Bežanijsko groblje
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Beograđanki Milici Jelić preminuo je otac ubrzo nakon Božića. Već tada je odlučila da će pred uskršnje praznike da mu podigne spomenik, pa je pronašla odgovarajuću kamenorezačku radnju i dogovorila spomenik za 2.000 evra. Kada je otišla na Novo bežanijsko groblje na kom je sahranjen njen tata kako bi dobila odobrenje za izvođenje građevinsko-kamenorezačkih radova, usledio je šok - javno komunalno preduzeće "Pogrebne usluge" naplatilo je Milici dozvolu za postavljanje spomenika oko 5.000 dinara, tačnije 4.818 dinara. Pritom, kako objašnjava za Nova.rs, još gore saznanje bilo je da ta dozvola traje samo 30 dana od dana izdavanja, što znači da ako u tom roku iz nekih razloga, kamenorezac ne stigne da postavi spomenik, Milica opet mora da plati dozvolu.

Razočarana Milica za Nova.rs ističe da joj i dalje nije jasno zašto je ta dozvola toliko skupa i šta zapravo ona obuhvata, s obzirom da je platila grobno mesto na kom je sahranjen njen otac.

„U odobrenju koje sam dobila piše da mi naplaćuju troškove kontrole radova na montaži spomenika u iznosu od 2.739 dinara i troškove kontrole radova na montaži obloge u iznosu od 2.079 dinara. Šta zapravo oni meni pružaju ovim kontrolama? Radnik iz pogrebnog će stajati i kontrolisati mog kamenoresca dok postavlja spomenik? Ma, nemojte, molim vas. Zaista mi nije jasno“, priča naša sagovornica.

Objašnjava da je kamenorezačko preduzeće koje je angažovala već napravilo spomenik u svojoj radionici, te da će na groblje doći samo da ga montira.

„U ugovoru se navodi voda koju majstori koriste prilikom postavljanja spomenika, a to uopšte nije tačno. Kakve troškove za vodu i čišćenje šuta naplaćuju, kada za to nema osnova? Osim ankera i malo betona ništa drugo ne koriste. Čak se i voda koristi u veoma maloj količini, majstor kaže da on sam donosi dve flaše vode i da to bude sasvim dovoljno“, priča nam Milica.

Pročitajte još:

Pored ovog šoka, Milica je bila iznenađena i, kako kaže, neprofesionalnim ponašanjem zaposlenog u pogrebnom preduzeću.

Prema njenim rečima, pošto je nosilac grobnog mesta njena majka koja je bolesna i prikovana za krevet, Milica je donela njenu ličnu kartu. Radnik je ipak izričito tražio od Milice da dođe njena majka, a kada ga je na kraju ubedila da je žena zaista bolesna, tražio je da ona ode i da fotokopira majčinu ličnu kartu, iako u blizini nema nijedne fotokopirnice.

„Iznervirala sam se jer sam videla fotokopir aparat kod njega, znači čovek je mogao da fotokopira da ne moram da idem u grad i da jurim fotokopirnicu. Kakvo je to ponašanje? Grobljanska mafija. To je samo jedan papir. Kako da se ne iznerviram? Em su mi uzeli 5.000 dinara, pritom nije izvesno da će majstor stići da završi za 30 dana koliko je rok, još me maltretiraju i za fotokopiju lične karte. Sram ih bilo“, priča uzrujano Milica.

Kamenorezac: Naplaćuju nam svaki ulazak na groblje

Ekipa Nova.rs kontaktirala je jednu beogradsku kamenorezačku radnju, kako bismo ih pitali šta im sve pogrebno preduzeće naplaćuje kada odu na groblje da montiraju spomenik, a njihov odgovor bio je baš takav – sve.

„Svaki ulazak na groblje nam naplaćuju. Dozvola za rad, betoniranje i postavljanje spomenika je od 5.000 do 10.000 dinara, u zavisnosti od gabarita nadgrobne ploče, kao i da li je u pitanju dupli spomenik, što je mnogo skuplje. Mi taj novac moramo da uzmemo od ožalošćenih porodica, a one su već dovoljno ojađene troškovima sahranjivanja najmilijih. Samo za rekonstrukciju već postojećeg spomenika, u slučaju oštećenja, moramo da platimo dozvolu za rad od 2.000 dinara“, kažu iz kamenorezačke radnje dodajući da se ulaznica plaća i za postavljanje klupice kraj groba i vaze na spomenik.

Foto: Nova.rs/Video

Posebna naknada od preko 10.000 dinara plaća se na svakih 10 santimetara u slučaju da spomenik prelazi standardne dimenzije.

Takođe, objašnjavaju i koliko je potrebno da se namontira spomenik, kao i da li majstori prilikom montaže koriste nešto od materijala pogrebnog preduzeća.

„Spomenik se montira za tridesetak minuta, nakon čega ne ostaje nikakav nered. U toku radova naiđe kontrola groblja da proveri da li se spomenik montira na odgovarajućem grobnom mestu, odnosno parceli i to je sve. Ništa više. Kojom računicom su ljudi iz pogrebnog preduzeća došli do 5.000 dinara, uopšte mi nije jasno jer zaista, te pare nemaju nikakvu osnovu kada ne koristimo ništa njihovo. A grobno mesto je dobijeno, dakle u čemu je štos?“, ističu iz ovog preduzeća.

Povodom ovih navoda, kontaktirali smo JKP „Pogrebne usluge“, a oni su nam rekli da pitanja uputimo Sekretarijatu za informisanje grada Beograda.

Iako smo im još pre sedam dana poslali pitanja šta zapravo podrazumeva ova dozvola od skoro 5.000 dinara, međutim do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovor.

Iz JKP „Pogrebne usluge“ su ranije, povodom žalbi građana na enormno velike takse pogrebnih usluga, objasnili da se dodatnim naplaćivanjem, kao što je ova dozvola za montiranje spomenika, pokrivaju troškovi koje ima pogrebno preduzeće kada kamenorezac, koji nije njihov radnik, dođe da postavi nadgrobni spomenik.

„Naši stručnjaci, inženjeri, proveravaju priloženu skicu sa utvrđenim dimenzijama, opisanim radovima i obavljaju kompletan nadzor izvođenja radova. Osim toga, naplaćujemo i to što izvođač radova, privatni preduzetnik, koristi našu vodu za sve poslove, a na kraju radova višak zemlje i šuta ostavi pored parcele, što onda naši radnici izvoze sa grobalja“, rekli su tada iz ovog preduzeća.

BONUS VIDEO: Poskupljenja bankarskih usluga od avgusta – NBS ih pušta da rade šta hoće

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare