Rame uz rame s prosvetnim radnicima, i zaposleni u predškolskim ustanovama širom Srbije bore se za bolje uslove rada, konkretno traže povećanje zarada od 21 odsto. Ipak, Vlada Srbije ne prihvata njihove zahteve, zbog čega su vaspitači za sutra najavili jednočasovnu obustavu rada u svim vrtićima u kojima imaju sindikalne organizacije. Kako navode, od sledeće nedelje oni će, kao i prosvetari, započeti radikalnije mere. S druge strane, roditelji se hvataju za glavu i pronalaze načine kako da njihovo dete bude zbrinuto.
Nakon što su krajem septembra održali protest i upozorili na mogući štrajk, zaposleni u predškolskim ustanovama su obećanje ispunili i najavili da će 29. oktobra organizovati jednočasovni štrajk upozorenja u svim vrtićima u kojima postoje njihove sindikalne organizacije.
Predsednica Samostalnog sindikata predškolskog vaspitanja i obrazovanja Bosiljka Jovanović objašnjava za Nova.rs kako će izgledati jednočasovni štrajk u vrtićima.
„Oni objekti koji će štrajkovati sat vremena, neće primati decu, ali zato hoće drugi koji se nalazi u blizini. To su dežurni objekti. Sve je stvar dogovora i o svemu su roditelji obavešteni. To je i istaknuto na vratima ustanove u koju ide njihovo dete. Nama znači podrška roditelja i hvala im na tome jer mi sve ovo radimo zbog naše dece“, navodi ona.
Dodaje da je većina roditelja obaveštena o jednočasovnom štrajku. To je za Nova.rs potvrdila mama deteta koji ide u jedan vrtić na Paliluli. Naime, ona će sina ostaviti u drugom vrtiću kao što i piše u obaveštenju.
„Obavešteni smo da će prijem dece vršiti vrtić koji se nalazi u blizini našeg. Dakle, tamo ćemo ostaviti decu, a nakon što prođe taj sat, Uprava vrtića dužna je da vrati decu u naš vrtić, gde će nastaviti sa redovnim aktivnostima. Tako da, u redu je to, samo nek su deca zbrinuta“, istakla je ona.
Bosiljka Jovanović nije mogla da precizira koliko će tačno predškolskih ustanova učestvovati u obustavi.
„Mi imamo 94 sindikalne organizacije u Srbiji, a više od 60 njih učestvuje u jednočasovnom štrajku. Štrajk se sprovodi onako kako su se predškolske ustanove dogovorile. Neće biti prijema dece u vremenu kada je to predviđeno, a nakon isteka tog sata, sve se vraća u normalu“, dodaje ona.
Vaspitači se nadaju da će obustava rada „imati efekta“.
„Vladi teže pada jednočasovni štrajk nego celodnevna obustava zato što to morate da uvedete u zakonitost, a to je mnogo procedura koje je potrebno da odradi lokalna samouprava i predškolska ustanova. Zamislite kada treba da napravite spisak zaposlenih na jedan sat, da se ispoštuje minimum o procesu rada u predškolskoj ustanovi, a to je 30 odsto zaposlenih“.
Ističe da je, što se tiče organizovanja štrajka, situacija na terenu različita.
„Negde imamo odluke o minimumu procesa rada, ali imamo papazjaniju. Konkretno u Beogradu imamo istu odluku o minimumu procesa rada iz 2014, a na osnovu nje sve različite pravilnike. Recimo, svi oni zaposleni koji ne obavljaju vaspitno-obrazovni rad rade normalno. To je bruka i sramota, znači tetkicama, serviserkama i domarima je ukinuto pravo na štrajk. To je nenastavno osoblje kome je Vlada namenila osam odsto povećanja zarade“, ističe Jovanović.
Inače, vaspitači su juče dobili poziv iz kabineta premijera za sastanak.
Kako saznajemo, sutra u 13 i 30, oni će se sastati sa premijerom Milošem Vučevićem i ministarkom prosvete Slavicom Đukić Dejanović.
Od ponedeljka 4. novembra, baš kao i prosvetari, pripremaju radikalnije mere – celodnevni štrajk u predškolskim ustanovama.
Podsetimo, Samostalni sindikat traži povećanje cene rada za 21 odsto svim zaposlenim u vrtićima i protivi se nameri Vlade da različitom cenom rada pravi veštačke podele unutar delatnosti.
„Tražimo jedinstvo u školstvu i ne prihvatamo predlog Vlade da se cena rada poveća samo osam odsto, a da nastavno osoblje, odnosno osoblje sa 7. stepenom dobiju uvećanje za još 4 odsto, odnosno 12 odsto, što je premalo jer je minimalac podignut na 13,7 odsto. Odbijamo podele na vaspitno-obrazovno i tehničko-administrativno osoblje, jer svaki zaposleni u ustanovama predškolskog obrazovanja i vaspitanja u Srbiji ima svoju ulogu u sistemu, dakle ima svoju obrazovnu misiju i tehničko-administrativno osoblje je sastavni deo te misije“, istakli su ranije iz sindikata.
Odluku o štrajku uputili su premijeru Milošu Vučeviću, ministarkama prosvete i državne uprave i lokalne samouprave Slavici Đukić Dejanović i Jeleni Žarić Kovačević.
BONUS VIDEO: Novosadske mame traže ukidanje plastičnih čaša u vrtićima: Mesečna potrošnja i do pola miliona komada
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare