Vojska Srbije Foto:TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Javnost u Srbiji je poprilično zainteresovana jer se ovih dana priča o pozivima za vojne vežbe, a koje su planirane za početak septembra. Kako nam je ispričao jedan od rezervista iz Kraljeva koji je dobio poziv, pozive je doneo poštar u belim sudskim kovertama.

„Iskreno, nisam ni pomislio da bi u njoj mogao biti poziv za vojnu vežbu. Mislio sam da mi je stiglo nešto od suda, možda neka kazna ili tako nešto. Ali, kada sam otvorio video sam da piše da moram da se javim u kasarnu 4. septembra“, kaže ovaj Kraljevčanin.

Ovo je posebno zanimljivo, jer su se ranije pozivi pakovali u tzv. plave koverte, i po tome su i bili prepoznatljivi.

Pozivi koji se ovih dana upućuju rezervistima za vojne vežbe su već drugi put u ovoj godini. Prvi krug je odrađen u proleće. A prema našim saznanjima reč je o vojnim vežbama u trajanju od deset dana.

U većem broju slučajevima, rezervisti ih obavljaju u kasarnama koje su smeštene u gradovima odakle dolaze.

„U zavisnosti kojem rodu vojske pripadaju, u te kasarne se i u upućuju. Dan uglavnom većina njih provodi u kasarnama, a onda jedan broj, ne svi, budu pušteni kućama da se prespavaju, ukoliko stanuju u blizini. Ostali su u spavaonama u kasarni“, ispričao nam je jedan od rezervista koji je prošle godine bio na vojnoj vežbi.

Za sada se ne zna koliko je tačno muškaraca dobilo poziv, a u okviru obuke koju budu imali sticaće osnovna vojnička znanja, od vežbi na poligonima, rukovanja oružjem a obuka može podrazumevati i vežbe za nišandžije, razne poslužioce, medicinsko osoblje, vozače.

Šta sve ovo znači za ljude koji budu dobili pozive, da li će morati da odsustvuju sa posla i da li će im to biti opravdavano, da li će moći da izbegnu obuku, i šta će biti ako se ne odazovu? Ovo su samo neke od nedoumica sa kojima se potencijalni rezervisti suočavaju.

Svi oni koji su u radnom odnosu, a pozvani su na vežbu, dobijaće uobičajenu platu. To znači da će zaposleni za vreme trajanja obuke primati platu u visini svoje prosečne zarade u prethodnih 12 meseci. Zapravo, poslodavac je u obavezi da isplati uobičajenu platu, što će mu Vojska Srbije refundirati.

Takođe, zaposlenim osobama biće plaćeni i svi prateći troškovi: putni, zdravstveno osiguranje, smeštaj i hrana. Takođe, njima pripada i naknada u visini osnovice od koje plaća doprinos za obavezno socijalno osiguranje.

Oni koji su pozvani na vežbu, a samostalno obavljaju delatnost, isplata naknade vrši se u visini osnovice od koje plaćaju doprinos za obavezno socijalno osiguranje.

U slučaju da je reč o poljoprivrednicima i privrednicima, moguće je odlaganje ukoliko u domaćinstvu nema drugih članova sposobnih za privređivanje.

Ali, ispostavilo se da odlaganje nije dovoljno precizirano. Pa smo tako imali slučaj samohranog oca koji je dobio poziv za vojnu vežbu, a koji nije hteo da ga izuzme od odlaska na vežbu, iako je u vojnom odseku predočio da nema ko drugi da brine o njegovom detetu.

Odazivanje na poziv na obuku je obavezno. Ukoliko se ipak neko ogluši o poziv, a izostanak ne opravda, može da očekuje i prinudno privođenje, ali i kaznu koja je utvrđena zakonom. Ona može da bude i novčana i zatvorska, tačnije od 10.000 do 50.000 dinara, ili 60 dana zatvora.

Vojna obaveza, načelno, važi za osobe do 65 godina starosti, a zakonska odredba o novom načinu popunjavanju rezervnog sastava uvedena je nakon što je 2011. godine služenje vojnog roka postalo dobrovoljno, a ne obavezno.

***

BONUS VIDEO: Kad se vojska na Kosovo vrati…

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare