Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Ministarstvo prosvete predstavilo je danas Plan intervencije u krizi, koji predviđa organizovano pružanje stručne individualne i grupne podrške zaposlenima, deci i roditeljima, kao organizovan povratak i pripremu dece za povratak u Osnovnu školu "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, nakon što je 13-godišnji učenik te škole ubio osam vršnjaka i radnika obezbeđenja i povredio još šest đaka i nastavnicu.

Organizovana stručna, individualna i grupna podrška, počela je u petak i u narednom periodu pružaće je psihijatri i psiholozi iz Instututa za mentalno zdravlje, Klinike za psihijatriju Кliničkog centra Srbije, Društva psihologa u terminima koji će biti dostavljeni roditeljima.

Formiran je Školski tim za krizne intervencije koji će organizovati povratak učenika u školu i informisaće roditelje o detaljima, dok će u cilju pripreme učenika za povratak na nastavu biti održani sastanci Saveta roditelja, Nastavničkog veća i roditeljski sastanci u odeljenjima koja su bila najdirektnije napadnuta.

Učenici će se na nastavu vratiti sledeće nedelje, po ciklusima, počevši od srede, 10. maja, a za učenike od prvog do četvrtog razreda biće organizovan prihvat, odnosno produženi boravak od ponedeljka 8. maja i svakog narednog dana.

Plan aktivnosti će se usklađivati sa potrebama tokom nedelje, a Ministarstvo prosvete i Ministarstvo zdravlja će pružati savetodavnu i stručnu podršku školi, dodaje se u saopštenju.

Stručna podrška biće pružena i u muzičkim i baletskim školama koje su pohađali nastradali učenici, kao i u školama u Smederevu i Mladenovcu, gde će biti formirani Školski krizni timovi i obezbeđena stručna psihološka podrška za učenike, zaposlene i roditelje.

PROČITAJTE JOŠ

Dogovoreno je i formiranje lokalnih saveta za bezbednost, u koje su uključeni svi državni resori i javne službe na lokalnom nivou, koji će se angažovati oko podrške učenicima, njihovim roditeljima, zaposlenima u svim školama u Srbiji, „jer bez obzira na to što mnoga deca nisu bila uključena u sam događaj, već su imala saznanja, mogu pokazati neke reakcije na traumatski događaj, što zahteva podršku zajednice“.

Ministarstvo prosvete i Osnovna škola „Vladislav Ribikar“ zamolili su medije za razumevanje i podršku kako bi učenicima koji su preživeli tešku traumu svi zajedno omogućili prostor za miran povratak u školu i oporavak.

Na planu krizne intervencije zajedno su radili Ministarstvo prosvete, Ministarstvo zdravlja, UNICEF, Tim za psihološke krizne intervencije u zajednici, Filozofski fakultet, Društvo psihologa Srbije, Školski tim za krizne situacije i zaposleni u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“.

BONUS VIDEO Kako sačuvati pshičku stabilnost dece i odraslih

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar