Predsednici Srbije i Rusije Aleksandar Vučić i Vladimir Putin označili su u petak početak proizvodnje vakcine "Sputnjik V" u Srbiji, na Instututu "Torlak" - tako zvuči zvanična vest iza koje stoji niz nepoznanica. Stručna javnost traži odgovor na pitanje - da li se vakicina samo pakuje u Torlaku ili se u punom obimu proizvodi? Odgovora još nema. Proizvodnja vakcine u Srbiji zvuči lepo i to je vest koja bi trebalo da nas obraduje. Ipak, iskustvo nam kaže da nije baš sve onako kako nam se servira, pa dva stručnjaka - farmakolog Radan Stojanović i konsultant za vakcine i imunizaciju Dragoslav Popović traže zvanična pojašnjenja.
Torlak se oglušuje o apele stručnjaka da progovori o proizvodnji ili „proizvodnji“ Sputnjik vakcine. Nova.rs pokušala je u više navrata da stupi u kontakt sa direktorkom Torlaka Verom Stoiljković, ali odgovora na pitanje – da li se vakcina samo pakuje ili se kompletno proizvodi još nema. Bez odgovora je i naše pitanje – da li Torlak ima sve neophodne proizvodne sertifikate.
Torlak ignoriše Nova.rs, ali ignoriše i stručne apele.
Konsultant za vakcine Dragoslav Popović pozvao je odgovorne da saopšte planove o najavljenoj proizvodnji ruske vakcine Sputnjik V u Srbiji i o izgradnji fabrike kineske vakcine Sinofarm, kako bi građanima bilo jasno da li je reč o „realnim najavama ili o političkoj propagandi“.“To je važno da bi se održalo poveranje u vakcine, kao i poverenje u institucije koje kontrolišu kvalitet i bezbednost vakcina koje su dostupne u zemlji“, rekao je on agenciji Beta.
Popović je dodao da prvenstveno treba da se razjasni da li će se u beogradskom Institutu Torlak ruska vakcina proizvoditi ili samo puniti i pakovati, jer proizvodnja zahteva „veliku logistiku, ulaganje i vreme“.
Prema njegovim rečima, bez obzira na to da li će vakcina da se samo puni i pakuje, Srbija možda neće imati pravo da tu vakcinu izvozi bez saglasnosti Rusije.
„Četiri miliona doza je više nego što Srbija može iskoristiti u ovom momentu, ali i prilično značajna količina za region. Međutim, mi ne znamo da li ćemo to moći izvoziti u region, jer će se o tome pitati Rusija. Takođe, ne zna se ni cena celog projekta i sve je vrlo netransparanetno“, rekao je on.
Popović je dodao da, u slučaju da se Sputnjik V proizvodi u Srbiji, treba znati kako će teći ukupan proces transfera tehnologije, ko će to da finansira i da li će to da promeni Torlakov status koji je državna institucija, odnosno da li će taj institut biti privatizovan i koliko se to uklapa u dugoročnu strategiju njegovog razvoja.
„Vlada Srbije je naručila studiju izvodljivosti proizvodnje vakcina na Torlaku, koja će uključivati odgovore na pitanja koji kapaciteti i ulaganja su potrebni da bi se pokrenula proizvodnja vakcina. Biće interesantno saznati koliko će taj proces da košta i koliko je izvodljiv. Minimalna procena za početnom investicijom je oko 30 miliona evra, i to samo za vakcine koje su se već proizvodile u Srbiji“, naveo je Popović.
On je doveo u pitanje navode ministra Nenada Popovića da ruska vakcina može biti za 10 dana u upotrebi.
„Čak i ako se radi samo punjenje, 10 dana je nedovoljno, jer samo jedan test koji je obavezan kada se radi punjenje traje duže od dve nedelje. Agencija za lekove mora da proveri finalni proizvod i da da svoje odobrenje da bi taj proizvod mogao da se pusti u promet“, objasnio je.
Prema njegovim rečima, navodi Nenada Popovića da je proizvodnja druge komponente za drugu dozu vakcine jako komplikovana, otvara pitanje da li će u Srbiji da se proizvodi samo prva komponenta ili obe.
„Nije problem u tome da li se vakcina proizvodi ili se samo puni. Turska je ogromna zemlja, oni ne proizvode ništa od vakcina iz redovnog programa, ali rade sekundarno punjenje i nemaju problema ni sa snabdevanjem, ni sa finansiranjem“, ocenio je on.
Profesor farmakologije Radan Stojanović kaže za Nova.rs da je prizvodnja vakcine veoma ozbiljan posao, pa od Torlaka traži konkretne odgovore i otklanjanje svih sumnji.
Profesor Stojanović ističe da je za proizvodnju vakcina zahtevu veliku logistiku i niz sertifikata. Potrebni su dokazi da su zadovoljeni standardi dobre proizvođačke i dobre laboratorisjke prakse. Smatra da je neozbiljno da nas o svemu obaveštavaju ministri, poput Nenada Popovića koji nije baš „raskošnog medicinskog znanja“.
„Ljudi iz Torlaka treba da objasne da mi imamo sve te sertifikate koji su neophodni da se pokrene proizvodnja, da nije u pitanju smo pakovanje. Građani vape za proverenim informacijama. Neozbiljno je da o tome pričaju ministri koji o tome nemaju nikave veze. To je ozbiljan posao i zato treba da progovori Torlak i spreči svaku sumnju. Zbog ćutanja Torlaka postavljaju se brojna pitanja. Mi moramo da zanamo koliko možemo da se oslonimo na te vakcine“, kaže Stojanović.
Dodaje da ni on kao predstavnik stručne javnosti nema dovoljno informacija o celom procesu, pa veruje da ih građani imaju još manje.
„Stručnjaci iz Torlaka, na čelu sa direktorom, treba da izađu i otklone sve nedoumice u vezi sa tim procesom. Da ne bude da su građani u euforiji, a da za to nema razloga. Građani mogu da budu oduševljeni, da kažu: Sada možemo da vakcinišmo naše ljude, možemo i da izvozimo i da zaradimo“, ukazuje naš sagovornik.
Ipak, ukoliko je sve po propisima i ukoliko su zadovoljeni svi standardi za proizvodnju, naš sagovornik kaže da bi to bila velika i dobra vest.
„Mogu da kažem da je taj proces ozbiljna stavr koja zahteva ozbiljnu logistiku i moraju se zadovoliti razni standardi – dobra proizvođačka i dobra laboratorisjka praksa. Sve se to mora ispuniti da bi se nešto stvarno moglo proizvoditi. Kada je u pitanju pakovanje i punjenje bočica, tu su standardi niži i moguće je da su ti standardi u vezi sa pakovanjem i punjenjm bočica ispunjeni. Ako su ispunjeni i oni drugi standardi, onda je to stvarno velika vest. Ako je to sve tako, onda ćemo mi biti jedina zemlja u ovom delu Evrope koja će moći da pravi te vakcine“, kaže Stojanović.
Posle 15 godina, prošle jeseni smo iz Torlaka dobili prve vakcine protiv gripa, nadamo se da neće Toliko trebati da odgovor bna pitanje da li se Sputnjik vakcine u Torlaku samo pune ili u potpunosti proizvode.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare