Oglas

Tow Truck Transporting Jacimovic's Bus, Novi Sad, Serbia - 17 Nov 2025
Novi Sad policija i građani Foto:Maxim Konankov/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Novi Sad policija i građani Foto:Maxim Konankov/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Profesorka iz Novog Sada udarila u megafon koji je držala njena koleginica na protestu

autor:
21. nov. 2025. 10:56

Redovna profesorka sa Odseka za lingvistiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Gordana Štrbac udarila je danas u megafon koji je držala njena koleginica na protestu u zgradi Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Oglas

Dok je profesorka Nataša Milićević sa Odseka za anglistiku preko megafona pozivala kolege da se pridruže studentskom protestu koji se odvija u holu zgrade fakulteta, Gordana Štrbac je prošle pored nje, udarila jako u megafon i nastavila da se penje uz stepenice.

"Izađite napolje iz učionica, iz kancelarija i podržite svoje studente, svoju koleginicu (Jelenu Kleut) koja će dobiti otkaz. Podržite pravdu, podržite ono što je moralno", kazala je Nataša Milićević, a u tom momentu je pored nje prošla Gordana Štrbac i jako udarila megafon koji je profesorka Milićević držala u ruci.

Okupljeni studenti su taj potez ispratili negodovanjem, zvižducima i uzvicima.

Studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu okupili su se jutros u holu zgrade fakulteta u znak protesta zbog odluke o granici za upis na budžet, kao i da pruže podršku profesorki Jeleni Kleut, koja bi do kraja meseca mogla ostati bez posla.

Protest je zakazan juče zbog, kako su studenti naveli, "osvete uprave i ostanka bez budžetskih mesta".

"Ovo je upozorenje upravi da nećemo nikad ćutati na to što rade studentima i našim profesorima. Mi tražimo da se rasformira studentski parlament, da se Jeleni Kleut produži ugovor kao redovnom profesoru, kao što i zaslužuje. Treći zahtev je ostavka dekana Alanovića i celog Dekanata", naveli su studenti.

Nakon što je protest juče zakazan, dan pred početak upisa, oglasilo se i poslovodstvo preko Studentskog parlamenta i saopštilo da će upis na budžet biti omogućen svim studentima koji imaju više od 30 bodova.

Protest nije odložen, već su studenti istovremeno pružili podršku svojoj profesorki Jeleni Kleut, koju Senat Univerziteta u Novom Sadu juče nije izabrao za redovnu profesorku, bez obrazloženja.

Budući da joj ugovor o radu, za mesto vanredne profesorke, ističe 27. novembra, njen status na fakultetu je sada upitan.

Protestu studenata Filozofskog fakulteta ispred zgrade su se priključili i studenti drugih fakulteta sa Univerziteta u Novom Sadu, pružajući podršku Jeleni Kleut.

Akademska mreža Slobodan univerzitet osudila je juče odluku Senata ocenivši da je u pitanju "akt političkog revanšizma".

"Uprkos činjenici da je profesorka Kleut dobila pozitivno mišljenje svih stručnih tela univerziteta, uključujući Stručno veće za društvene nauke, koje je telo samog Senata, na samoj sednici Senata je njen izbor blokiran, što direktno dovodi u pitanje njen radni odnos, budući da 27. novembra ističe njen ugovor o radu", naveli su u saopštenju.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare