Pavle Radosavljević (37) iz Beograda je osam godina radio na neodređeno vreme u Srednjoj zanatskoj školi na Kanarevom brdu. U toku njegovog rada sa učenicima ometenim u razvoju kojim je predavao predmet "Uređenje društva", došlo je do promene direktora, te je ubrzo, kako tvrdi, dobio neosnovani otkaz od nove direktorke Vesne Leontijević. Tvrdi da je nakon njegovog odlaska, novopostavljena direktorka dovela "svojih šestoro ljudi sa Rakovice", među kojima su, kako kaže za Nova.rs, njena frizerka i kućna pomoćnica. Ističe i da ona nije ispoštvala ni presudu suda kojom je naloženo poništenje rešenja o otkazu.

Beograđanin Pavle Radosavljević radio je u Srednjoj zanatskoj školi u Beogradu od 2013. do 2021. godine. Tvrdi da je pre tri godine dobio neosnovan otkaz u ovoj školi koja školuje učenike ometene u razvoju.

Kaže da je prestanak rada usledio nakon nekoliko nezakonitih radnji od strane novopostavljene direktorke, odnosno nakon što ga je kao predsednika sindikata proglasila za radnika za kojim je prestala potreba.

„Dala mi je dva ugovora o radu, na određeno i neodređeno u isto vreme, odbila da me stavi na listu neraspoređenih radnika, čime mi je onemogućila da se zaposlim čak i u nekoj drugoj školi i u isto vreme na moje radno mesto koje je proglasila tehnološkim viškom zaposlila novog radnika, koji nema ni odgovarajuće obrazovanje za tu poziciju. Osim njega u školu je dovela još petoro ljudi. Među njima je i njena kućna pomoćnica, koja je čistačica u školi i njena lična frizerka koja u školi drži praksu“, kaže Radosavljević za Nova.rs.

PROČITAJTE JOŠ:

Naime, Pavle je diplomirao na Fakultetu političkih nauka i s diplomom diplomiranog politikologa zaposlio se kao nastavnik predmeta „Uređenje društva“ u ovoj beogradskoj školi.

Sa svakim direktorom koji je bio na toj funkciji, kaže, imao je dobru saradnju sve dok u direktorsku fotelju nije došla Vesna Leontijević, za koju ističe da je bliska vladajućoj stranci Srpske napredne stranke i koja mu je dala otkaz.

Srednja zanatska škola, Beograd Foto: google.maps

„No, kada je stigla nova direktorka, rekla je da sam tehnološki višak, ali da kolega s kojim sam delio grupu predmeta koje sam predavao, ide u penziju, te da će on biti na bolovanju do 5. oktobra, a dok ne ode u penziju, da ja za to vreme nastavim da radim s decom i da će ona 5. oktobra da me povuče s liste tehnoloških viškova i da me vrati na moje radno mesto“, objašnjava on.

Međutim, to se, kako naglašava, nikada nije dogodiilo.

„Ja sam podneo zahtev i onda su krenuli raznorazni pritisci kao kako ja tu ne mogu da predajem, kako navodno nikada nisam mogao da predajem u njihovoj školi… A vam ne pričam ko sve radi u toj školi i ko sve predaje, pa čak i tetkice. I onda mene treba da bude sramota, a imam završena dva različita fakulteta. Možete li to da zamislite?“, očajan je Pavle.

PROČITAJTE JOŠ:

Nastavio je da radi, kaže, pod ugovorom na određeno vreme. A onda mu je naložila da mora da završi „defektološko usavršavanje“ koje se plaća iz sopstvenog džepa, a koje mu je neophodno da bi mogao da nastavi da radi u školi.

„Pitala me je hoću li to da završim, a ja sam joj odgovorio pitanjem da li, polaganjem toga, rešava moj status jer sam u tom trenutku bio na 75 odsto plate a njome nisam mogao da pokrijem to usavršavanje. Rekla je da nije sigurna, tako da nisam želeo na to da idem. Onda su anonimno pozvali inspekciju koja je naložila da ja ne mogu tu da predajem i ona mi je dala momentalni otkaz na to određeno vreme i u oktobru kada mi je istekao ugovor na neodređeno odnosno taj status tehnološkog viška, nije htela da me vrati i dala mi je otkaz“.

Foto: Privatna arhiva

Objašnjava da je Drugi osnovni sud u Beogradu 20.02.2023. godine doneo presudu u njegovu korist, koju je potvrdio i Apelacioni sud, u kojoj navode da su rešenja direktorke i školskog odbora kojima mu je otkazan ugovor o radu na neodređeno vreme nezakonita.

„Utvrđeno je i da je direktorka postupala suprotno obavezama propisanim Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Presuda nalaže da se vratim na listu tehnoloških viškova, odnosno nerasposređenih radnika, i dobijem troškove spora“.

Foto: Privatna arhiva

Pavle se obratio Ministarstvu prosvete pošto, kaže, nije verovao da će direktorka sprovesti naloženo.

„Ministarstvo prosvete ovde ima ključnu ulogu jer kontroliše Liste tehnoloških viškova (neraspoređenih radnika) i u skladu sa pomenutim Zakonom razrešava direktora za kojeg je utvrđeno da je sprovodio nezakonite radnje u roku od 15 dana od dana saznanja. Od dana donošenja moje presude prošlo je više od šest meseci, a od sastanka sa pomoćnikom ministra prošlo je mesec dana. Direktorka odbija da izvrši presudu, a Ministarstvo prosvete ne sprovodi Zakon“, ističe on.

Dodaje da je ovo samo jedna u nizu nezakonitih radnji direktorke Srednje zanatske škole (Republička inspekcija utvrdila i druge nezakonitosti), te da veruje da se njenoj samovolji mora stati na put u što kraćem roku.

„Zato sam i bio voljan da sve ovo iznesem javno. Ona je odgovorna za moju egzistenciju, imam dvoje dece, diplome dva fakulteta, a dobio sam otkaz. Potpuno nekorektno“, smatra on.

Redakcija portala Nova.rs kontaktirala je Srednju zanatsku školu, ali do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovor. Takođe smo na zvaničan mejl škole poslali pitanja u vezi sa navodima našeg sagovornika, ali odgovora nije bilo.

BONUS VIDEO: Otkazi, izbacivanje dece iz vrtića… Kritika SNS-a u Pećincima ne prolazi nekažnjeno

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare