U dokumentaciji koja je tokom jučerašnjeg dana u 195 različitih izveštaja objavljena na sajtu Vlade Srbije, nema “tajnih ugovora”, niti relevantnih podataka o izvođenju radova na nadstrešnici Železničke stanice u Novom Sadu, kaže za Nova.rs inženjer Zoran Đajić. On ističe da su objavljena dokumenta selektivno puštena sa jednim ciljem da - “umire studente”.
Na zvaničnom sajtu Vlade Srbije stoji da su objavljena “dokumenta Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koja se tiču mogućeg izvršenja krivičnog dela povodom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine”.
Međutim, nakon detaljne analize ove obimne dokumentacije, Đajić objašnjava da su obelodanjeni izveštaji besmisleni, a njihovo čitanje gubljenje vremena.
“Satima sam iščitavao objavljenu dokumentaciju i na kraju zaključio da se u tim izveštajima nigde ne pominju radovi na nadstrešnici. Nema nigde građevinskih dnevnika, a ako nema njih, onda ne postoje ni dokazi da su ti radovi vršeni, pa tako nema ni stvarnog krivca za ono što se dogodilo. Pretpostavljam da nam vlast sve selektivno dostavlja jer u objavama nema traga od tajnih ugovora sa Kinezima, koji su najvažniji. Ovo sve smo dobili samo da bi umirili studente, ali ovo kod njih neće proći tek tako”, naglašava Đajić, koji je danas na sudu svedočio o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu.
Ovo što je Vlada objavila nije ono što su studenti zahtevali.
“Dobio sam informaciju da postoji ugovor u kojem piše da 57 odsto svih poslova moraju da rade kineske kompanije, što može da izazove razne koruptivne radnje. Podigli smo kredit od Kine, a naše kompanije su mogla da izvode radove. Međutim ne, mi smo doveli kineske kompanije, pa im još vraćamo kredit, što znači da nikakav novac nije ostao u srpskim firmama”, kaže Đajić.
Suština je u tom ugovoru sa Kinom, napominje on.
“U tom ugovoru piše koja je konačna vrednost radova. Poznata je cifra od milijardu i preko 100 miliona evra, ali ko zna koliko je sve to na kraju koštalo. Ne možemo da znamo jer nemamo ugovor o rekonstrukciji zgrade. Potrebni su nam detalji ugovora između kineskih firmi i Startinga. U građevinskim knjigama postoje tokovi novca, pa ćemo između ostalog videti kako to cena jednog dela koji se menja na zgradi, sa 50 evra skoči na 450 ili 500”, objašnjava Đajić.
Tužilaštvo treba da se bavi pre svega tokovima novca.
“Moramo da insistiramo na objavljivanju dnevnika i listova građevinske knjige, da se imenom i prezimenom vidi ko je šta uradio, zašto je toliko naplatio i zašto nas je to sve koštalo 15 života!”, naglašava Đajić.
Osim izveštaja, mesečnih i dnevnih, ostala dokumentacija nije relevantna, ističe on.
“Sve drugo što su objavili nije relevantno za radove koji su izvođeni na zgradi Železničke stanice u Novom Sadu. Jedino što ima smisla je objava izveštaja Zavoda, u kojem se navodi sređivanje keramičkih mozaika i to da se ‘umesto postojećih limova stavi staklo’. Ipak, prema ovim dokumentima u koje smo svi imali uvid, niko nije tražio da se dodaju betonski slojevi na nadstrešnicu”.
On navodi da je, bez obzira na sve izveštaje koje su nam dozvolili da pročitamo, važno da o ovome i dalje govorimo i da insistiramo na objavljivanju svih ugovora i dokumentacije koju još nismo videli.
“Činjenica je da u ovim dokumentima nema ničega. To što je Vlada po naređenju predsednika, a on pod pritiskom studenata, objavila, je neupotrebljivo. Sada se postavlja i pitanje odakle Vučiću pravo da raspolaže projektnom dokumentacijom, koja je trebalo da bude u tužilaštvu. On kao pravnik po struci bi trebalo da zna da ne sme da raspolaže ovim podacima. Mi sad ne znamo ni da li su ti dokumenti validni i koliko imaju veze događajem, mada nismo ni očekivali da će obelodaniti dokumentaciju koja će vlast na bilo koji način diskreditovati i prikazati ih kao krivce”, zaključuje Đajić.
Takođe, arhitekta Slobodan Maldini je nakon analize dokumentacije za Nova.rs prokomentarisao da najvažniji izveštaj veštaka nije objavljen.
“Ono što mene, ali i javnost izuzetno zanima je da vidimo izveštaj veštaka, u kojem bi trebalo da stoji uzrok pada nadstrešnice. Kao osnovni uzrok pada navedena je, koliko znam, rđa, tačnije oksidacija armature. To je, međutim, upitno, jer oksidacija armature ne može da bude uzrok, zato što je uzrok ono što je dovelo do oksidacije, a upravo to treba da saznamo iz dokumentacije, za koju smo očekivali da će biti objavljena”, objašnjava Maldini.
Podsetimo, na sajtu Vlade Srbije juče ujutru počelo je, a kasno sinoć završeno, objavljivanje dokumenata o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, čija nadstrešnica se obrušila 1. novembra i usmrtila 15 ljudi, dok je dvoje i dalje na bolničkom lečenju usled teških povreda.
Dokumentacija je na sajtu Vlade objavljena nakon konferencije koju je u sredu uveče održao Aleksandar Vučić, kada je najavio da će “svi zahtevi studenata biti ispunjeni”.
***
BONUS VIDEO: Đajić pred saslušanje u Novom Sadu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare