Student Fakulteta dramskih umetnosti Rade Josipović, poreklom iz Kosjerića, kaže da je situacija u tom mestu takva da je prisutno mnogo aktivista, a policija ne sme da reaguje, pa su incidenti izvesni nedelju dana uoči održavanja lokalnih izbora.
On je u suzama rekao da su studenti i njihovi roditelji zastrašeni i da mu je teško da to posmatra u gradu u kojem je odrastao. Napominje da to, ipak, nije poljuljalo nameru i zahtev da se raspišu vanredni parlamentarni izbori.
Aktivistu Aleksu Petrovića u petak je napao isti čovek koji je ranije napao i snimatelja televizije N1. Student iz Kosjerića Rade Josipović kaže za N1 da je to lanac nasilja koji je formiran kroz lokalne šerife. Dodaje da pojedinci sprovode nasilje na lokalnom nivou, ali da se ista ideologija vidi i u medijima. On objašnjava da studenti imaju svakodnevne akcije obilaska sela, takozvana „Studentska buklija“, gde meštane pozivaju da iskoriste svoje pravo i izađu na izbore, bez obzira za koga će da glasaju.
Za studentima idu aktivistkinje SNS i traže meštane s kojima se razgovaralo, govoreći im da studenti lažu sve što govore. Zbog toga je u petak došlo do manjeg incidenta i rasprave dve aktivistkinje SNS i meštana sela Ražani. Student kaže da su aktivistkinje rekle da su tu turistički, iako su ih meštani prepoznali kao osobe iz SNS.
„Juče su dolazile i tražile ljude sa kojima smo pričali i govorile da lažemo. SNS ide za našim akcijama i govori ljudima da sve što pričamo – lažemo“, kazao je student FDU.
Opisujući atmosferu u Kosjeriću, gde će danas boraviti predsednik Aleksandar Vučić, on kaže da se policija pravda da su joj ruke vezane i da čeka da tužilaštvo obavi svoj deo posla.
„Imamo policiju koja ne sme da reaguje, gomilu aktivista koji dolaze u Kosjerić. Situacija je baš zbog toga napeta, posebno zbog današnje posete predsednika u selu Seča reka. Saznali smo od lokalnog stanovništva, njima je javljeno da dolazi u pola 11 i da dođu da podrže predsednika. Nadam se da će biti mirna situacija, goimila policajaca je u Kosjeriću. Kosjerić je oblepljen plakatima ‚dobrodošli predsedniče‘. Jutros sam video precrtavanje grafita koji ne žele dobrodošlicu. Nadam se da neće biti incidenata, ali siutacija je takva da su izvesni“, rekao je sagovornik N1.
On dodaje da je starije stanovništvo zaplašeno da neće imati penziju i da u razgovoru sa studentima kažu da su preživeli i gore stvari, kao i da im je sve dobro dok imaju penziju.
„S druge strane su socijalno ugroženi kojima je obećano svašta“, istakao je Rade.
Upitan da li je činjenica da kampanja nije fer poljuljala njihov zahtev da se raspišu vanredni parlamentarni izbori, student odgovara da nije.
Međutim, vrlo emotivno kaže da mu je teško da gleda zaplašene i zastrašene ljude u gradu u kojem je odrastao.
„Mnogo je drugačija situacija kada pričate o Srbiji u globalu i kada ste u mestu u kom ste odrasli i kada vidite ljude koje znate koji su zastrašeni i nemoćni da iskažu svoje mišljenje. Jako malo studenata se uključuje u emisije jer su i oni i njihovi roditelji zastrašeni. Nekako mi je teško da posmatram to odavde“, kazao je student.
Na pitanje da li je uplašen za sebe, rekao je: „Ne znam šta bih vam rekao, slagaću i reći ću nisam“.