Foto: BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIĆ/DS

Zaštitnik građana pokrenuo je postupke kontrole rada Gerontološkog centra Niš i Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, saopštila je služba Zaštitnika građana.

Odeljenje za hitno postupanje zaštitnika građana je prema informacijama koje su objavljene u sredstvima javnog informisanja, došlo do saznanja da je u Gerontološkom centru Niš koronavirusom inficirano 140 od 256 njegovih korisnika i četvoro zaposlenih, navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, Zaštitnik građana je uputio dva dopisa nadležnim organima, u prvom je Gerontološkom centru Niš zatražio da mu se u skladu sa zakonom, u što hitnijem roku s obzirom na okolnosti proglašenog vanrednog stanja, dostavi kompletna relevantna dokumentacija i informacije o o svim činjenicama i okolnostima konkretnog slučaja.

U drugom dopisu zaštitnika građana upućenog Ministarstvu za rad, zatraženo je da se u što hitnijem roku izvrši neposredni nadzor Gerontološkog centra, utvrde sve relevantne činjenice i okolnosti, u zavisnosti od eventualno utvrđenih propusta nalože mere u okviru svojih nadležnosti i dostavi informacija sa dokumentacijom.

Nakon odgovora Gerontološkog centra i Ministarstva za rad, Zaštitnik građana će odlučiti o o daljem toku postupka i potrebi donošenja mera iz nadležnosti ovog organa.
Lokalne samouprave da šire tumače uputstvo Ministarstva o izdavanju dozvola za kretanje

Pašalić je pozvao lokalne samouprave da šire tumače uputstvo Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja koje se odnosi na izdavanje dozvola za kretanje tokom zabrane, a građane da dostave potrebnu dokumentaciju, kako bi oni kojima je potrebno te dozvole dobijali brže.

Pašalić je rekao da su u ponedeljak poslali obaveštenje sa određenim pojašnjenjima svim lokalnim samoupravama, na koje je odgovorilo 80 odsto gradova i opština.

„Ono što je najznačajnije jeste da se građanima koji se javljaju i nisu bili u mogućnosti da preko e-uprave saznaju šta treba da podnesu, najkraće objasni šta treba da podnesu i momentalno prosledi Ministarstvu za rad, a ono Ministarstvu unutrašnjih poslova koje dozvole izdaje – taj proces mora biti kraći“, naglasio je Pašalić.

On je istakao da pravo na dozvolu za kretanje u vreme policijskog časa imaju razvedeni roditelji koji treba da posećuju svoje dete, jer se ni u vanrednom stanju ne mogu uskratiti prava deteta, osobe koje se profesionalno ili privatno (rođaci i prijatelji) staraju o osobi koja ne može da brine o sebi bez pomoći drugoga i roditelji, rođaci i prijatelji osoba sa autizmom.

Pašalić je pozvao građane da ne podnose zahteve za dobijanje dozvole za kretanje u onim slučajevima u kojima znaju da se to ne odobrava.

Upitan da li u privremenim bolnicama ima uslova za osobe sa invaliditetom, Pašalić je rekao da u najvećim centrima poput Beogradskog sajma i hale „Čair“ u Nišu postoje rampe i pokretne stepenice i da je osobama sa invaliditetom omogućeno da se kreću, ali da ne kaže da sva mesta imaju potrebne uslove i da apeluje da se tamo gde nema, to što pre reši.