Foto: EPA-EFE/Filippo Venezia

Stanje šezdesetjednogodišnjeg Kikinđanina, koji je među prvim pacijentima iz Srbije zaraženim koronavirusom, od jutros je pogoršano.

Reč je o hroničnom bubrežnom bolesniku i dijabetičaru, koji se virusom najverovatnije zarazio u Italiji, odakle se vratio krajem februara.

On se, prema saznanjima Nova.rs, ubrzo po povratku u zemlju počeo osećati loše, a pomoć je prvo potražio u kikindskom Domu zdravlja.

U Klinički centar Vojvodine je prebačen tek u noći između 9. i 10. marta, a već tada mu je stanje bilo kritično. Dovezen je bez svesti i od prvog dana je stavljen na respirator.

„Uspeli smo da ga stabilizujemo po prijemu, međutim, njegova klinička slika je znatno kompleksnija zbog hroničnih oboljenja od kojih pacijent godinama boluje“, rečeno je za naš portal u KCV, gde su potvrdili informacije da je stanje Kikinđanina neizvesno, ali da lekari daju sve od sebe.

Prema nezvaničnim informacijama, čovek je u februaru išao u posetu sinu u Milano, koji je tamo boravio takođe zbog zdravstvenih problema i primanja terapije u jednoj od milanskih bolnica.

U prvim kontaktima sa lekarima u Kikindi, otac navodno nije pominjao ovu posetu sinu, niti ga je iko od lekara pitao za eventualna putovanja.

U međuvremenu je normalno funkcionisao u svom okruženju, te je izvesno da su preostala dva pacijenta iz Kikinde, koji su takođe nedavno hospitalizovana u Kliničkom centru Vojvodine, tako zaražena.

Drugi pacijent je njegov komšija iz iste ulice, sa kojim se svakodnevno sretao i koji se takođe nalazi na respiratoru. Treći Kikinđanin je njegov bivši kolega i vršnjak sa kojim se, kako se priča u ovom gradu, susreo upravo u lokalnom Domu zdravlja, gde su se srdačno pozdravili.

Direktorka Zavoda za javno zdravlje u Kikindi dr Sanja Radlović izjavila je juče da su sva tri pacijenta, do momenta hospitalizacije u KCV, bil u kontaktu sa velikim brojem ljudi.

„Trojica pacijenata koji su na lečenju u Novom Sadu ostvarili su brojne kontakte u kikindskoj bolnici, Domu zdravlja, kao i u firmama u kojima rade. Zato se trenutno više od 100 pacijenata nalazi u izolaciji“, kaže Radlović.

Ona dodaje i da je sačinjen popis svih osoba koje su imale bliske kontakte sa obolelima i oni su u izolaciji od 14 dana.

„Kontaktiramo ih dva puta dnevno. Za sada su svi dobro i niko nema simptome oboljenja. Nekima period inkubacije ističe za dva, a nekima za pet dana“, rekla je Radlović.

Upravo zbog ovakvog stanja i više od 200 ljudi u karantinu, Kikinda su juče, u poređenju sa brojem bolesnika, zvaničnici opisali kao najveće žarište koronavirusa u Srbiji.