Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Moguće je da neko u isto vreme bude inficiran i kovidom 19 i viusom gripa, a jedini pouzdan način da se to utvrdi je laboratorijska dijagnostika, jer se gotovo svi simptomi poklapaju, kaže za Nova.rs virusolog, prof. dr Aleksandra Knežević. A kako bi izbegli "sudar virusa" rizičnim grupama preporučuje vakcinaciju protiv gripa.

Pacijenti inficirani koronavirosm i gripom imaju siptome koji se dobrim delom poklapaju. Tako neko ko kašlje, ima povišenu temperaturu, pa čak i curenje nosa, može imati grip ili koronu, a nije nemoguće i jedno i drugo istovremeno, priča dr Knežević za Nova.rs.

Povezane vesti:

„Samo na osnovu simptoma ni na koji način ne možete da prepoznate da li se radi o koroni ili o influenci. Jedini način na koji to može da se razdvoji je da se radi laboratorijska dijagnostika i za jedan i za drugi virus u isto vreme“, kaže viruslog.

Dodaje da se i prisustvo gripa i kovida 19 dokazuje istom metodom – uzimanjem brisa.

Ipak, kako kaže, postoji simptom koji je specifičan samo za jednu od ove dve infekcije.

„Gubitak ukusa i mirisa nije svojstven za grip, to je svojstveno koroni, a sve ostalo je potpuno isto“, naglašava Knežević.

Foto: Shutterstock

Zbog toga što su im simptomi slični, kako kaže, slična i je simptomatska terapija.

„Jedan deo terapije je isti, a to je simptomatska terapija. Ona koja se odnosi na snižavanje povišene telesne temperature, davanje kiseonika ukoliko je potreban“, objašnjava ona.

Specifična terapija je, kako kaže, različita i ona se pripisuje u zavisnosti od dobijenih laboratorijskih rezultata.

Sudar virusa moguć, ali klinički još nepotvrđen

Na pitanje da li bi osoba mogla istovremeno da oboli od korone i gripa i da to oteža kliničku sliku, ali i dijagnostiku, odgovara potvrdno.

„Jedna infekcija bi svakako mogla da oteža drugu, ali do sada nema relevantnih podataka o tome kako bi to moglo da izgleda“, kaže profesorka i objašnjava:

„U virusologiju je poznato da neki virusi mogu da deluju zajednički, da neki mogu da deluju tako što jedan suprimira (zaustavlja) drugi. Ali u ovom slučaju nema podataka u literaturi da su kod pacijenata dokazivani i jedan i drugi virus.“

Foto:EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Knežević kaže da su na početku epidemije koronavirusa u Institutu “Torlak” svi pacijenti istovremeno testirani i na jedan i na drugi virus i da tada nije dokazan ni jedan slučaj gde je pacijent imao oba virusa istovremeno.

Povezane vesti:

„Kako se širila epidemija počelo je da se radi samo testiranje na koronu i za sada još nema preporuke da se to ponovo radi, jer prava sezona gripa nije ni počela“, objašnjava ona.

Smatra da će se u toku sezone gripa, koja obično počinje u decembru i traje do kraja februara, testiranje na ovaj virus sprovoditi u zavisnosti od težine kliničke slike.

“Ne verujem da će se onima sa srednjom i lakšom kliničkom slikom raditi testovi, verovatno će se to primenjivati na pacijentima koji imaju tešku kliničku sliku”, kaže profesorka.

Na kraju ističe da je za rizične grupe važno da se vakcinišu protiv gripa, kako kod njih ne bi došlo do sudara dva virusa.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar