Predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever upozorila je danas da pretnjama upućenim novinarima u onlajn sferi "ton daju političari na vlasti", a predstavnica mreže Sejf džurnalist (SJ) Tamara Filipović posetila je da u Srbiji za poslednjih 30 godina ubijeno troje novinara, ali dosad nema nijedne pravosnažne presude za te zločine.
Filipović je, na skupu „Odbrana istine“ u sklopu obeležavanja 24 godine od ubistva novinara Slavka Ćuruvije, navela primer da je prošle godine SJ registrovala 184 pretnji ili napada na novinara u zemljama Zapadnog Balkana.
Ne reagujemo na sve slučaje, već samo u najekstremnijim koji podrazumevaju pretnje smrću, fizički napad, pokušaj ubistva ili ubistvo, ali hvala Bogu toga nije bilo, dodala je ona i predočila da u državama slabih demokratija jedina zaštita novinarima je javnost.
Filipović je istakla da u slučaju Srbije postoji Stalna radna grupa za bezbednost novinara, dobar pravni okvir, ali primena tih zakona nema i „finalni rezultat nije dobar“.
Trendovi koji se beleže su pretnje novinarima, neprikladan govor najviših državnih zvaničnika, dok trećina pretnji stiže iz onlajn prostora, rekla je Filipović.
Filipović je dodala da se ne šalje jasna poruka o kažnjivosti napada na novinare, dodajući da Srbija jedina nema pravosnažnu presudu za ubistvo novinara, dok u Hrvatskoj postoji u slučaju ubistva vlasnika Nacionala Ive Pukanića, odnosno u Crnoj Gori za ubistvo vlasnika Dan Duška Jovanovića.
Maja Sever je naglasila da 30 godina radi novinarski posao i iz prve ruke je pratila porast nasilja nad kolegama i ugrižavanje sigurnosti novinara.
U proteklih godinu dana, koliko sam na čelu EFJ, rekla je Sever, posebno naglašena tema je zaštita novinara.
Većina nas navikla je da se bori sa cenzurom, urednicima, vlasnicima, političarima, ali sada imamo i ratnu situaciju sa Ukrajinom, dodala je Sever, napominjući i da se i bez toga uočava porast fizičkih napada i pretnji ubistvom novinarima.
Sever je istakla da Hrvatska ne deli istu situaciju kao kolege u Srbiji gde ljudi sa položaja moći targetiraju novinare, ali ukazuje da političari i tamo „nisu vakcinisani protiv takvih pojava“.
Svedoci smo da se sa razvojem društvenih mreža proširio i govor mržnje, ali to odmah treba rijavljivati i razumeti sa sloboda govora nije sloboda da se preti i targetiraju mediji, predočila je ona.
Ona ukazuje da ton pretnjama sa interneta daju političari na vlasti, navodeći primer iz Hrvatske gde se sa društvenih naloga pojedinih političkih stranaka „preliva“ takav govor.
Naši političari nekad pred kamerama govore ono što „pijani u birtiji“ ne bi izgovorili, dodala je Sever.
BONUS VIDEO: Novinari i mediji kao meta – od 1994. do 2023.