Možeš kako hoćeš, ali ne možeš dokle hoćeš. Ova stara izreka dobila je još jednom potvrdu, ovog puta u liku i delu doskorašnje predsednice Akademije tehničko – umetničkih strukovnih studija u Beogradu čija primanja ispituje Uprava kriminalističke policije. Inače, dr Vera Petrović je već nekoliko godina prozivana u javnosti zbog enormne zarade koju je dodeljivala sama sebi.
Na sumnjivo trošenje novca u ovoj državnoj visokoj školi pojedini zaposleni ukazuju već godinama. Budžetska inspekcija ustanovila je da je profesorka Petrović za tri godine sebi isplatila više od 10 miliona dinara stimulacija. Poslednja takva nagrada koju je sebi dodelila isplaćena je u februaru ove godine u iznosu 745.716 dinara. Uz redovnu platu 120.177 i naknadu za rad u dane državnih praznika februarska zarada Vere Petrović inosila je 966.020 dinara.
Zbog osnovanih sumnji za nezakonito i nenamensko trošenje novca na Akademiji Okružno javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je postupak protiv donedavne predsednice te ustanove. Osim enormnih zarada inspektorima je dat nalog za prikupljanje podataka o nabavci računarske opreme i projektu nadogradnje zgrade u Ulici Starine Novaka.
Pre nego što je postavljena za direktorku Akademije Vera Petrović je bila na čelu Visoke škole elektrotehnike i računarstva.
Odlukom Vlade Srbije 2019. u sastav Akademije su pored pomenute škole ušle i Visoka škola za informacione i komunikacione tehnologije, Visoka građevinsko-geodetska škola, Visoka železnička škola i Visoka tekstilna škola za dizajn i tehnologiju. U novoformiranu ustanovu profesorka Petrović i škola koju je vodila su unele i dug prema Ministarstvu prosvete od 1,5 miliona evra koji je, prema nalazu Budžetske inspekcije, nastao „neosnovanim isplaćivanjem stimulacija zaposlenima“. Paradoks je da je potom sa jedinstvenog računa Akademije država namirila svoje potraživanje, pa su tako zaposleni sa ostalih visokih škola kažnjeni otplaćivanjem duga koji je neko drugi napravio.
Nema sumnje da će za inspektore biti mnogo posla, zanimljivih analiza i neobičnih ugovora. U praksi do sada nije zabeležen način izbora saradnika u nastavi kakav je načinila profesoraka Petrović. Reč je o izboru studenata demonstratora koji pomažu u nastavi i biraju se iz redova najboljih. Studente demonstratore bira Nastavno stručno veće, na predlog šefa smera i potom se sa njima potpisuje ugovor o privremenim-povremenim poslovima.
Iz nekog razloga, kada je izbor već završen, profesorka Petrović raspisuje javnu nabavku za studente demnostratore i svi oni se angažuju preko posrednika – studentske zadruge. Apsurd, da veći ne može biti. Kao kad bi, na primer, selektor Stojković i stručni štab izabrali članove fudbalske reprezentacije, a onda direktor Fudbalskog saveza Srbije raspisao javnu nabavku i uveo posrednika, na primer, omladinsku zadrugu, što obesmišljava svaku vrstu stručnog izbora.
Ovakvim angažovanjem studenti demonstratori su oštećeni, jer u biografiji ne mogu da navedu rad na obuci kolega, a postoje indicije da se preko „javne nabavke“ odlivao novac i da su isplaćivani i „demonstratori“ koji se nisu ni pojavljivali u nastavi. A ima još spornih odluka i ugovora.
Pokušali smo da stupimo u kontakt sa dr Verom Petrović putem broja telefona koji je objavljen na sajtu škole, ali se niko nije javljao na telefon. Uputili smo joj pitanja putem školskog mejla.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare