Dok se građani Čačka guše kada izađu iz svojih kuća, predstavnici vlasti tvrde da vazduh u Čačku nikada nije bio čistiji, ali i najavljuju postavljanje više mernih stanica.
Međutim, njihove navode o, navodno, zdravoj životnoj sredini, demantuju merenja aplikacija predviđenih za to, pa je u poslednjih nekoliko dana grad pored Morave postao svetski rekorder po nivou zagađenosti, čiji se indeks kretao od 150 do 1.006, koliko je izmereno u Ulici Kneza Miloša u samom centru Čačka.
Prema rečima zamenika predsednika gradske skupštine, Aleksandra Maksimovića, vazduh u Čačku nikada nije bio čistiji, jer, kako je rekao, nikada u pogonu nije bilo manje kotlarnica koje koriste nezdrave energentne. On je dodao da lokalnoj vlasti ništa ne preostaje već da zatvori saobraćaj u centru grada i zabrani ljudima da se greju na drva i ugalj.
Sa njim se, naravno, ne slažu žitelji grada pored Morave koji navode da je zagađenost vidljiva golim okom, a kamoli kada izađu napolje. Naša sugrađanka Sneža Majstorović kaže da prilikom svakog izlaska napolje ima otežano disanje i da joj je dosta bajki od strane nadležnih kada je kvalitet vazduha u pitanju.
„Od posla do kuće imam pet minuta hoda. Čim izađem iz firme, osećam da me steže u grudima i počinje da se javlja bol. Prekjuče sam prala posteljinu i iznela na terasu, koja je otvorena, da se suši. Kada sam je unela u kuću da je popeglam na njoj su se nalazile čestice tamne boje i morala sam ponovo da je ubacim u veš mašinu“, navodi za Nova.rs ova Čačanka.
Sneža ističe da je dosta laži i obmana od strane nadležnih i dodaje da bi konačno nešto trebalo preduzeti kako bi se rešio ovaj višemesečni problem.
Nedavno je u Čačku osnovano ekološko udruženje Zeleni talas koje čine mladi ekolozi. Jedan od članova, master ekologije Nikola Matović, govorio je o internet aplikacijama i merenjima koje vrši Zavod za javno zdravlje.
„Kada bih udahnuo vazduh, kao i svaki građanin Čačka, lako je zaključiti da se on tenutno oseća na garež. Samo na osnovu toga može da se zaključi da je vazduh lošeg kvaliteta i da je nezdrav. Kada otvorim aplikaciju AirCare, neosnovano osporavanu, ona pokazuje da je kvalitet vazduha opasan i da je indeks zagađenja 194. Preporučuju da prozori treba da budu zatvoreni i da se izbegavaju aktivnosti na otvorenom, da se obavezno nose maske. Ako bi se pozvali na zvanična merenja, otišli na sajt Zavoda, videli bi da je od početka godine, od deset dana u januaru, pet dana smo imali prisustvo PM čestica iznad dozvoljenih vrednosti“, naveo je on.
Prema njegovim rečima, državna merna stanica meri samo dva parametra na osnovu kojih nema kompletne sliku o zagađenju Čačka, a ne mere se suspendovane čestice.
Funkcioner napredne stranke u Čačku Aleksandar Maksimović zvani Maks (tako mi se zvao ker) pita se da li sajtovi imaju baždarene instrumente za merenje zagađenosti ???
Pa ovo je hit godine, nije Maks čuo da sajtovi prate zagađenost satelitskim praćenjem ? pic.twitter.com/QAiR8XGFl8
— Mirko Poledica (@MikiP78) January 26, 2021
„Suspendovane čestice se mere na druge dve stanice ali ne svakoga dana. Nažalost, prisustvo PM2,5 čestica se mere samo pojedinim danima u godini pa građani nemaju u realnom vremenu podatke o kvalitetu vazduha“, zaključio je ekolog.
Zagađenje vazduha u Čačku je pokazalo da u našem gradu, ali i Srbiji, ne funkcionišu institucije i da o zdravlju građana nema ko da brine, ocenila je i potpredsednica Gradskog odbora Narodne stranke u Čačku Violeta Marković.
Kako je rekla, za vreme zagađenja ni jedna jedina institucija građanima nije davala informacije kako da se ponašaju u takvoj situaciji.
„Sistem ne postoji. Mi ne očekujemo da će gradska vlast uspeti da reši probleme koji postoje decenijama i na celom Balkanu, ali može da pomogne građanima da im se daju preporuke kako bi se što bolje snašli i organizovali u novonastaloj situaciji i zaštitili svoje zdravlje. Imali smo dr Levajac koja nam je objašnjavala da nema mesta panici, odnosno, da treba da duvamo u papirnu kesu i da ne paničimo, umesto da nam daju preporuku o ponašanju. I predstavnici gradske vlasti, pre svega gradska većnica zadužena za zdravstvo, nisu davali prepouke građanima, kao i Savet za zdravstvo i pomoćnica gradonačelnika za zaštitu životne sredine Mirjana Đoković „, rekla je Marković, upozorivši da situacija sa vazduhom neće biti bolja jer je i u januaru nastavljena seča stabala po gradu.
Ona se zbog toga obratila dopisom Ministarstvu za zaštitu životne sredine i nadležnoj Agenciji kako bi nešto preduzeli po ovom pitanju, ali je i pozdravila najavu gradske vlasti da će u Čačku biti postavljeno još mernih uređaja, jer će to, kako je rekla doprineti boljoj informisanosti građana.Tako će Čačani i dobiti preporuke kako da se ponašaju u ovim veoma teškim okolnostima, zaključila je Marković.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare