Očna klinika Foto:Nova.rs

Na Klinici za očne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS) gužve su svakodnevne i jedva podnošljive a pacijenti, koji satima sede u čekaonicama, među kojima je većina slabovidih, kada odu u toalet sa sobom moraju da ponesu osnovna sredstva za higijenu. Inače, u srpskim bolnicama koje su i dalje smeštene u zapuštene, poluruinirane zgrade, stare nekoliko decenija, mokri čvorovi su problem koji, izgleda, nikoga ne zanima.

U čekaonicama ove klinike, oboleli, od momenta kada predaju knjižice na šalteru, do susreta sa lekarom, sede pred ambulantama neretko i pet, sedam, pa i 13 sati, o čemu smo pisali na našem portalu.

Foto:Privatna arhiva

Osim na gužve, pacijenti se žale i na stanje u toaletima, u koje, povremeno, moraju da odlaze, jer u čekaonici provedu više od pola dana.

Čime da peremo ruke?

„O sapunu i papiru u toaletu možemo samo da sanjamo, pa nema čak ni četke, ni daske na vece šolji. Izgleda zaista užasno, kao da smo u nekom zatvoru ili logoru. U bolnici toaleti treba da blistaju, tu je higijena najvažnija jer ih koriste bolesni ljudi. Ako neko ima infekciju oka, a došao je ovde na lečenje, treba u toaletu da ‘zakači’ još bakterija, jer nema čime da opere i obriše ruke”, kaže Natalija Ćetković (55), sa kojom smo razgovarali u čekaonici Očne klinike, gde je na pregled čekala gotovo četiri sata.

Očna klinika Foto:Nova.rs

Nakon razgovora sa pacijentima, obišli smo toalete u ovoj ustanovi, kako bismo se uverili u njihove reči. Ni u jednoj prostoriji za toalete nismo zatekli osnovna sredstva za higijenu, što je, nažalost, konstanta, koja se u srpskim bolnicama ne menja već decenijama.

Kada smo u zdravstvenim ustanovama pitali nadležne, zašto u toaletima nikad nema papira ili ubrusa, odgovor je uglavnom bio isti:”Pacijenti i poseta – kradu!”

Očna klinika Foto:Nova.rs

Takođe, spremačice i medicinske sestre na bolničkim odeljenjima, tvrde da sredstva za higijenu iz nekog razloga, pacijenti ili poseta, kradu iz toaleta, što je razlog “higijenske oskudice”.

Pročitajte još:

“Sapuna ima povremeno, ali toaleti su prezreli za sređivanje. Pacijenti se često žale, ali šta da im kažemo, zasad ne možemo da ponudimo bolje. Istina je da u toaletu najčešće nema papira, jer čim spremačice ostave jedno pakovanje sa više rolni, ono se razgrabi, kao da ljudi nose kućama, ne znam, ne razumem. Ubrus takođe traje par sati i onda do sutradan nema ništa. Problem je što nemamo ni dovoljno spremačica koje bi opremale toalete i čistile ih, a ne možemo da očekujemo da zdravstveni radnici obavljaju i taj posao, pored svega drugog što rade”, kaže za Nova.rs doktorka sa Očne klinike, koja je zamolila da ostane anonimna.

Pacijenti „kradu papir“

Međutim, u novoj zgradi Kliničkog centra, kao i u većini renoviranih zdravstvenih ustanova, toaleti za zaposlene, odvojeni su od onih za pacijente, i zaključani. Razlog je, verovatno, strah od takozvane – krađe “papira i sapuna”.

Očna klinika Foto:Nova.rs

Ipak, u vreme pandemije koronavirusa, ustanove su bile strogo kažnjavane, ako u toaletima nije bilo sredstava za higijenu. Na ovo pravilo, kao i na viruse, nažalost smo svi, brzo zaboravili.

Čini se da u Srbiji, na kraju, uopšte više nije važno ko je na čelu Ministarstva zdravlja, ili ko je direktor klinike, načelnik odeljenja, jer jedna naizgled banalna pojava, kao što je bolnički toalet, je bez konkurencije, najzapušteniji deo svake zdravstvene ustanove, iako je namenjen pre svega pacijentima, koji zahtevaju besprekornu higijenu.

Očna klinika Foto:Nova.rs

Podsetimo, novi-stari ministar zdravlja Zlatibor Lončar, je tek što je seo u dobro poznatu mu fotelju, okupio rukovodioce svih zdravstvenih ustanova u zemlji i na sastanku naglasio da očekuje značajno veći nivo posvećenosti, profesionalizma i posebno unapređen odnos prema pacijentima od strane medicinskih radnika.

Očna klinika Foto:Nova.rs

Međutim, ono što je iskusni ministar zanemario, su uslovi u kojima ti lekari, medicinske sestre i ostalo osoblje, provode svaki dan i noć, kao i najniže plate u regionu za koje rade. Da bi se posvetili pacijentu, potrebno je da budu motivisani za svoj posao, a ne da svakodnevno brinu o egzistenciji. U uslove spada i renoviranje mokrih čvorova u ustanovama, koje ministar nije pomenuo, a sanacija bolnica i sređivanje toaleta, čekaju da ih se seti, još iz perioda njegovih prethodnih mandata.

***

BONUS VIDEO: Užasno stanje klinike za endokrinologiju KC Srbije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare