Protest studenata „Akcija 'Dezinformer'“ Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Studenti u blokadi postigli su, po svemu sudeći, još jedan veliki uspeh. Možda bi se moglo reći da su postigli nešto što je u određenim momentima izgledalo nezamislivo. Organizovali su predstavnike pet velikih sindikalnih centrala, koje do sada nisu mnogo sarađivale, već su se više međusobno optuživale, da zajednički rade na promeni Zakona o radu i Zakona o štrajku. Čak je dogovoren i zajednički protest prvog maja ispred Vlade Srbije.

Akademci su saopštili juče da zajedno sa pet nacionalnih sindikata pozivaju na obeležavanje 1. maja, Međunarodnog praznika rada ispred Vlade Srbije.

„Prvog maja obeležavamo šest meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu. Od ovog trenutka, naša borba prelazi u sledeću fazu. Više ne stojimo samo u blokadama. Ovo je korak ka radikalizaciji koja će omogućiti nove vidove pritiska“, poručili su studenti.

Naveli su da su Zakon o štrajku i Zakon o radu temelji sistema eksploatacije i da zato moraju da se menjaju. Jedan od akademaca Filozofskog fakulteta objasnio da se zajedno sa sindikatima radi na predlogu izmena ova dva zakona.

“Ljudska prava se u Srbiji obesmišljavaju. Prosvetari, recimo, imaju minimum procesa rada na 30 minuta i obesmišljava se pritisak koji prosveta može da izvrši. Tražimo da minimum procesa rada ukinemo ili spustimo“, objasnio je on.

Ova informacija je za širu javnost u Srbiji delom bila iznenađenje, jer sindikati do sada nisu često nastupali ujedinjeno. Dapače, česte su bile i međusobne optužbe ko više i bolje zastupa  prava radnika. Međutim, studenti na ovoj inicijativi rade već mesecima.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, potvrđuje za Nova.rs da već duže vreme traju razgovori studenata i predstavnika velikih sindikalnih organizacija.

Akademci su, prema njenim rečima, za jednim stolom okupili čelnike Saveza samostalnih sindikata Srbije, Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost”, Konfederacije slobodnih sindikata, Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata i Udruženih sindikata Srbije “Sloga”.

“Postignut je dogovor da svaka velika nacionalna sindikalna organizacija da po dva predstavnika u radnu grupu, koja zajedno sa studentima već više od mesec dana radi na predlogu izmena i dopuna Zakona o radu i Zakona o štrajku”, objašnjava Ranka Savić.

Ona nije želela da precizira kakve su sve izmene i dopuna zakone u pitanju, jer je, kako je navela, dogovor sa studentima da se to objavi kada predlog bude gotov, najverovatnije uoči ili na samom protestu prvog maja ispred Vlade Srbije.

“Zahvaljujući inicijativi studenata, došlo je do toga da su predsednici svih sindikalnih centrala seli za jedan sto i došli do određenog dogovora. I to je popriličan uspeh”, ističe naša sagovornica.

Dodaje da je dobro što su “svi zajedno konstatovali da nisu zadovoljni ni stanjem u državi ni ogromnim podelama koje postoje u društvu”.

“Nismo zadovoljni ni time što ne možemo da odgovorimo osnovnom zahtevu zbog koga srpski sindikati i postoje, jer smo neprekidno suočeni sa nefunkcionisanjem sistema i nepoštovanjem zakona. Zajednički zaključak svih sindikata je da ovaj put nećemo odustati od te izmene zakona o radu i štrajku i da smo taj naš stav spremni da branimo i protestima”, ocenila je ona.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar