više od 500.000 tona završi na deponiji, gde se razgradnjom proizvodi velika količina ugljen-dioksida i metana koji ugrožavaju okolinu i zdravlje ljudi, navodi se u saopštenju Nemačke agencije za saradnju (GIZ).
U saopštenju se navodi da iz ugostiteljskog sektora 99 odsto otpada od hrane dospe na deponiju.
Predsednica Saveza za zaštitu životne sredine NALED Jelena Kiš rekla je da otpad od hrane prikupljen samo iz ugostiteljskih objekata godišnje proizvede opasne gasove kao 6.000 do 7.000 motornih vozila i da se to može promeniti kada bi ugostitelji razvrstavali otpad i kada bi ga ovlašćeni sakupljači otpada preuzimali i zbrinjavali na neškodljiv način.
Zbog toga je NALED, u saradnji sa kompanijom EsoTron, pokrenuo projekat „Ka boljem upravljanju otpadom od hrane u Srbiji“, kojim nastoji da podrži resorne institucije na izradi Pravilnika o odgovornom postupanju sa biorazgradivim kuhinjskim otpadom, kao i da podigne svest o značaju pravilnog tretiranja ovog otpada.
Kako je Kiš objasnila, cilj je da svi objekti koji pripremaju više od 50 obroka dnevno budu u obavezi da sav otpad od hrane dostave ovlašćenom sakupljaču.