Savet roditelja 43 privatne predškolske ustanove u Novom Sadu, koji je pokrenuo inicijativu za povećanje subvencija u tom gradu, saopštio je da je trenutni iznos subvencija za decu koja pohađaju privatne vrtiće u Novom Sadu smanjen u odnosu na period od pre devet godina. Potrošačka korpa od tada je, navode, porasla za 33.000 dinara pa su time rasle i cene boravka dece u privatnim vrtićima.
Subvencije u Novom Sadu trenutno iznose 10.000 dinara za decu uzrasta od tri do sedam godina, odnosno 13.000 dinara za decu uzrasta od jedno do tri godine, a cene privatnih vrtića u proseku se kreću izmedju 28.000 i 45.000 dinara.
Sa druge strane, Grad Novi Sad subvencioniše državne vrtiće u visini ekonomske cene od 26.000 dinara po detetu na mesečnom nivou.
„Roditelji 3.800 dece u Novom Sadu koji su, zbog nedostatka kapaciteta u državnoj PU „Radosno detinjstvo“, primorani da plaćaju enormnu cenu privatnih vrtića, su se udružili i pokrenuli inicijativu za povećanje subvencija, jer smatramo da je neustavno i diskriminatorno to što nemaju sva deca ista prava na pomoć države iako smo svi poreski obveznici, jer ni deca, kao ni roditelji apsolutno nisu krivi što Grad Novi Sad nije obezbedio dovoljno kapaciteta za svu decu“, navode u saopštenju iz saveta roditelja.
Pisali su, kako kažu, gradonačelniku, ministarstvima, predsedniku republike, ombudsmanima, povereniku za zaštitu ravnopravnosti, pokrenuli su peticiju koju je u prvih sedam dana potpisalo više od 7.000 ljudi.
Do sada su, dodaju, o njihovim zahtevima izveštavali kako lokalni, tako i beogradski mediji, a u toku su pregovori sa gradskim vlastima, koji nude sramno niska povećanja, kako bi ih „umirili“.
„Međutim, s obzirom da je Grad Beograd upravo izjednačio prava sve dece iz državnih i privatnih vrtića, subvencionišući i jedne i druge sa po 33.000 dinara na mesečnom nivou, nećemo odustati dok i naša deca ne zavrede koliko i tuđa“, ističu u saopštenju.
Kako objašnjavaju iz Saveta roditelja, pre devet godina, 2014. godine, Grad Novi Sad je usvojio odluku da deo naknade za boravak dece u privatnim predškolskim ustanovama subvencioniše i taj iznos je u početku bio 15.000 din, a cene privatnih vrtića iznosile su oko 20.000 dinara.
Kako kažu, to je bilo podnošljivo za roditelje, jer je iznos koji su roditelji iz privatnih vrtića morali da plaćaju bio približan cenama državnih vrtića.
„Nedugo zatim, 2016. Grad Novi Sad umanjuje subvenciju na 10.000,00 din. za decu od jedne do tri godine, odnosno 8.000 dinara za decu od tri do sedam godina.
„Od 2014. godine, potrošačka korpa porasla je za 33.000 dinara, a shodno tome, rasle su i cene boravka dece u privatnim predškolskim ustanovama“, ističu u saopštenju.
Cena privatnih vrtića u Novom Sadu, u zavisnosti od lokacije, varira od 28.000 do 45.000 ili više dinara, podsećaju u saopštenju i dodaju da je letos doneta odluka prema kojoj se subvencije podižu sa 8.000 na 10.000, odnosno sa 10.000 na 13.000 što je izazvalo dodatni revolt među roditeljima koji su u obavezi da samostalno finansiraju enormnu razliku do pune cene privatnih vrtića, jer grad ne izdvaja podjednaka sredstva za svu decu.
„Sa današnjim primanjima, gotovo je nemoguće obezbediti boravak u privatnoj ustanovi za dvoje ili više dece. Za mnoge od nas nije bilo mesta u sada besplatnim vrtićima „Radosnog detinjstva“, iako smo ispunjavali sve konkursne uslove. I tako je svake godine, preko 3.500 dece ostaje „ispod crte“, a oko 1.500 njih biva primljeno u besplatan, državni vrtić“, navode roditelji.
Ekonomska cena vrtića u Novom Sadu iznosi 26.000, odnosno, to je iznos kog Grad Novi Sad uplaćuje kao subvenciju PU „Radosno detinjstvo“ po detetu na mesečnom nivou.
„Zašto je za neku decu obezbeđen viši iznos subvencija, a za drugu nema dovoljno sredstava? Roditelji iz 43 privatna vrtića su se udružili sa namerom da se obezbede ista prava za svu decu. Tražimo od Grada Novog Sada da i nama dotira isti iznos kao i za decu koja idu u PU „Radosno detinjstvo“. Krajnje je vreme da se ovo promeni, jer ovaj iznos koji trenutno dobijamo jeste diskriminacija po svakom osnovu – deca rođena u našem gradu se ne tretiraju jednako, a svi smo poreski obveznici. Zbog čega su neke porodice privilegovane pokrivanjem celokupnog troška, a neke „kažnjene“ plaćanjem enormnih troškova privatnih vrtića?“, ističu iz Saveta roditelja.
Kada je pokrenuta inicijativa, kako kažu, oformljena je Viber zajednica „Vrtić je potreba, NE luksuz“, koja broji skoro 2.000 članova iz 43 privatnih vrtića u Novom Sadu.
Obratili su se gradonačelniku Novog Sada Milanu Đuriću, gradskoj upravi za obrazovanje, gradskoj upravi za socijalnu i dečiju zaštitu, kao i gradskoj upravi za finansije i do sada su održana dva sastanka, na kojima im je ponuđeno povećanje subvencija od 30-40 odsto što je roditeljima apsolutno neprihvatljivo, jer „maltene ni ne ublažava egzistencijalni problem sa kojim se suočavaju roditelji 3.800 dece“.
„Rečeno nam je da Grad nije ni u kakvoj obavezi da subvencioniše decu koja idu u privatne vrtiće i da Grad želi da ulaže u sopstvene kapacitete izgradnjom novih vrtića, iako budžetom za 2024. godinu nije predviđena izgradnja nijednog novog vrtića u Novom Sadu. Izgradnjom novih vrtića grad svakako nastavlja da subvencioniše te vrtiće sa po 26.000 mesečno po detetu. Povećanjem subvencija za decu iz privatnih vrtića, Grad bi instant rešio problem 3.800 dece trenutno upisane u privatne vrtiće, potom ne bi imao trošak kapitalnih ulaganja za izgradnju novih vrtića, a deo novca bi se vratio u budžetsku kasu kroz porez od poslovanja privatnih vrtića“, objašnjavaju iz Saveta roditelja.
Oni traže da visina subvencija za decu koja pohađaju privatne predškolske ustanove bude jednaka visini ekonomske cene koju Grad plaća za svako dete u PU „Radosno detinjstvo“, a koja u ovom momentu iznosi 26.000 dinara, ali i da iznos finansijske podrške porodici sa decom upisanom u PPU bude obezbeđen u jednakim iznosima za svu decu, bez obzira na uzrast, da se iznos ekonomske cene uplaćuje u celosti za svako dete bez obzira na dane izostanka iz vrtića i da uslov za dobijanje subvencija ne bude tzv. odbijenica iz PU „Radosno detinjstvo“ .
„Nemali broj roditelja je prinuđen da napusti posao kako bi čuvao decu, jer trošak privatnog vrtića prevazilazi mesečna primanja jednog roditelja. Peticija je puna komentara ogorčenih roditelja za koje grad i gradske uprave godinama nemaju sluha“, ističu u saopštenju.
„Ono što je za nas uspeh jeste ujedinjenje ovolikog broja ljudi i neverovatna podrška roditelja. Ono što mi znamo je da nećemo stati dok se nešto značajno ne promeni. Obratićemo se svima koji imaju bilo kakvog uticaja na ovu inicijativu, vodićemo se snagom koja nam obezbeđuje sigurnost i najvažnije – bezbrižnije detinjstvo za našu decu“, zaključili su u saopštenju.
BONUS VIDEO Šta će se od ponedeljka menjati za 23.000 dece koja idu u privatne vrtiće u Beogradu?