Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, Ministarstvo kulture i informisanja ističe da se svim novinarima i medijskim radnicima mora omogućiti da nesmetano rade i obavljaju svoj posao, kao i da njihova lična bezbednost i profesionalni integritet nijednog trenutka ne smeju biti dovedeni u pitanje.
„Pretnje, napadi, pa čak i ubistva novinara i dalje se dešavaju u čitavom svetu, zbog čega je važno da se stalno i kontinuirano radi na prevenciji i podizanju svesti o nedopustivosti ugrožavanja bezbednosti medijskih radnika. Svako demokratsko društvo ima obavezu da ne samo na današnji dan, već stalno radi na stvaranju što bezbednijeg okruženja za rad novinara“, naglašava se u saopštenju Ministarstva.
Republika Srbija i Ministarstvo kulture i informisanja konkretnim aktivnostima doprinose poboljšanju stanja na medijskoj sceni i potpuno su posvećeni kreiranju bezbednog i podsticajnog okruženja za slobodne i profesionalne medije.
Ministarstvo naglašava da je brza i efikasna reakcija nadležnih organa izuzetno značajna u svim slučajevima pretnji i napada na novinare, a kažnjavanjem počinilaca tih dela šalje se poruka da su napadi na novinare i medijske radnike nedopustivi, prenosi RTS.
Potpredsednica Vlade i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković je na samom početku svog mandata povukla sve neosnovano podnete tužbe protiv medijskih kuća i novinara, usvojen je Akcioni plan za primenu medijske strategije za period od 2020-2025, a formirana je Radna grupa za praćenje sprovođenje Akcionog plana, kao i Radna grupa za bezbednost i zaštitu novinara, na čiju je inicijativu pokrenut SOS telefon za novinare i medijske radnike sa ciljem njihove pravovremene i efikasne zaštite, podseća se u saopštenju.
Takođe, dodaje se da je u toku rad na Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju i medijima.
Predstavnici Radne grupe za zaštitu i bezbednost novinara se svakog meseca sastaju sa predsednicom Vlade Anom Brnabić i potpredsednicom Gojković kako bi zajedno došli do najboljih rešenja koje se tiču bezbednog rada svih medijskih radnika.
Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima ustanovljen je odlukom UN 18. decembra 2013. godine, a prvi put je obeležen 2. novembra 2014. godine, povodom prve godišnjice smrti francuskih novinara Žislena Dipona i Kloda Verlona, koji su ubijeni prilikom izveštavanja u afričkoj državi Mali.
Bonus video: Novinarka N1 napadnuta na Cetinju
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: