Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

"Ne znamo ni koliko dece sme da bude u grupama, niti koje mere zaštite će biti primenjivane, a najviše nas brine organizacija adaptacije novoupisane dece na vrtić od septembra", kaže za Nova.rs Bosiljka Jovanović, predsednica Samostalnog sindikata obrazovanja i vaspitanja.

Pročitajte još:

„Dok se Ministarstvo prosvete i Krizni štab bave školama, niko ne žuri da objavi uputstva za rad vrtića, koji još funkcionišu prema pravilima propisanim 11. maja“, kaže za Nova. Bosiljka Jovanović, koja ima skoro 30 godina iskustva u radu sa mališanima.

„Ono što zaposleni u vrtićima najviše žele da saznaju su normativi – koliko dece može da bude u grupi. To je važno, zato što su uputstva od 11. maja pravljena za ‘pola normativa’, situaciju kada nisu sva deca u predškolskoj ustanovi. Šta da se radi ako svi dođu u svoje grupe, a poznato je da se često upisuje i više dece nego što normativi predviđaju“, pita Jovanović, a potom objašnjava kako pitanja završavaju u začaranom krugu između Ministarstva prosvete i lokalnih samouprava.

„Kada se obratimo Ministarstvu prosvete za detaljna uputstva, oni nam odgovore da se prati rad lokalnih kriznih štabova, pa će se na osnovu njihovih preporuka videti kako i šta da se radi“, priča Jovanović.

Lokalne samouprave, kako stoje stvari, gledaju ka republičkom Kriznom štabu i Vladi Srbije, što je vidljivo i iz izjave beogradskog sekretara za obrazovanje Slavka Gaka:

„Otvaranje predškolskih ustanova bilo je izazov posle vanrednog stanja, a izazov je i sada, pošto očekujemo da ćemo samo u državne vrtiće upisati oko 15 i po hiljada mališana. Takođe, u osnovnim i srednjim školama imamo oko 200 hiljada đaka, a u studentskim domovima, koji formalno nisu u našoj nadležnosti ali jesu u Beogradu, imamo više od 10 hiljada studenata.

Mi čekamo instrukcije republičkog Kriznog štaba i Vlade Srbije, a grad Beograd će svaku meru koju nalože efikasno sprovesti“, izjavio je Gak za RTS.

Pročitajte još:

Bosiljka Jovanović naglašava da je posebno važno da se što pre daju uputstva vrtićima za sprovođenje „adaptacije“ – privikavanja mališana koji po prvi put dolaze u vrtić na nove okolnosti.

„Zaposlene izuzetno brine kako će izgledati adaptacija, jer u to vreme je očekivano da deca pate, što znači da ih treba utešiti, smiriti – a to zahteva ostvarivanje fizičkog kontakta, što je u suprotnosti sa propisanim merama zaštite“, upozorava naša sagovornica.

Za mišljenja struke saznajemo iz medija

„Slali smo dopise Institutu ‘Batut’ i Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograda kako bismo objasnili da posedujemo pojedinačne klima uređaje, a ne centralnu klimatizaciju, i da bi bilo dobro da se dozvoli njihovo korišćenje. Iz medija smo potom saznali da se korišćenje klima generalno ne preporučuje, ali da se mogu uključiti kada su temperature visoke. Kako sada mi da postupimo kada nismo dobili formalno mišljenje, već smo tu informaciju videli prateći medije? – kaže Bosiljka Jovanović.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare