Posle današnjeg potpisivanja ugovora o proizvodnje električnog automobila, koji će, kako je najavljeno, od trećeg kvartala 2024. početi da silazi sa montažnih traka u fabrici u Kragujevcu, ova vest je u fabričkim sindikatima dočekana ‘‘kao dobra stvar‘‘. Ipak, postoji i doza zabrinutosti za očuvanje radnih mesta u naredne dve godine, koliko će u fabrici trajati tranzicioni period do početka proizvodnje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je posle potpisivanja ugovora o proizvodnji električnog automobila u Kragujevcu, najavio novi model na električni pogon, ali nije otkrio o kom konkretnom modelu je reč.
U obraćanju koje je prenošeno u direktnom televizijskom programu, predsednik je govorio o ‘‘početku nove ere‘‘ i prednostima koje će doneti nova tehnologija, a u jednom jednom trenutku obratio se Silviji Verneti, direktorki Fijata u Kragujevcu i rekao ‘‘Ne brini Silvija, neću reći ni ime, ni model, niti bilo šta drugo‘‘ i tako ostavio čitavu javnost u neizvesnosti.
Danima se u medijima nagađalo i prepostavljalo koji će se model proizvoditi u Kragujevcu, a najčešće se spominjala ‘‘panda‘‘. Predsednik je ovu neizvesnost o novom modelu dodatno podgrejao informacijama da je reč ‘‘o modelu srednje klase‘‘.
Ni u Fijatovim sindikatima ne znaju koji će model proizvoditi u fabrici, ali je vest o potpisivanju ugovora dočekana kao ‘‘spas‘‘ za fabriku.
Sindikat: Očekujemo danas delegaciju u fabrici
Predsednik reprezentativnog Samostalnog sindikata, Saša Đorđević, u svojoj prvoj reakciji posle saznanja da će se proizvoditi novi model, rekao je za Nova.rs da se sada ‘‘otvara nova perspektiva za zaposlene, kooperante i za sve građane Srbije‘‘.
On je istakao i da tokom dana očekuje dolazak menadžmenta u fabriku i nada se da će im tada biti saopšteni detalji o novom modelu i planovima za budućnost.
‘‘Zaista je dobra vest da ćemo proizvoditi dugoočekivani novi model i što je to električni automobil. To je budućnost automobilske industrije i mi praktično preskačemo jedan stepenik, odnosno proizvodnju hibridnih vozila i odmah prelazimo na električni‘‘, rekao je Đorđević.
Prema njegovim rečima, proizvodnja novog modela uposliće brojne dobavljače, kooperantske firme, uslužne delatnosti i ocenjuje da će od novog modela ‘‘dobrobit osetititi i građani Srbije‘‘.
Fijat Plastik i dalje u štrajku, zabrinuti za radna mesta
U Fijatovoj sestrinskoj firmi ‘‘Fijat plastik‘‘, koja proizvodi plastične branike i čiji radnici duže od godinu dana štrajkuju, vest o novom modelu dočekali su kao ‘‘pozitivnu stvar‘‘, ali ujedno strahuju za opstanak radnih mesta.
Predsednik Samostalnog sindikata te fabrike i predsednik Štrajkačkog odbora Zoran Miljković, rekao je za Nova.rs da je u ovom trenutku ‘‘najbitnije da ne bude otpuštanja‘‘, jer će do novog modela, kako je naveo ‘‘proći dve godine‘‘.
‘‘Predsednik Srbije najavio je tranzicioni period, a to za nas znači da mi dve godine nećemo raditi ništa ili vrlo malo, kao i sada. Sada treba očuvati sva radna mesta u tom periodu. Znam da Fijat ima plan da radnike šalje u Poljsku i Italiju, neki su već u Slovačkoj. Nadam se da neće biti otpuštanja, a videćemo šta će sve biti za dve godine‘‘, bila je prva reakcija ovog sindikalca posle objavljivanja da u Kragujevac stiže novi model.
Miljković je podsetio i da je Fijat plastik u generalnom strajku od februara 2021. godine i da do sada nisu naišli na razumevanje menadžmenta i Vlade Srbije kao manjinskog partnera, da dogovorom reše problem.
Dodaje da je upoznat sa najavljenim dolaskom najviših Stelantisovih rukovodilaca u Kragujevac i napominje da nije dobio poziv na sastanak, iako je, kako kaže, rukovodilac reprezentatitvog sindikata.
‘‘Mi smo i danas u aktivnom štrajku i ja pozivam menadžment da sednemo i da konačno prekinemo ovaj dugotrajni štrajk. Svi oni dobro znaju naše zahteve i gospodin Tavareš i Silvija Verneti, ali se oglušuju i prave se ludi. Time što nas ignorišu pokazuju svoju ‘moć‘. Ja još jednom javno pozivam i članove vlade i menadžment, da svi sednemo i da ovaj štrajk okončamo, ako ima dobre volje sa njihove strane‘‘, poručio je Miljković.
BONUS VIDEO: Vučić o novoj vladi
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare