Dr Nevenka Žegarac, redovna profesorka Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu, preminula je juče u 56. godini, nakon kraće i teške bolesti.
Ispraćaj za kremaciju održaće se u ponedeljak, 23. septembra u 10.15 časova na Novom groblju u Beogradu. Okupljanje počinje u 9.30 časova, a opelo u 9.45 časova, saopštio je Fakultet političkih nauka.
Profesorka dr Nevenka Žegarac rođena je 1968. godine u Kruševcu. Višu školu za socijalne radnike u Beogradu završila je 1988. godine. Diplomirala je na Smeru za socijalni rad i socijalnu politiku na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu 1990. godine. Magistarsku tezu odbranila je 1996, a doktorsku tezu „Metode socijalnog rada u zaštiti dece od zlostavljanja i zanemarivanja“ 2002. godine na istom fakultetu.
Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu bila je angažovana od 1992. godine, najpre kao saradnica-demonstratorka pri Katedri za socijalni rad i socijalnu politiku, potom kao asistentkinja-pripravnica od 1994. godine, da bi dve godine kasnije postala asistentkinja. Godine 2002. postaje docentkinja, a zvanje vanredne profesorke Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu dobija 2007. godine. Za redovnu profesorku, dr Nevenka Žegarac, izabrana je 2012. godine.
Od 2019. do 2023. godine bila je predsednica Saveta Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu.
Profesorka dr Nevenka Žegarac radila je kao socijalna radnica, aktivistkinja, predavačica, istraživačica i konsultantkinja u oblasti politike zaštite dece, razvoja socijalnih službi, razvoja i evaluacije usluga za decu i porodice.
Imala je izuzetno bogato iskustvo u razvoju i organizovanju obuka za profesionalce i trening trenera, svojim znanjem i posvećenošću obogativši mnoge. Radila je na brojnim konsultantskim pozicijama za vlade zemalja Jugoistočne Evrope i sarađivala sa vodećim međunarodnim organizacijama kao što su UNICEF, UNDP, ILO, Save the Children, IOM, DFID i Terre de Homes. Bila je pionirka u reformi sistema socijalne zaštite i jedna od osnivačica evropske mreže za podršku porodicama, kao i aktivna članica brojnih stručnih udruženja.
Kao aktivistkinja, posvetila je svoj rad zaštiti osetljivih grupa, posebno žena i dece, a njena duboka ljubav prema životinjama i prirodi dodatno je oblikovala njenu ličnost. Neprestano je širila svoju ljubav i strast prema socijalnom radu, nesebično prenoseći svoje znanje i vrednosti na brojne generacije koje su imale sreće da uče od nje.
Osnovne oblasti interesovanja profesorke Žegarac bile su u vezi sa oblašću prava deteta i zaštite dece: vođenje slučaja, zlostavljanje i zanemarivanje dece, deca na alternativnom staranju, trgovina decom, dečiji rad, deca u migracijama, participacija dece, usluge za podršku porodicama, standardi socijalnih usluga, procedure službi za zaštitu dece, te unapređenje prakse socijalnog rada u oblasti zaštite dece.
Predavala je na osnovnim, master i doktorskim studijama na predmetima Uvod u socijalni rad i socijalnu politiku, Zaštita dece u migracijama, Socijalni rad s pojedincem, Socijalni rad sa decom i mladima, Komunikacione veštine, Vođenje slučaja u socijalnom radu, Metodski kompleksi socijalnog rada, Kvantitativni i kvalitativni pristupi u socijalnim istraživanjima.
Bila je članica mnogih organizacija i asocijacija poput Global Social Service Aliance, European Family Support Network, European Social Work Research Association, Regionalnog centra za zaštitu dece (RRC) Jugoistočna Evropa, kao i Društva socijalnih radnika Beograd.
U svojoj bogatoj karijeri, bila je i predsednica Upravnog odbora Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima u Beogradu, članica upravnog odbora Centra za prava deteta u Beogradu, predsednica Stručnog saveta Komore socijalne zaštite u Srbiji, kao i članica Saveta za prava deteta Republike Srbije u više saziva.
Autorka je preko 20 knjiga, kao i brojnih naučnih članaka. Bila je rukovoditeljka mnogih istraživačkih projekata i učesnica velikog broja naučnih skupova i razvojnih projekata u zemlji i inostranstvu. Iza profesorke dr Nevenke Žegarac ostao je bogat naučni opus.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare