Oglas

Patrijarh Porfirije i Mark Berns
Foto: SPC

Patrijarh sa prevarantom iz SAD obilazio manastire po Kosovu: Tvrdi da je savetnik predsednika Trampa, Vučića proglasio duhovnim diplomatom

12. jul. 2026. 18:36

Predstavlja se kao “neformalni savetnik predsednika SAD Donalda Trampa za duhovna pitanja”, američki pastor Mark Berns, tokom proteklog vikenda je sa srpskim patrijarhom Porfirijem obilazio manastire na Kosovu. Sastao se i sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, kojem je dodelio "bedž" i prozvao ga “duhovnim diplomatom”. A sve ovo možda i ne bi bilo neuobičajeno, da gospodin Berns nije u SAD poznat kao “ozbiljan prevarant”.

Oglas

“Patrijarh Porfirije i pastor Berns stigli u Pećku Patrijaršiju”, objavljeno je 5. jula ove godine na zvaničnom Instagram nalogu Informativne službe Srpske pravoslavne crkve.

Ubrzo posle ove objave, na društvenim mrežama oglasili su se građani, među kojima i brojni teolozi, kojima je pastor Berns, očigledno od ranije poznat, ali ne po dobru.

Naime, još od 2016. Berns je u SAD poznat kao "Trampov prevarant", koji je u svojoj zvaničnoj profesionalnoj biografiji naveo više spornih tvrdnji. Kada su, te izborne godine, u intervjuu na CNN-u pokušali od njega da dobiju odgovore i suočili ga sa očiglednim neistinama iz njegove zvanične biografije, napustio je studio ove televizije.

Šta piše u lažnoj biografiji

Berns je tada aktivno učestvovao kao volonter u kampanji Donalda Trampa, a njegovi navodi odnose se na vojnu službu, studije i učešće u afroameričkmim udruženjima.

On je tada tvrdio da je šest godina služio u rezervnom sastavu američke vojske, iako je vojska za CNN potvrdila da nije bio ni u aktivnoj, niti u rezervnoj službi, već samo kao deo Nacionalne garde Južne Karoline.

epa05435825 Pastor Mark Burns speaks during the final day of the 20
MICHAEL REYNOLDS / EPA

Takođe, tvrdio je da je stekao diplomu osnovnih studija “Bachelor of Science” na Univerzitetu Nort Grinvil, a bio je njihov student tokom samo jednog semestra i nikada nije diplomirao, što je Berns kasnije i priznao u intervjuu za CNN.

Čak ni Bratstvo pretežno Afroamerikanaca „Kapa Alfa Saj” (Kappa Alpha Psi), za koje je tvrdio da je njihov član, o njemu nije imalo nikakve podatke. Za CNN je Berns tada rekao da je tek započeo proces pridruživanja, ali očigledno nikada nije završio.

Na optužbe CNN-a da je izmislio veći deo svoje profesionalne biografije, Berns se branio rekavši da su lažne tvrdnje na njegovoj veb stranici posledica hakovanja. Međutim, nakon detaljne istrage, dokazano je da njegova veb stranica nikada nije hakovana.

epa05431077 Pastor Mark Burns delivers the benediction at the end
DAVID MAXWELL / EPA

Nakon što je “priteran uz ćošak”, Berns je kasnije priznao da je slagao o svom obrazovanju, čak se i izvinio. Ipak nije uspeo da ne doda i to da ga deo javnosti napada jer je „crnac koji podržava Donalda Trampa za predsednika“. Naveo je i da je biografiju “malo pojačao” kako bi ga ozbiljnije shvatili kao mladog sveštenika.

U pomenutom intervjuu 2016. godine, Berns je napustio studio nakon što je voditelju više puta ponovio da je pristao da nezvanično govori, a da su ga oni “navukli” i da svojim “istraživačkim novinarstvom” zapravo nameravaju da ga unište i da manipulišu sa informacijama. Potom je ustao i izašao u sred snimanja.

Podatke iz svoje lažne biografije, Berns je iznosio i prilikom vatrenih govora na republikanskim konvencijama u okviru kampanje za predsedničke izbore Donalda Trampa. Naime, pre kampanje 2016. za Bernsa, kako navode američki mediji, niko nikada nije čuo.

Inače, njegova crkva nalazi se u maloj kući u Južnoj Karolini, a kako je CNN prikazao, unutrašnjost je na postojećim snimcima bila vrlo oskudna, delovala je čak i kao improvizacija, pa se mogu videti samo dva stola i nekoliko stolica.

Svi navodi o prevarama, pa čak i Bernsovo javno priznanje da je slagao, nije sprečilo sam vrh SPC da sa ovim samoprozvanim pastorom “paradiraju” kroz Kosovo i obilaze manastire, dok ga u obilazak vodi lično patrijarh srpski Porfirije.

“Nisam došao da produbljujem podele. Došao sam da saslušam, da se pomolim i da podržim mir, pomirenje i isceljenje širom Kosova i Balkana. Neka Bog zaštiti svaku porodicu, svaku crkvu, svaki manastir i svaku zajednicu koja nastoji da živi u miru", napisao je Berns na svom nalogu društvenoj mreži Iks.

Kako je navedeno u saopštenju SPC, iguman manastira Visoki Dečani, Sava Janjić, upoznao je Bernsa sa "bogatom istorijom dečanske svetinje koja se nalazi na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine".

Osim obilazaka manastira pod vođstvom patrijarha, Berns se sastao i sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, kojem je dodelio - bedž, i tom prilikom ga nazvao “duhovnim diplomatom”.

odlikovanje.jpg
Foto: Instagram/buducnostsrbijeav

„Biti duhovni diplomata znači najpre saslušati, pa tek onda govoriti, težiti razumevanju pre nego osudi i odlučno se zalagati za verske slobode i ljudsko dostojanstvo“, napisao je potom Berns na Instagramu.

Ko je pastor Berns?

Pastor Berns rođen je 21. septembra 1979. godine u saveznoj državi Južna Karolina.

Otac mu je bio sveštenik, a u mladosti se bavio američkim fudbalom. U američkoj javnosti opisuju ga kao „sveštenika, televizijskog propovednika i konzervativnog političara“.

Berns u zvaničnoj biografiji naglašava i zvanje „motivacionog govornika“. Bio je hapšen čak četiri puta, imao tri bezuspešna pokušaja da završi koledž i više zaplena automobila zbog neisplaćenog kredita, pa je biciklom odlazio na posao u Mekdonaldsu, piše u tekstu lokalnih medija iz Južne Karoline o njegovom životu, a prenosi BBC na srpskom.

CLEVELAND, OH - JULY 21: Pastor Mark Burns, Co-Founder & CE
JOHN MOORE / Getty images / Profimedia

Suosnivač je i glavni pastor crkve Harvest Praise & Worship Center u Južnoj Karolini.

Jedan je i od osnivača i direktor hrišćanske televizijske mreže The NOW Television Network.

Kasnije je postao i osnivač "duhovnih diplomata", predstavljajući ih kao „globalnu mrežu pastora, sveštenika, imama, rabina i verskih lidera, koji zalaze tamo gde politika više ne dopire", ali „ne predstavljaju vlade, već savest čovečanstva", a u ove redove uvrstio je, očigledno, ali bez jasnog obrazloženja, i predsednika Vučića.

epa05435822 Pastor Mark Burns delivers remarks in the
SHAWN THEW / EPA

Bio je veoma aktivan u Trampovoj prvoj izbornoj kampanji 2016, kada se proslavio energičnim govorima i televizijskim nastupima.

Više puta se kandidovao za Kongres, poslednji put uz Trampovu podršku 2024, ali nije nijednom nije izabran.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare