Otkup duvana polako se privodi kraju. Kako navode iz kompanije Japan Tobacco International (JTI), ovo je najuspešnija godina po kvalitetu Virdžinije u 28 godina, od zasnivanja proizvodnje ovog tipa duvana. Uzgajivači duvana u selima Srema, Južnog Banata i Mačve završavaju poljoprivredne poslove, a kraj sezone je idealan period da se osvrnemo na postignute uspehe, ali i izazove sa kojima su se proizvođači i otkupljivači susreli tokom ove godine.
Jedan od proizvođača je i Milosav Aleksić iz Petlovače u Mačvi, koji već tri godine uzgaja duvan tipa Virdžinija na površini od oko 6 hektara. Pored povoljnih vremenskih uslova i adekvatne primene agrotehničkih mera, za Milovana su svakodnevni trud i neprestano učenje jednako važni za postizanje visokog prinosa u poljoprivrednoj proizvodnji. „Pored duvana, uzgajam i voće, višnju, malinu i kupinu i znam koliko je važno da se svaka od ovih biljaka prati, da bismo stvorili optimalne uslove za što bolji kvalitet i prinos. Upravo zato sam išao i po drugim njivama, raspitivao se i savetovao sa proizvođačima i naučeno primenio i na uzgoj duvana“, rekao je Milosav i dodao da, iako godina nije dobro počela i prinos je bio manji, duvan je bio bolje klase. Naime, njegovo domaćinstvo je ostvarilo prinos od 1.550 tona po hektaru, od čega je 80% duvana bilo najboljeg kvaliteta.
U kompaniji JTI potvrđuju da je, od ukupne količine otkupljenog duvana Virdžinija, čak 20 odsto u najvišoj klasi, što je dovelo do toga da je ostvarena i rekordna prosečna cena od više od 500 dinara bez PDV – a po kilogramu. Željko Ananić, menadžer proizvodnje i obrade sirovog duvana u kompaniji JTI, objasnio je da su, svesni rastućih troškova života i proizvodnje, doneli odluku da povećaju otkupne cene duvana, kako bi podržali poljoprivrednike i očuvali proizvodnju ove kulture u Srbiji: “Otkupne cene za sve klase su u proseku uvećane za oko 30 odsto, a uvećanje se pre svega odnosilo na niže otkupne klase, kako bi postojala ekonomska računica da se i one beru, suše i predaju na otkup.”
Prilikom uzgoja duvana, izuzetno je važno da se pravilno proceni kad i koje mere treba primenjivati. Upravo zato, agronomi iz kompanije JTI tesno sarađuju sa uzgajivačima i pružaju im neophodnu podršku kroz sve faze uzgoja. „JTI je podigao cene, što je svakako bila dodatna motivacija za nas, uzgajivače. Pored toga što sam imao veliku pomoć porodice i sina, stalno sam bio na vezi sa agrotehničarima iz kompanije JTI, koji su redovno dolazili i savetovali me šta bi trebalo da uradim“, rekao je Milosav Aleksić i zaključio da su upravo ovi faktori uticali na to da krajnji ishod bude dobar.
Od ove godine, kompanija JTI počela je ponovo da ugovara i proizvodnju duvana Berlej i to na severu Bačke. Cena za ovaj tip duvana je, takođe, uvećana, pa su u odnosu na inicijalno ugovorene, nove zagarantovane cene uvećane u proseku za 27 odsto. Cene viših otkupnih klasa uvećane su za 75 do 80 dinara po kilogramu, i one sada u proseku iznose iznad rekordnih 400 dinara bez PDV-a po kilogramu duvana.
Kompanija JTI je već uveliko počela sa ugovaranjem proizvodnje duvana za narednu godinu. S obzirom da je zainteresovanost za proizvodnju duvana sve veća, očekuje se da će naredne godine ugovorene površine biti veće nego ove. U 2023, JTI je ugovorio proizvodnju sa oko 300 proizvođača na teritoriji Srema, Mačve, Južnog Banata i Severne Bačke.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare