Foto:Privatna arhiva

Nakon što su se studenti Pravnog fakulteta namučili sa ispitom Obligaciono pravo koji je od oko 150, u prošlom roku položio samo jedan student, odlučili smo da istražimo od kojih to još ispita studente boli glava na fakultetima u Beogradu. Nasumično smo se odlučili za Elektrotehnički, Medicinski, Ekonomski, i Fakultet političkih nauka.

Fakultet političkih nauka – Uporedna politika

Teodora Nikolić Foto:Privatna arhiva

Sticanje znanja o prirodi, karakteru i načinu funkcionisanja najvažnijih modela političkih sistema savremenih država – jedna je od misija koju Uporedna politika kao predmet ima na drugoj godini Fakulteta političkih nauka.

Teodora Nikolić (25) uspešno je završila studije na ovom fakultetu i to na smeru novinarstvo.

Kako kaže, mnogo joj je predmeta zadalo muke, ali se Uporedna politika svakako izdvaja.

„Studirala sam novinarstvo na Fakultetu političkih nauka i tokom tih godina sam zbog dosta predmeta čupala sebi kosu s glave. Ipak, posebno teško mi je bilo da spremim Uporednu politiku, budući da je to predmet na kom se pojedinačno obrađuju politički sistemi SAD, Velike Britanije, Francuske, Nemačke i Rusije, kao i Latinske Amerike“, kaže Teodora.

Dodaje da gradivo samo i nije bilo toliko teško, koliko je problem bio u obimu gradiva.

„Možda se, doduše, kolege sa međunarodnog i politikološkog smera ne bi složile sa mnom, budući da im je tema nešto bliža nego nama sa novinarstva. U svakom slučaju poznajem dosta ljudi koji su taj predmet vukli do samog kraja studija, iako se izučava na drugoj godini“, zaključuje Teodora.

Ekonomski fakultet – Teorija cena

Anastasija Filipović Foto:Privatna arhiva

Teorija cena predstavlja kurs mikroekonomije srednjeg nivoa koji pruža širok pregled mikroekonomskih principa sa naglaskom na

ulozi cena u dobrovoljnoj razmeni.

Anastasija Filipović (22) studentkinja četvrte godine Ekonomskog fakulteta tri puta izlazila je na Teoriju cena, a puna dva meseca ju je pripremala.

Kaže da se ovaj ispit sastoji iz teorije i zadataka, koji se rade na računaru, pa je pomislila da tu ne bi trebalo da bude većih problema.

„Zbirka ima 1.000 zadataka i to sam sve morala da prođem tri puta da bih bila sigurna. Što se tiče teorije – nju sam brže prešla“, kaže Anastasija.

Za knjigu iz koje je spremala ispit kaže da je „kao Biblija“.

Foto:Privatna arhiva

„Kada sam konačno nakon dva meseca mislila da sam spremna – pala sam. Toliko je bilo teško fokusirati se na svako pitanje zbog obimnosti i kompleksnosi gradiva“, navodi sagovornica Nove.

Kada je položila Teoriju cena iz druge godine, Anastasiju je na trećoj sačekao novi šok – strategijski menadžment.

Ipak, uz puno truda i neprospavanih noći, Anastasija je uspešno rešila i ovaj problem.

Elektrotehnički fakultet – Operativni sistemi

Milena Đurić Foto:Privatna arhiva

Studenti ovog fakulteta kažu da im mnogi ispiti prave probleme.

Ono što je anatomija na medicinskom, to su za većinu studenata ETF-a, Osnovi elektrotehnike 1 i 2.

Ipak, za Milenu Đurić (23), studentkinju na smeru Softversko inženjerstvo, najteža prepreka bio je ispit Operativni sistemi 1.

„Ovaj predmet ne upada toliko u oči jer nema malu prolaznost, ali je zato sama izlaznost mala. Zbog uslova i kompleksnosti predmeta, studenti se ne pojavljuju na ispitu“, kaže Milena koja pune dve godine nije izašla na ovaj ispit.

Dodaje i da su kolokvijumi koji su uslov za ispit relativno laki, ali da je kamen spoticanja projekat koji je neophodno odraditi.

PROČITAJTE JOŠ

„Projekat je jako obiman i težak, a čeka studente već u četvrtom semestru, kada još uvek nisu dovoljno spremni. Ovo je bila noćna mora studentima, a blago olakšanje bilo je kada se poradilo na modernizaciji samog projekta. Istina je da je znanje koje steknete polažući ovaj ispit, kasnije veoma korisno“, navodi studentkinja ETF-a.

Podvlači da svaki smer na ETF-u ima neki specifičan predmet koji studentima zadaje glavobolju.

Medicinski fakultet – Dermatovenerologija

Aleksandar Milenković Foto:Privatna arhiva

Iako uvreženo mišljenje da je najteži ispit na medicini – anatomija jeste tačno, Aleksandar Milenković (22) student četvrte godine na ovom fakultetu, kaže da je za njega to ipak bio predmet dermatovenerologija.

„Na medicini su predmeti vrlo specifični. Klinički predmeti kao što je ovaj zahtevaju pored teorijskog i praktično znanje. Baš to je kod ovog ispita bio izazov jer se od studenta očekuje da prepozna i dijagnostikuje veliki broj oboljenja“, kaže Aleksandar.

Dodaje i da je saglasan sa kolegama kojima na prvoj godini fakulteta noćnu moru pravi anatomija.

„Kompleksnost ljudskog organizma oduzima mnogo vremena, a ogromna količina informacija čini anatomiju noćnom morom“, zaključje Aleksandar.

BONUS VIDEO: Studenti Medicinskog fakulteta žele da ostanu u Srbiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare