Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Transparentnost Srbija saopštila je danas da su i dalje nedostopne ključne informacije o finansijskoj strani u vezi sa radovima na novosadskoj železničkoj stanici, iako ako su Vlada Srbije, "Infrastrukture železnice" i Više javno tužilaštvo u Novom Sadu objavili mnoga dokumenta.

„Vlada Srbije je objavila Aneks 1 ugovora (dokument br. 195), iz juna 2021, ali ne i tabelu cena, iako se navodi da je ona sastavni deo tog aneksa. Ta tabela bi trebalo da pokaže koliko se Vlada obavezala da plati za pojedine deonice pruge i radove na pojedinim železničkim stanicama“, navedeno je u saopštenju.

Istaknuto je i da nedostaju informacije o tome na osnovu čega su Vlada Srbije, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i „Infrastrukture železnice“ zaključili da je cena koju će platiti za te radove prihvatljiva, kako 2018. godine, kada je ugovoren ceo posao, vredan 1,16 milijardi dolara, tako i 2021, kada je potpisan aneks koji precizira vrednost pojedinih radova.

„Umesto dokumenata, jedini izvor informacija o ukupnoj ceni plaćenih radova na staničnoj zgradi su zato i dalje samo izjave Gorana Vesića i Aleksandra Vučića, prema kojima je ta cena bila 162 , odnosno 15,65 miliona evra“, saopštila je Transparentnost Srbija.

Pročitajte još:

Istovremeno, kako je navedeno, prema objavljenom predračunu CIP iz aprila 2024. godine, vrednost planiranih radova sa porezom je bila 419 miliona dinara, što je 3,5 miliona evra.

„Pošto je poznato da su Aneksom 2, iz decembra 2022. ugovoreni dodatni radovi u vrednosti od približno 2,8 miliona evra, može se pretpostaviti da su se državni organi Srbije prilikom zaključenja Aneksa 1 obavezali da za rekonstrukciju stanične zgrade plate oko 12,85 miliona evra više, odnosno 3,6 puta više od jedine javno dostupne procene vrednosti radova“, navedeno je u saopštenju.

Dodaje se da je za sada nepoznato i koliki deo novca su članice kineskog konzorcijuma (CRIC i CCCC) prenele brojnim podizvođačima.

Železnička stanica u Novom Sadu Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

„Na sajtu ‘Infrastruktura železnice’ se izričito navodi da tu dokumentaciju ne poseduju, a sudeći po informacijama novosadskog Višeg javnog tužilaštva, ti ugovori nisu prikupljeni ni u vezi sa vođenjem aktuelnog krivičnog postupka“, objavila je Transparentnost Srbija.

Naglašeno je i da je nepoznato i u kojem postupku su podizvođači uopšte birani.

Podseća se da je prema ugovoru postojala obaveza da kineski konzorcijum objavi javni poziv za nadmetanje, pri čemu „ne sme da ograničava konkurenciju“ i „mora da obezbedi da izbor bude izvršen javno i transparentno“.

Železnička stanica u Novom Sadu Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Iz dostupne dokumentacije, kako je navedeno, vide se kvalifikacije podizvođača i saglasnost koju su Ministarstvo i Infrastrukture dali za njihovo angažovanje, ali ne i informacije o prethodnom postupku njihovog izbora.

„Imajući u vidu da je Srbija samo u 2023. godini platila čak 2,7 milijardi evra izvođačima radova koji nisu izabrani na tenderu, već direktno dogovoreni na osnovu međudržavnog sporazuma, Transparemtnost Srbija je poziva Vladu Srbije da bez odlaganja objavi sve ugovore koji se odnose na sve takve projekte i njihove anekse, kao i za projekte koji se realizuju na osnovu posebnih zakona, umesto primenom Zakona o javnim nabavkama“, saopštila je TS.

Iz te organizacije smatraju da ništa manje nije važno da građanima budu predstavljene informacije o tome na osnovu čega je Vlada Srbije, u odsustvu konkurencije, utvrdila da je cena koju je unapred odabrani izvođač radova tražio realna, budući da trenutno dostupni podaci stvaraju ozbiljnu sumnju da to nije slučaj.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare