Upis u vrtiće u Beogradu počeo je danas. Roditelji mogu da konkurišu elektronskim putem do 17. maja, dok će preliminarne liste biti objavljene 10. juna. Iako zvanična "vrtićka godina" počinje 1. septembra, mame i tate mogu mogu da upišu svoje mališane tokom cele godine. Sagovornici Nova.rs objašnjavaju da je veliki problem nedovoljno mesta u vrtićima, zbog čega su roditelji primorani da upisuju decu u neku privatnu predškolsku ustanovu koja je pod subvencijom grada.
Svake godine roditelji mališana koji tek treba da krenu u vrtić, prolaze kroz pakao neizvesnosti, blago rečeno, jer nisu sigurni da li će njihovo dete biti upisano u predškolsku ustanovu.
Dece je, na svu sreću, mnogo, ali vrtića malo.
Svakako, oni od danas elektronskim putem preko portala eUprave mogu da konkurišu za vrtić, pa sve do 17. maja, kada se upis u kolektiv završava.
Preliminarne liste biće objavljene 10. juna, a nakon toga roditelji šalju žalbe ukoliko je njihovo dete odbijeno za vrtić, tačnije do 19. juna. Ali ni tada ne treba da paniče jer decu mogu upisati tokom cele godine.
Svaka predškolska ustanova prima i upisuje decu i u februaru, maju, junu ako postoje tehničke mogućnosti, odnosno ima slobodnih mesta. A ako nema, onda roditelji dobijaju odbijenicu iz državnog vrtića i sa njom i detetom idu u privatni vrtić u koji žele da ga upišu.
Bosiljka Jovanović iz Samostalnog sindikata predškolskog vaspitanja i obrazovanja Srbije ističe za Nova.rs da godinama unazad nema dovoljno mesta za svu beogradsku decu.
„Trenutno je 52 osto grupe u Srbiji u normativu, dok su ostale preko normativa. Šta to znači? Godinama ukazujemo na to da javne predškolske ustanove nemaju dovoljno kapaciteta za već upisanu decu, što je alarmantan podatak. Sindikat insistira na Radnoj grupi za predškolsko širenje kapaciteta državnih vrtića jer odgovorno tvrdimo da su jedino državni vrtići sigurni za porodicu i roditelje zato što je sistem rada humanistički, uvek okrenut ka deci i vodi se računa o kompletnom razvoju – od fizičkog, psihičkog, nege zdravlja, dakle svih potrebnih postignuća za dete do ozbiljnog vaspitno-obrazovnog rada koji je kontrolisan u svim delovima“, objašnjava ona.
Dodaje da navodnim dofinansiranjem roditelja čija deca borave u privatnom vrtiću, bespovratno odlazi novac budžetskih korisnika.
„Time smo dokazali, nažalost, da je sve veći broj državnih vrtića preko normativa, da se malo ulaže u njihovu adaptaciju. Neka ozbiljnija adaptacija počela je prošle odnosno pretprošle godine, grade se vrtići, ali sve je to nedovoljno. Trenutno u Beogradu imamo više od 28.000 dece u privatnim vrtićima sistemom dofinansiranja roditelja, a 2016. godine bilo ih je 3.000. To sve govori“, ističe Jovanović.
Svaka predškolska ustanova prima zahteve za upis dece od šest meseci do godinu dana starosti.
Zakonom o predškolskom vaspitanju i obrazovanju u Članu 30 predviđeno je da se za decu uzrasta od šest meseci do jedne godine može, u slučaju da ima sedmoro dece, može oformiti jaslena grupa.
Ali, da li će se obrazovati takva grupa, zavisi i od same predškolske ustanove, ukazuje naša sagovornica.
„Da biste imali najmlađu jaslenu grupu u vrtiću, morate da odradite adaptaciju prostora, morate da imate specijalnu kuhinju samo za tu grupu. Koliko znam, bilo je pokušaja da se formiraju dve takve ‘bebeće’ grupe, ali ništa nije urađeno. Tako da, sve zavisi od predškolske ustanove da li može da obezbedi takve uslove jer je za njih sve drugačije i potrebno je uslove rada u vrtiću prilagoditi tom uzrastu dece“, kaže Bosiljka Jovanović.
Nekoliko godina unazad, oko dve trećine zahteva za upis u vrtić odnosilo se na šest predškolskih ustanova: Novi Beograd, Zemun, Palilula, Čukarica, Voždovac i Zvezdara. Očekuje se da će slično biti i na ovom upisnom roku.
Predškolske ustanove, koje imaju prostorne i kadrovske mogućnosti, imaju pravo da traže proširenje kapaciteta do 20 odsto i oni to, u većini slučajeva i čine, a da li do toga dođe, ostaje neizvesno.
Prema poslednjim podacima, najviše mesta ima u najvećoj predškolskoj ustanovi „11. april“ na Novom Beogradu, od kojih je skoro polovina za bebe. To naravno ne znači da ćete ga lako dobiti.
Zatim sledi PU „Čukarica“, pa PU „Boško Buha“ na Paliuli.
Više od hiljadu dece godinama se upisuje u Zemunu, na Zvezdari i Voždovcu.
Državne predškolske ustanove trenutno pohađa oko 60.000 dece, dok je oko 24.000 u privatnim obdaništima koja su u sistemu subvencije Grada.
Grad nastavlja da subvencioniše boravak dece u privatnim predškolskim ustanovama, uz odbijencu da nije bilo mesta u državnom vrtiću.
Državni vrtići na teritoriji Beograda su od prošle školske godine besplatni za svu decu, dok su subvencije za boravak u privatnim predškolskim ustanovama povećane sa 28.000 dinara na 33.000.
Dakle, ta suma se uplaćuje za svako dete ako je ono upisano u vrtić i na osnovu činjenice da se nalazi na spisku tog vrtića, a bez obzira na broj dana koje je tokom meseca provelo u vrtiću.
Vrtićima se novac uplaćuje direktno. Jedina obaveza privatnih predškolskih ustanova je da do 25. u mesecu na adresu Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu dostave informaciju da je dete i dalje upisano i da je tog meseca išlo u vrtić, nebitno koliko dana.
BONUS VIDEO: Obećani vrtić u Umčarima i dalje nezavršen: Najavljen davne 2012. godine, Šapić ga je nazivao biserom opštine Grocka
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare