astrazeneka tromb
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Koliko vakcina trenutno ima Srbija i do kada će zalihe potrajati? Masovna vakcinacija, na koju su građani imali izuzetno visok odziv, teče logističku vrlo dobro, ali izjave zvaničnika - pre svega predsednika - dovode do zabuna, nesigurnosti i vode panici kod stanovništva.

Podsetimo se ukratko kako je izgledala dinamika najavljivanja, nabavke, plasiranja i sada crnih slutnji o nestanku cepiva.

Najpre je stigla Fajzerova i to prvih 4.875 doza 22. decembra. Zatim je 4. januara stigao  novi kontigent od 18.500 doza, da bi 12. januara bilo dopremljeno još 19.500 doza Fajzerove vakcine. Najavljeno je da će isporuka te vakcine biti jednom nedeljno i to, kako su naveli predstavnici te kompanije u Srbiji, do 15 do 20 hiljada doza. To se, međutim, nije desilo: „Fajzer“ je objavio da obustavlja distribuciju vakcina dok ne poveća kapacitete proizvodnje, što je izazvalo pravi haos u EU, koja se isključivo i oslanja na ovaj nemačko-američki proizvod.

Uporedo sa Fajzerovim vakcinama u Srbiju su pristigle i ruske Sputnjik V vakcine, i to prvih 2.400 doza. Predsednik Vučić je, 19. januara, najavio dopremanje još 250.000 vakcina iz te zemlje, a tada je govorio i o potpisanom sporazumom sa „Astra Zeneka“ grupacijom, koja bi takođe trebalo da nanm dopremi vakcine.

Ana Brnabić prima vakcinu FOTO: Zoran Žestić / Tanjug

Nekoliko dana kasnije, međutim, predsednik nam je ukazao na činjenicu da zbog problema u ruskim fabrikama, od prve najavljene pošiljke za sada nema ništa, te da će sigurno kasniti bar 7 dana. Istovremeno, predsednik je najavio da je doza vakcina ima upravo toliko – za narednih sedam dana. Teže je nabaviti nuklearno oružje nego vakcine, konstatovao je predsednik.

Beogradski sajam Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

I tako se masovno vakcinisanje građana Srbije – koje je, opet kažemo, organizovano iznad očekivanja – oslonilo isključivo na kinesku „Sinofarm“ vakcinu. Ona je u Srbiju stigla 16. januara, i to u kontigentu od milion doza. Koliko će potrajati te doze i da li će odmah po njihovom iscrpljivanju stići novi kontigent ruskih ili kineskih vakcina, ili će Fajzer otpočeti masovniju proizvodnju – nije poznato.

Poslednja vest, od danas, kaže da je u Srbiju ipak stiglo oko 11.000 doza „Fajzerove“ vakcine.Premda pozitivna, i ova vest korespondira sa opšto konfuzijom. Takođe, i nju je, kako se navodi u medijima, najavio predsednik Vučić, i to kao pozitivno iznenađenje.

Da rezimiramo: osnovni problem vakcinacije u Srbiji – koja je, ponavljamo, odlično počela – nije ni izostanak vakcina, ni „slobodan“ pristup planu vakcinacije, pa ni pojedini propusti na punktovima masovne vakcinacije. Najveći problem predstavlja netransparentan proces nabavke vakcina i to što ni danas nemamo jasan odgovor na pitanje: kad, koliko i od koga ćemo dobiti cepiva?

To izaziva strepnju i nesigurnost, koja polako prerasta u paniku. Ne verujete? Pogledajte slike sa Sajma:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare