Zaposleni u Fijatu, nezadovoljni zbog odugovlačenja u rešavanju njihovog statusa u fabrici, za danas su najavili protest ispred Gradske uprave u Kragujevcu, a potom, kako su ranije rekli za naš portal ‘‘kreću blokade‘‘. Protestni skup zakazan je za 12 sati ispred Gradske uprave.
Pregovaračka strana, koju su u Radnoj grupi za rešavanje otvorenih pitanja u Fijatu, činili predstavnici sindikata i radnika, danas se povukla iz daljih pregovora uz obrazloženje ‘‘da sa Vladom više nemaju šta da pričaju‘‘.
Ovakvom stavu radnika i sindikata prethodilo je današnje obaveštenje, da će im predstavnici države, svoje konačne odgovore na sve upućene zahteve, dati 21. juna, odnosno po isteku roka za prijavljivanje zainteresovanih za odlazak u inostranstvo. Inače, taj rok je tokom pregovora, na inicijativu Vlade Srbije, pomeren sa 15. na 20. jun.
Radnici su izgubili strpljenje za dalje pregovore, smatraju da stalnim odlaganjem rokova, ‘‘država kupuje vreme‘‘, te da su ‘‘pušteni niz vodu‘‘.
Od same najave Stelantisa, da u tranzicionom periodu otpusti višak radnika, a deo pošalje u inostranstvo, radnici su najavljivali radikalizovanje sindikalne borbe ukoliko im ne budu ispunjeni zahtevi, a tu svoju najavu sutra će i aktivirati.
Predstavnici sindikata za sada ne žele da otkrivaju detalje sutrašnjeg protesta ispred Gradske uprave, ali su, uz protest, najavili i blokade.
U izjavi za N1 Zoran Miljković, član Radne grupe ispred pregovaračkog tima radnika Fijata, izjavio je u Danu uživo da će se danas na protestu „ponašati onako kako je trebalo odavno“. „Sve što su nam političari do sada obećali, to su lagali. Ja sam hteo da im verujem, namerno sam premijerki rekao da joj verujem, sada se vidi ko laže, ko govori istinu. Poručujem svim radnicima Fijata, kakvi budemo danas, bićemo doveka. Moramo danas svi da izađemo i da im pokažemo našu snagu i našu brojnost“, kaže on.
Podsetimo, rradnici su zahtevali da od socijalnog programa budu izuzete ranjive kategorije radnika među kojima su između ostalih, trudnice i porodilje, samohrani roditelji, invalidi rada, kao i parovi u procesu vantelesne oplodnje.
Takođe, tražili su i da rad u inostranstvu ne bude u kontinuitetu od dve godine, već da posle određenog peridoa imaju mesec dana boravka kod kuće, a otpremnina u iznosu od 1.000 evra po godini staža, bila je jedan od glavnih radničkih zahteva.
Radna grupa za rešavanje tih pitanja, sastala se četiri puta u periodu od 8. juna, kada je i formirana, pa do juče. Međutim, prema tvrdnjama sindikata, na tim sastancima, nisu napravljeni nikakvi značajni pomaci, što je i bio povod da započnu proteste.
Dok radnici sa jedne strane kažu da su pregovori propali, ovim povodom oglasila se i Vlada Srbije i za Tanjug navela, da ‘‘pregovori nisu propali, niti su prekinuti‘‘.
„Pregovori nisu prekinuti niti su propali. Sindikati i predstavnici radnika krše inicijalni dogovor koji je postignut, a to je da će Vlada Srbije izaći sa predlogom za radnike koji ne prihvate ponuđeni program, nakon što kompanija Fijat završi proces registracije radnika za rad u inostranstvu“, navedeno je iz Vlade.
BONUS VIDEO: Posle razgovora sa Anom Brnabić radnici Fijata odlažu proteste
Pratite nas i na društvenim mrežama: